Galip Önlü

Provokasyon

Galip Önlü

Değerli arkadaşlar, bir zamanlar dini bir konuda bir bayan ile sohbet etmiştik. O sohbeti kısaca aktarmak istiyorum. Bu bayan bir Hristiyan. Aslında Müslüman ama 16 yaşlarında din değiştirip Hristiyan oluyor.
Tabi konuşmamızın tamamını anlatmaya lüzum yok ama bu konuşmamızda ilgimi çeken bir kısmı aktaracağım.
Bu bayana sohbet ilerlediğinde 3 soru sormak istedim. Sorular şöyleydi :
1)Peygamber Muhammed(s.a.v) hakkındaki düşünceniz nelerdir?
2)Kuran hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
3)Kuranda Allah'ın tek ve bir olduğu anlatılmasına rağmen Hz. İsa'yı neden Tanrı oğlu olarak lanse ediyorsunuz?
Sormuş olduğum şu üç soruya verilen cevap öfkeli bir tonla aynen şöyle:
"Evet, Hz. İsa Tanrının oğludur."
"Biz İsa Peygamber hariç hiçbir peygamberi tanımıyoruz."
"Biz İncil haricinde başka bir kutsal kitap tanımıyoruz."
Şimdi bunları neden anlatıyorum? Basit bir sohbet olarak düşünülebilinir. Lakin bahsettiğim kişi Türkçe, Arapça, Farsça, Urduca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere tam 150 ülkeye yayın yapmakta ve 373 milyondan fazla ailenin bizzat evine konuk olup söylevlerde bulunmaktadır.
Aynı zamanda seyahat ettiği ABD kendisine vaiz unvanını vermiştir.
İsmini belirtmeme gerek yok lakin bilindiği üzere İsveç'te Kutsal Kitabımız yakıldı. Bugünde aynı durum Danimarka' da gözlemlendi.
Burada beyan etmek istediğim şey, bizler Müslümanlar olarak var olan diğer kutsal kitaplara derin saygı duyuyorken, bu durum karşı taraf için genel anlamda öyle değildir.
Hristiyan vaiz bayanın söylemleri bu olay sonrası aklıma düşmüş ve saygının ortadan kaybolduğunu daha net tescillemiştir beynimde.
Lakin bu olay karşısında Mardin de bulunan kardeşlerimizin gidip kiliseye gül bırakmaları ciddi anlamda çok güzel bir cevap olmuştur. Tüm Müslümanlara yakışan bu engin davranışı bizzat sergiledikleri için kendilerine teker teker teşekkür etmeyi borç bilirim.
Zira biz Müslümanlar olarak her daim iyiyi, güzeli, sevgiyi ve saygıyı göstererek tüm dünyaya örnek olmalıyız. Ki zaten öyleyiz...
Bu konu için ayrıca adı çok kez duyulan Türkmen "Atilla Halit" beyin açıklamasını beğendiğim için bizzat söylemini buraya aktarmak istiyorum. Kendisinin de yaptığı açıklama şöyle:
“Din ve vicdan özgürlüğünden bahseden yaşlı batı ve okyanus ötesi aynı provokasyonlara devam etmektedir. Amaçları yurt dışında ki Türk ve diğer müslümanları sokağa döküp Türk ve islam düşmanlığını tavan yaptırıp esef olaylarla bu seçim üzeri Türkiye ile ilişkilendirmek istenmektedir. Biz müslüman Türkler olarak ve diğer müslüman halklarda asla kitabı mukaddese; Tevrat, Zebur ve incil‘i şerifi yakmayız. İnancımıza göre bu kutsal kitaplarda bozulmamış sure ve ayetler vardır.  Hatta Hinduizmin kutsal metinlerine, Budizm’in kutsal metinlerine dokunmayız. Tarihte ki Türk ve İslam medeniyetlerinde hiç bir dine ait kilise ve havralara asla dokunulmamıştır.  Palu denen bu fanatik İslam düşmanını ve ona özgürlük adı altında Kuran-ı Kerim yakma müsadesini veren devletlerini esefle lanetliyoruz. Türkiye’de seçim yaklaşınca Türk düşmanları böyle provokasyonlara başvurmaktadır. Allah kelamını yakanı mutlaka Rabbim cezalandıracaktır. Türkiye ‘de bu tip zihniyetle aynı olan altılı masada sayın devlet başkanımıza ve cumhur ittifakına saldırmaktadırlar. Altılı masanın saldırılarını milletimiz izlemektedir. Sadece Tayyip Erdoğan ve Cumhur ittifakına saldırırken devletimizin bekası ile ilgili hiç bir şeye değinmemektedirler. Türkiye ‘de sınır ötesi bir Suriye sorunu, pkk kaynaklı Irak sorunu , Yunanistan sorunu, Doğu Akdeniz sorunu ve Ukrayna sorunlarına nasıl bir çözüm üretileceğinden hiç bahsetmiyorlar onların amacı devletin milletin bekası halkımızın refahı değil batılı ve okyanus ötesinden aldıkları emirlerle Tayyip Erdoğan düşmanlığı yapmaktır. Allah, Tayyip Erdoğan kadar başlarına taş düşürsün. Neden bahsetmiyorlar ? Bunların gözleri kör olduğu gibi beyinleri de mi kör. Savunma sanayi her alanda %80 yerlilik oranına ulaştı. Türkiye barajlar ve tüneller ülkesi oldu. Marmaray, Orhan gazi, 18 sekiz Mart köprülerinden hiç mi geçmediler. Otoban ağlarını görmüyorlar mı? Evet kısmi ekonomik kriz var ancak dünya ‘nın her yerinde var. Beyinlerinin rahmani bölümleri iflas etmiş bunları göremiyorlar mı? Ama şeytani bölümü sürekli konuşuyor. Yukarıda bahsettiğim batı ile her ne kadar müşterek hareket etseler bile seçimi Tayyip Erdoğan ve cumhur ittifakı kazanacaktır. Bu şeytanın davulcuları bunu böyle bilmelidir.” 
Bu anlamlı açıklama için Atilla Halit beye ayrıca teşekkür ederim.

 

Yazarın Diğer Yazıları