Ahmet POLAT

SPORUN MEKANI YOK…

Ahmet POLAT

 

 

Salgın hastalık nedeniyle özellikle belirli bir yaş kesimi evde gününü geçirmek zorunda kaldılar.

Zinde kalma anlamında ve psikolojik fayda ağlayan spor egzersizleri kapalı ortamda kimi bilinçli kimi bilinçsizce yapıldığında fayda yerine zarar vermekte.

İşin teknik boyutunu kaleme almak gerektiği düşüncesiyle evde nasıl spor yapılabilir ve teknikleri nelerdir diye bazı konuları paylaşmak istedim.

Dışarı çıkmayan her yaştan bireyin sağlıklı olmaları için ev içinde daha çok hareket etmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, evde yemek yaparken bile ayakta geçirilen sürenin faydalı olduğunu belirtiyor. Evde oldukça fazla zaman geçirdiğimiz bu dönemde evde yapabileceğimiz egzersiz hareketlerini önemli.

Kişi spor salonlarına kayıt olur, bir süre hevesle gider ve sonra üşengeçlikten, yoğunluktan, havalardan, sulardan kısaca mazeret üreterek spor salonuna gitmekten vazgeçer. Fakat spor yapmak sağlığımız için çok önemlidir. Virüs sebebiyle evde geçirdiğimiz süreç daha fazla arttı. Spor salonları her ne kadar açılmış olsa da birçok kişi halen toplu halde olunan yerlere girmeye çekiniyor.

Bu sebeple evde spor hareketleri yaparak formlarını korumaya çalışılmalı.

Günde yalnızca dakikalarımızı ayırarak evde bazı spor egzersizleriyle bu açığımızı kapatabiliriz. Bu alışkanlık kendimizi zinde htirir ve günlük motivasyonumuzu arttırır. Sizlere evde yapabileceğiniz bazı basit spor hareketlerini dile getireyim.

Tüm günü evinde geçirenler için sürekli hareketsiz kalmak sağlık sorunlarına yol açabilir. Evde yapılabilecek kolay egzersizler ile spor aletlerine gerek bile kalmadan günlük sporumuzu yapmış olabiliriz.

10-15 dakikamızı alacak basit spor hareketleri günlük egzersiz ihtiyacımızı giderebilir. Unutulmamalıdır ki, evde az bile olsa düzenli egzersiz yapmak, haftada iki kez spor salonuna gitmek kadar etkili sonuçlar verebilir.

TEKNİK HAREKETLER…
 

1- SUPERMAN HAREKETİ:

Özellikle duruş bozukluğu olanlar için önerilen bir harekettir. Sırt kaslarını geliştirmek ve kuvvetli tutabilmek için ideal bir harekettir. Kollarınızı ileri uzatarak yere boylu boyunca uzanın. Avuç içleriniz yere bakar şekilde dirseklerinizi kırmadan kollarınızı vücudunuzun üst kısmıyla birlikte yukarı kaldırmaya çalışın. Aynı zamanda dizlerinizi kırmadan iki bacağınızı da yukarı kaldırmaya çalışın. Kendinizi fazla zorlamadan günde 8 kez tekrarlayabilirsiniz.
 

2- YARIM ÇÖMELME HAREKETİ:

Bacaklarınızdaki pek çok kas grubu çalıştıran bir hareket olan yarım çömelme hareketi ile dizlerinize binen yükü azaltabilirsiniz. Bu hareket için öncelikle ellerinizi önde bağlayıp sandalyeye oturur gibi çömelin. Sırtınız mutlaka dik olmalı ve öne doğru eğilmemelisiniz. İçinizden 10’a kadar sayın ve doğrulun. Kaslarınız güçlendikçe 20’ye, 30’a kadar sayabilirsiniz. Yarım çömelme hareketini ellerinizi uzatarak da yapabilirsiniz. Bu hareketi günde 8 kez tekrarlayın.

3- DİZLER ÜZERİNDE ŞINAV HAREKETİ:

Bu hareket omuz, kol, göğüs, karın ve bacak kaslarınızı çalıştıran bir harekettir. Yüzükoyun yere uzanın ve ellerinizi omuz hizasında açarak elleriniz üzerinde gövdenizi yukarı kaldırın. Ayaklarınızı da çapraz bir şekilde birleştirerek yukarı kaldırın. Bu hareketi zamanla dizleriniz yerine ayak uçlarınız üzerinde yapmaya başlayabilirsiniz, yani klasik şınav hareketi şeklinde.

4- MEKİK HAREKETİ:

Karın ve üst gövde kaslarınızı çalıştıran mekik hareketi, en çok bilinen hareketlerden biridir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu hareket için öncelikle yere uzanın. Ellerinizi başınızın altına alarak omzunuzu ve üst gövdenizi yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Çenenizin gövdenize değmemesine dikkat edin. Başlarda kendinizi fazla zorlamaya dikkat edin. Zamanla hareketi daha düzgün yapmaya başlayacaksınız. Mekik hareketini günde 8 kez tekrar edebilirsiniz.

5- DİZ ÜSTÜNDE GERİYE ESNEME HAREKETİ:

Bu hareket, alt sırt kaslarınızı çalıştıran ve baldırlarınızı gerdiren bir harekettir. Ayaklarınız üzerinde diz çökün, kollarınızı kavuşturun; ya da ileri doğru uzatın, her iki şekilde de yapılabilir ve geriye doğru eğilin. İçinizden 10’a kadar sayın ve doğrulun. Kaslarınız güçlendikçe esneme süresini uzatabilirsiniz.

Sağlıklı ve zinde kalın….

Yazarın Diğer Yazıları