Ahmet POLAT

RİSKLİ BİR KARAR…

Ahmet POLAT

Türkiye Futbol Federasyonun kararıyla; Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerimiz 12-13-14 Haziran haftasında başlayacak.

Alınan karar sağlık açısından erken alınan bir karar. Çünkü takımların antrenman ve müsabaka olmak kaydı ile iki süreci var. Ayrıca bu işin ticari boyutunda da seyircisiz olması yayıncı kuruluşunun durumu ve en önemlisi futbol severlerin müsabakaları takip durumu nasıl olacak. Her kategori kendine göre tedbirler ve önlemler alıyordur illaki. Gel gelelim bizi ilimize Elazığspor’un lige devam etmeme durumu her anlamda karlı takımlardan biri. Fakat 3. Lig temsilcimiz Elazığ Belediye spor ve Bölgesel Ligdeki temsilcimiz Fırat Üniversitesi’nin durumu nasıl olacak. Federasyonun sağlık kurulu tarafından alınan kararlarda antrenmanların nasıl yapılacağı tesislerin nasıl olacağı ve futbolcuların uyması gereken kurallar belirlendi. Bu kararları büyük kulüpler karşılama imkânı olabilir ancak 3. Lig ve Bölgesel Amatör kulüpler nasıl uygulayacak. Lakin alınan kararda Amatör takımların başlayacağı yada başlamayacağı henüz belli değil.

Müsabakalarda futbolcuların uygulayacağı kurallar ne olacak ? Efor sarf edilen bir aktivite olduğundan antrenmanları kısmen parça parça yapsan da müsabakaya 11+11 toplam 22 futbolcular 3 hakem sahada. Kulübede ise 7 yedek, en az 1 teknik direktör, 1 yönetici toplam 9 kişi olacak. İki takım 18 kişi. 1 Saha Komiseri, 1 Gözlemci, 1 Federasyon Temsilcisi, 1 Sağlıkçı ve en az 2 top toplayıcısı. Genel olarak toplam bir müsabakada 49 kişi 90 dakika görev yapacaklar. Bu sayı amatör takımlar için geçerli. Kategori ne kadar artarsa sayıda da o kadar artacaktır.

Evde Kal çağrısı bu durumda havada kalacak. Çünkü Korona virüsün artması bu tabloda kaçınılmaz olacaktır. Maske ve dezenfektanlar çözüm olmayacaktır. Takım sporu olduğundan ikili mücadelenin olduğu ve ayrıca gol sevincinde de nasıl bir kutlama olacak? İtirazda hakemlerle olan diyalog nasıl olacak? Hakem ihtar yada ihraç verse kim ne diyebilecek yada kime itiraz edecek ?

Herşey başlı başına bir sorun. Detaylar iyi irdelenmeli ve önlemler çözüm için olmalı geçici değil.

AMATÖR VE PROFESYONEL FARKI…

Amatör ligler Profesyonel liglerin temel taşıdır. Gel gelelim kimse amatörü dikkate almıyor. Futbol denildiğinde ilk akla profesyonel takımlar geliyor.

Amatörün maddi imkânsızlıklarla nasıl mücadele ettikleri o ilin temsilcileri, federasyon başkan ve yöneticileri ve de takım sorumluları bilir. Bu durum sadece futbol için değil diğer branşlarda da mevcut. Şimdi bir Fenerbahçe yada Galatasaray kulüpleri antrenmanlarını yada malzemelerinin dezenfekte durumlarını nasıl ciddiyetle yapıyor. Ama bir amatör takımın ne malzemesi var ne de maça gidecek aracı var. Elazığ Amatör Kulüpleri Federasyonu kulüplere maske dağıtımı yapıyor. Çok yerinde ve iyi bir uygulama. Ancak işin farklı farklı boyutları var ve maalesef amatör hep 2. değil 5. Yada 6. Sırada.

ANTRENMANLAR NASIL OLACAK…

Ligler 12 Haziranda başlıyor peki Amatör?

Yaklaşık 1 hafta sonra da amatör başlasa takımlar nasıl bu maç trafiğine adapte olacak. Önümüzde 24 Nisanda Ramazan Bayramı var ve öncesinde de 19 Mayıs tatil var. Hükümetin aldığı kararlarda sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu arada sokağa çıkma kararı ne zaman alınacak? Alınan kararda kulüpler antrenmanlarını ne zaman ve nasıl yapacak? Çoğu futbolcunun oruçlu olduğundan

antrenmanlar büyük ihtimalle iftar sonrası akşam saatlerinde yapılır. Fakat izin Valilikten mi alınacak ya da izin alınmazsa antrenman yapmadan maçlar mı oynanacak?

Şuan ilimizde 5 saha var. Yapımı da devam eden 1 sahamız var. Acaba antrenmanlar 1. Ve 2. Amatör takımlarımıza yetecek mi? Federasyona son bildirim tarihine göre proğram belirlenecek ancak eskisi gibi ne futbolcularda ne de kulüp yöneticilerinde şampiyonluk ya da kupa var. Herkesin tek derdi sağlık.

Bizler her türlü önlem almamız artık şart değil zorunlu. Bu salgın ötelenecek ve de şakası olmayan bir hastalık.

Yazarın Diğer Yazıları