Gürsel Erol: Türkiye'de Yapılacak Kongreler Çarşaf Listeli Olacak

CHP Elazığ 38. Olağan Kongresinde Gürsel Erol açıklamalarıyla bomba etkisi yarattı. Parti içindeki değişim tartışmalarına dair İl Kongresinde konuşan Milletvekili Gürsel Erol ''Değişim dayatmalarla olmaz. Değişim tabandan gelen delegelerle oluşacak bir süreç olmalı diyeceğiz ve inanın bu partiye çok şey kazandıracak. Bakın bugünden sonra iddia ediyorum Türkiye'de yapılacak kongreler çarşaf listeli olacaktır.'' Dedi.

Gürsel Erol: Türkiye'de Yapılacak Kongreler Çarşaf Listeli Olacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  partisinin Elazığ İl Kongresinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gerçekleşen kongrede Divan Başkanı olarak da bulunan Milletvekili EROL, kongrenin demokratik bir süreç içerisinde geçtiğini kaydederek, kongre seçimlerinin blok liste yerine çarşaf liste ile gerçekleştiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; ‘’Her ortamda ve konumda bana destek olan dostlarımla ve İl başkanımızla oturduk, konuştuk ve çarşaf listeyi değerlendirdik. Ben, eğer bir anahtar listeyle, bir blok listeyle seçime gidersek dostlarımızın arasında tercih etme durumuyla karşı karşıya geliriz, kendimizi ifade edemeyiz ve herkesin bize karşı bir gönül kırıklığı olur dedim, çarşaf listenin en uygun olduğunu belirttim.‘’ Dedi.

EROL: “GÖNÜL BİRLİKTELİĞİ OLUŞTURMUŞKEN NEDEN GÖNÜL KIRIGINLIĞI YARATALIM!”

Elazığ’da kongre sürecinin ardından yerel seçimlerde CHP’nin tüm örgütle birlikte, ‘birlik ve beraberlik duygusu’ ile yürüyeceğinin altını çizen Milletvekili Erol Elazığ İl Kongresi’nin olağan kongre sürecinde yapılan ilk kongre olduğunu dile getirdi. Delegeler ve üyelere de birliktelik mesajı veren Erol açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Biz Elazığ’da bir gönül birlikteliğinin oluşturmuşken neden gönül kırgınlığı yaratalım? Kim seçilirse seçilsin bizim başımızın üstünde yeri var, hepsi bizim dostumuz  yıllardır partiye emek veren arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

“CHP ELAZIĞ KONGRESİ, TÜRKİYE’DE YAPILAN İLK KONGREDİR!”

CHP Elazığ İl Kongresinin Türkiye’de yapılan ilk kongre olduğunun altını çizen  Milletvekili Erol;“ İl Başkanımız Av. Coşkun Çağlar Duran’a öyle bir şey yapalım ki hem dostlarımızın arasında tercih edip kırgınlık yaratmayalım. Hem de Türkiye’ye örnek olalım’ dedim. Ne yapalım Sayın Milletvekilim dedi; çarşaf liste yapalım dedim. Herkes özgürce aday olsun, herkes özgürce kulisini yapsın, herkes gitsin istediği kişiye oyunu versin ve kim çıkarsa da başımızın üstünde yeri olsun ve bu kongreye çarşaf liste ile gitme kararı aldık ‘’ diye konuştu.  

“DEĞİŞİM DAYATMA LİSTEYLE OLMAZ!”

Kongrede il örgütünün anahtar liste çıkarmayacağını vurgulayan Milletvekilli Erol, değişim isteğinin dayatma ile olmayacağını belirterek: ‘’Ama bir şartla ben bir tek kişiye şuna oy verin demeyeceğim ve kesinlikle il örgütümüz anahtar liste çıkarmayacak, Gençlik kolları başkanı asla anahtar liste dağıtılmayacak. Delege girsin kabine aday olana baksın elini vicdanına koysun bu partiyi kimin iyi temsil edeceğine inanıyorsa oyunu ona versin. Değişim mi istiyoruz, değişim dayatma listeyle olmaz. Eğer biz burada blok liste çıkarsaydık değişim süreci ile söyleyecek hiçbir sözümüz olamazdı. Anahtar liste çıkarsak delegenin özgür iradesine müdahale etmiş olacağız. Seçimin sonucuna da hepimiz hayırlı olsun diyeceğiz bende bu ilin Milletvekili olarak Elazığ’ın bu demokratik anlayışını uygulamasını her yerde anlatacağım. Değişim dayatmalarla olmaz. Değişimi tabandan delen delegelerle onların iradesiyle oluşacak süreç olmalı diyeceğiz ve inanın bu partiye çok şey kazandıracak. Bakın bugünden sonra iddia ediyorum Türkiye’de yapılacak kongreler çarşaf olacak. Ne olacak; herkes kendisinin seçilmesini istediği adamın seçilmesini tercih etmeyecek, herkes özgürce oy kullanacak, parti için emek veren insanlar seçilecek. Parti kültür ve geleneğini ortaya koyacağız. Bu örneği oluşturmak Elazığ örgütüne yakışır. Çünkü artık Elazığ İl Örgütü denildiği zaman inanın Türkiye’nin 81 ili arasında CHP’de parmakla gösterilen  başarı hikâyesi anlatılan bir il olacak ’’ Diye konuştu.