Serkan GÜRTÜRK

DSİ'nin Uyarısı ve Siyasilerimiz

Serkan GÜRTÜRK

Elazığ sanayi şehri olma iddiasını sürdürürken tarım şehri olma gibi bir potansiyel ve kabiliyeti öteden beri devam ediyor.
Elverişli toprakları, iklim özelliği ve sulanabilir arazilerin kısmen de olsa var oluşu şehrimizi bu alanda öne çıkartan avantajlar.
İlimizin tarımsal sulamayı bekleyen binlerce dönüm arazinin akıbetinin ne olacağını heyecanla beklerken DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Kuzova sulama projesi sahasında bulunan altı köy muhtarına gönderilen yazı, bırakın tarımsal üretimi artırmayı, artık çiftçilerin ekim yapıp yapmama konusunda tereddüt yaşamalarına sebep oldu.
DSİ 9 Bölge Müdürlüğü tarafından Fatmalı, Muratçık, Dallıca, Koruk, Pirinççi, Dambüyük Köyü muhtarlıklarına gönderilen yazı şöyle:
"Bölge müdürlüğümüz bünyesinde ve Kayaoğlu İnş. San ve Tic. A.Ş.’nin yüklemi altında yapımı tamamlanan “Kozova Pompaj Sulaması Sana Yapıları Yapımı” içi kapsamında, söz konusu sulama s-şebekesine ait arızalı hatların onarılması ve üç yıllık çalışma işletmesini yapılması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu üç yıllık işletme çalışması 2021 yılı sulama sezonunun sonunda tamamlanmıştır. İşletmede ki Kozova Sulaması birinci kısım 4,783 ha olup, 125 m terfi yüksekliğine sahip olduğundan yüksek elektrik tüketimine sahip olmaktadır. 2021 sulama sezonunda 14.400.000.00 TL elektrik bedeli DSİ tarafından ödenmiştir. 2022 yılında söz konusu alanlara sulama suyu verilmesi mümkün olamayacaktır. Çünkü pompajlı sulamadaki yüksek elektrik maliyetlerinden dolayı işletmenin yerelde kurulacak bir sulama birliği veya kooperatif tarafından yapılması zor görülmektedir.
 Kozova Pompaj Sulaması 3(3) sulama sezonu boyunca işletme öncesi devreye alma çalışmaları kapsamında ihaleyi alan şirket tarafından yürütülmüş olup, 2021 sulama sezonunda ihale süreci bitmiş ve işletme Kurumumuza devredilmiştir. Sulama birliğine devredilecek olan işletmenin; 2022 yılı işletme, bakım ve enerji giderleri ilgili birlik tarafından, ürün ve alan bazında üreticiler arasında oransal olarak paylaştırılacak ve bu oran miktarından ödeme yapılacaktır. 
Belirtilen konuların Köyünüz sınırları içerisinde 2021 yılı içerisinde üretim yapmayı planlayan çiftçilere duyurulması hususunda;            
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."
Yazı yine tam bir DSİ 9. Bölge müdürlüğü klasiği olarak çelişkili ifadeleri ile karşımızda duruyor.
Yazıda özetle, üç yıl önce yapılan ihalenin sona erdiğinden, DSİ Bölge Müdürlüğü çelişkili ifadeler kullanmış olsa da bir gerçeğe dikkat çekiyor ve diyor ki “bu yıl tarımsal sulama pahalı” olacak. 
Bu uyarının ekim mevsimi sonrasında yapılması bir eksiklik olmakla birlikte özellikle sulu tarım isteyen bitki ve sebzelerin bahar ayıyla birlikte yapılacağı için çok da geç kalınmamış bir uyarı.
DSİ Bölge müdürlüğü sonuçta olası bir tehlikeyi haber vererek çiftçilerimizi uyarıyor ve bir nevi “bundan sonrası bizi aşar” diyor.
DSİ Bölge Müdürlüğü bu gerçeği ilgili köy muhtarlarına göndermekle aslında çözüm yolunu da bir nevi göstermiş oluyor. 
Bu aşamada iş önce muhtarların sonra da siyasilerin işi ve yetkisi dahilinde. Şehrimizin tahıl deposu ve sebze meyve ambarı konumundaki Kuzoava’nın sulanması tehlikeye girmesi demek, bugün torbası 400 TL’ye ulaşan unu, seneye 1400 TL versek bile bulamayacağımız anlamına geliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerine titrediği ve “ekilmemiş bir karış toprak kalmasın” dediği bir konuda siyasilerin sessiz kalması beklenemez.
Evet, DSİ haklıdır ve sulama birliklerinin geçmişten beri akıbeti bellidir. Asl olan sulama işletimlerinin muhtarlıklara verilmesi ve aylık tahsilat yapılması, ödemesini yapmayan çiftçiye yeni ayda su verilmemesidir.
Ancak buna rağmen elektrik gideri sebebiyle sulama maliyetlerinin çok fazla olacağını kestirmek çok zor değil. Bu sebeple siyasilerimiz ilgili bakanlıklarla görüşerek sulamada kullanılan su ücretinin en az yüzde 50’sinin sübvanse edilmesi konusunda teklif götürmeleri ve bunda ısrarcı olmaları gerekmekte.
Bugünden itibaren ilimiz Milletvekillerinin önceliği de uğraşısı da bu konu olmalı ki çiftçimiz önünü görsün ve arkasına aldığı devlet desteği ile gönül huzur ile tohumunu ve fidesini toprakla buluştursun!

Yazarın Diğer Yazıları