Başkan Erdem: 'İlan Tarifesindeki Artış Can Çekişen Yerel Basına Nefes Oldu'

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem, Basın İlan Kurumu'nun yaptığı genel kurul toplantısında alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda yerel basında 'Resmi İlan Fiyat Tarifesinin 20,40 TL'den 35 TL'ye yükseltilmesinin yerel basın için sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

Başkan Erdem: 'İlan Tarifesindeki Artış Can Çekişen Yerel Basına Nefes Oldu'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ayrıca Başkan Erdem; “Artan maliyetler karşısında yerel basın ciddi bir çıkmaza girmişti. İlan tarifesindeki bu artış yerel basınımıza adeta can suyu oldu” dedi.

FHGC Başkanı Semih Erdem, Basın İlan Kurumu'nun yaptığı genel kurul toplantısında alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda; yerel basında; ‘Resmi İlan Fiyat Tarifesinin 20,40 TL'den 35 TL'ye yükseltilmesinin yerel basın için sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. 

“BU İLAN TARİFESİ BASINA CAN SUYU OLACAK!”
Yerel basının içinde bulunduğu sıkıntılara her fırsatta değinerek, yerel basının ayakta kalması adına yerel basının ciddi ölçüde desteklenmesi gerektiğinin mesajını veren Başkan Erdem; “Basın İlan Kurumu Genel Kurulu son toplantısında tirajı 50 binin altındaki gazeteler için uygulanan ve sütun/cm fiyatı 20,40 TL olan ilan bedeli, 35 TL’ye yükseltildi. Tirajı 50 binin üzerindeki gazeteler için uygulanan sütun/santimetre fiyatı da 49,35 TL’den 63 TL’ye yükseldi. Basına can suyu oluşturacak bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı ve bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararı imzalayan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ayrıca bu kararın oluşmasında emeği geçen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’a, Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyelerine camiamız adına teşekkür ederim” dedi.

“UZUN SÜREDİR BEKLENEN AÇIKLAMA, SEVİNDİRDİ”
Bu kararın yerel basın açısından son derece önemli olduğunu belirten Başkan Erdem; “Yerel basın çok ciddi ekonomik bir dar boğaz içerisindeydi. Uzun süredir resmi ilan tarifelerinde olumlu bir artış bekliyorduk. Beklentimizi karşılayacak bir ölçüde artışın olması bütün meslektaşlarımızı sevindirdi. Her zaman ifade ettiğimiz gibi basın demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Bunun için de özellikle Anadolu basınının ayakta kalması elzem! Dileriz yerel basının daha da güçlü etkili olması için yerel basın daha da güçlendirilir” ifadelerini kullandı.