Serkan GÜRTÜRK

Değişimin Mimarı

Serkan GÜRTÜRK

Elazığ’ın değişim ve dönüşüm hikâyesinin başlangıcı oldu 2019 yılı...
2020 depremi, pandemi ve 2023 depremlerine rağmen şehirde kesintisiz hizmet devam etti.
Depremle birlikte birçok sorun yaşayan ilimizde Elazığ belediyesinin çalışmaları, bir an önce toparlanmamıza sebep oldu.
Pandemi dönemi yasaklarını fırsat bilen Başkan Şerifoğulları tüm ana arterlerin altyapı ve asfaltlarını yeniledi.
Yıllardan beri hiçbir Belediye başkanının cesaret edemediği altyapı çalışmalarını başlattı. Bazı siyasetçi ve dostların “altyapıya girmek büyük risk” telkin ve tavsiyelerine rağmen güçlü bir irade ve kararlılık göstererek şehir üç bölüme ayırdı ve her bir kısım için ayrı ihale yaparak çalışmalara başladı.
Zaman zaman günlük hayatımızı zora soksa da şehrin altyapı çalışmaları büyük hızla devam ediyor ve kısa süre içerisinde tamamlanacak ve şehrin bu önemli ancak yılların ihmaline uğramış sorunu da  giderilmiş olacak.
Başkan Şeifoğulları’nın bugün temelini attığı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, bölgemiz adına çok önemli ve çevresel yatırım. 
1980’lerin Elazığ’ı için projelendirilmiş ve 1992’de hizmete alınmış eski atıksu arıtma tesisi hem teknolojisi hem de kapasite olarak günümüz Elazığ’ın ihtiyacına cevap vermekten uzak olduğu gibi rantabl çalışma konusunda da sorunları olan bir tesisti.
Yeni yapılacak atıksu arıtma tesisi sadece ilimiz için değil, Fırat nehrinin ulaştığı tüm şehirlerimiz ve hatta komşu ülkelerimiz adına da önemli bir çevresel yatırım olacak.
Başkan Şerifoğulları’nın  bugün Bakan Özhaseki ve hemşerilerimizle birlikte   açılışlarını yaptığı  her biri önemli bir eksikliği ve ihtiyacı gideren 25 vizyon proje arasında yer alan Cumhuriyet Meydanı ve katlı otoparkı, 15 Temmuz Meydanı ve katlı otopark, Fuar ve Kongre Merkezi, müzeler, çok sayıda parklar, semt kütüphaneleri, spor ve yaşam merkezleri ve daha birçok proje ile şehir daha bir farklı ve özel bir konuma yükseldi.
Elazığ’a son birkaç yıl içinde gelmeyip bugün gelenlerin ifade ve gözlemlerinden şehrin değişimini daha objektif ve yalın bir dille özetliyor ve bu değişimin mimarı Başkan Şerifoğulları’na hayranlıklarını dile getiriyorlar.
Elazığ’ı bölgesinde farklı bir noktaya ulaştıran ve yaşam kalitesini artıran bu projelerin tüm olumsuzluklara rağmen kısa süre içerinde tamamlanması ve hizmet sunulması, şehre sevdalı, hemşerilerine meftun, yüksek bir irade ve kararlılığın eseridir.
İlimizi böylesi hizmetlerle tanıştıran ve her yaştan hemşerimizin gönlünde özel bir yer edine Başkan Şerifoğluuları’nın hizmet devam etmesi,  yarınlarda daha önemli projelerle karışılacağımız anlamına gelir ki hem şehrin hem de siyasilerin genel kanaati de bu yönde oluşmuş durumda.
Temel atma ve açılışları gerçekleştirilen hizmetlerin ilimize hayırlı olmasını diliyor, bu projelerin mimarı olan Başkan Şerifoğulları ve ekibine teşekkür ediyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları