Sonucu Ak Parti Listesi Belirleyecek

Cumhur ittifakında Yrp ve Bbp'nin Ardından Erdoğan-Bahçeli görüşmesi ile son dakika gelişmesi yaşanmazsa Mhp de seçimlere kendi logosu ile gireceğini açıkladı. Millet ittifakında da Gelecek, Deva ve Saadet Partisi de kendi logoları ile seçimlere girmeye hazırlanırken Elazığ ilinin siyasi dengelerini değiştirecek en önemli faktörün Ak parti'nin milletvekili listesi olduğu ifade ediliyor.

Sonucu Ak Parti Listesi Belirleyecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili aday listelerinin YSK’ya verileceği son tarih olan 9 Nisan’a az bir süre kala ittifaklarda liste savaşları nefes nefese sürüyor. Yeni hesaplama yöntemi liste ortaklıklarını zorunlu kılıyor. Ancak mevcut üç ittifakta da partiler birleşik pusulada kendi logolarıyla ayrı liste çıkarma eğiliminde.

AVANTAJI YANINDA DEZAVANTAJI DA VAR 
Yeni sistem, birlikte seçime girerek kazanmayı avantajlı hale getirirken, ittifak içinde ayrı logo ile girerek iller bazında milletvekili kaybının yaşanması riski ile dezavantajlı bir durum da yaratabilecek.

HAZİNE YARDIMI İÇİN YÜZDE 3 OY ALMA ŞARTI

Yeni sistem, oy oranı küçük partileri milletvekili çıkartabilmek için büyük partilerin listelerinden seçime girmeye zorluyor. Bu ise söz konusu partileri hem Hazine yardımından mahrum kalma hem de listesinden girecekleri partinin vereceği kontenjan için rekabet etme olasılığıyla karşı karşıya bırakacak. Bu konuda beklentilerin karşılanmamasının yol açabileceği küskünlüklere de dikkat çekiliyor. Şimdi bütün Ittifaklar yeni sistemin önlerine getirdiği bu sorunu aşabilmek için formül arayışlarını sürdürüyor.

İTTİFAKLARIN ELAZIĞ SEÇİMLERİNE ETKİSİ NE OLUR?
Partilerin kendi logosu ile seçimlere girme kararının Elazığ’ın seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor. 

MHP, İKİNCİ PARTİ
Elazığ’da geçmişten bugüne en çok oyu alan parti Ak Parti, ikinci parti ise MHP oldu. 2018 seçimlerinde ilk sayım sonuçlarına göre bir milletvekili kazandığı açıklanan MHP, gelen yurtdışı oylarıyla bu milletvekilliğini Ak Parti’ye kaptırmıştı.

MHP OY KAYBETTİ Mİ?
2018 seçimlerinde Ak Parti 192 bin oy alırken MHP 48 bin oy almıştı.
CHP, 37 bin oy almasına rağmen ittifak üyesi İyi Partinin aldığı 29 bin oyu eklenince o gün uygulanan seçim sitemine göre bir milletvekili kazanmıştı.
2018 seçimlerinde 48 bin oy alan MHP’nin İyi Partiye oy kaptırdığını ifade edenler olduğu gibi bunun büyük bir yüzde olmadığını ifade ediyorlar.

AK PARTİ LİSTESİNİN MHP’YE ETKİSİ

MHP'nin 14 Mayıs seçimlerindeki önemli bir avantajı da Ak Parti milletvekilini beğenmeyen kesimlerin ittifak üyesi olması dolayısıyla MHP’ye oy verecek olması. Ak parti listelerine tepki gösteren seçmen, Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a oy verirken milletvekilliği seçimlerinde MHP’ye oy verecek.

MHP’DE GÜÇLÜ LİSTE 
MHP, 14 Mayıs seçimlerinde çok ayrı bir önem atfediyor. Seçimleri, ülkenin kader seçimleri ve bağımsızlık mücadelesi olarak gören MHP, küresel güçlerin kirli ittifaklarına fırsat vermemek adına seçimleri milli bir beka sorunu olarak görüyor.
Seçimlerden en iyi sonucu alarak Cumhur ittifakının başarısı için gayret gösteren MHP, ilimizde güçlü bir listeyle seçimlere girmeyi hedefliyor.
Eski il başkanlarından Oğuzhan Demir ile Semih Işıkver, şehrin sorunlarına ve çözüm planlarına vakıf Prof. Bilal Çoban, Bedri Bora Ertem, Nurettin Bahçeci,  Ümit Er, Yağmur Seda Fırat,Yunus Genç,Hakan Kuzu MHP’nin öne çıkan aday adayları arasında dikkat çekiyor. Bu isimlerle birlikte; Adile Güler, Ayşegül Selen, Emine Muhtaroğlu, Fatma Sevinç Oğuzhan, Hasan Tunç, Mehmet Atıcı, Mehmet Refik Aytar, Meryem Kaya, Muharrem Yılmaz, Ümit Er, Yahya Ünalan,Zehra Çelik, Zülfü Yıldırım da partide aday olmak için yarışacaklar.

YENİDEN REFAH PARTİSİNE YOĞUN MÜRACAAT
Cumhur ittifakı üyesi olan ve seçimlere kendi adayları ile gidecek olan Yeniden Refah Partisi’ne de oldukça yoğun bir müracaat var.
Adil Yavuz, Av. Erhun Karakus, Av. İbrahim Gök, Burak Kaan, Cebrail Kaya, Fatih Sezgin, Hanım Başkan, Hatice Zorbozan, İdris Demirkıran, İsmail Biber, Mehmet Tan, Melih Yunus Güneş, Mustafa Şahin, Prof. Dr. Mehmet Çavaş, Salih Satıcı, Şahin Demir, Tuba Dündar, Yunus İçen’in aday adayı olduğu partide Av. İbrahim Gök ön plana çıkıyor. 
Siyasi birikimi, hitabeti, şehirde her kesimden tanınan bir isim olması, ikna kabiliyeti ile İbrahim Gök’ün listede ilk sırada yer alması YRP’ye Elazığ’da önemli bir oy patlaması getirebileceği ifade ediliyor.

CHP VE İYİ PARTİ KRİTİK EŞİKTE

Millet ittifakı üyesi olan CHP ve İyi Parti, ilimizde kendi adaylarıyla seçimlere girmeye hazırlanıyor. CHP adayı Gürsel Erol, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında seçilebilmeyi gerektirecek oy oranının eşiğinde olduğunu bu oranın artabileceğini de azabileceğini de dile getirmişti.
İyi Parti, CHP’nin de gerisinde bu seçimlere giriyor. Bu parti bir milletvekilliğini alabilmek için oy potansiyeli olan bir ismi ilk sıraya koymak istiyor. Ancak bunu yaparken de halkta karşılığı olan, şahsi oy potansiyeli olan, vatandaşın ulaşmakta zorluk çekmeyeceği, uzun yıllardan beri şehirde oturup, şehirde yaşayan isimleri tercih etmesi bekleniyor.

SAADET PARTİSİ ERİYOR

Millet İttifakınım en küçük ortaklarından biri olan Saadet partisindeki erime de devam ediyor. Partisinin tükenmesini gören parti yetkilileri, bunu durdurmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve verilecek bir Bakanlığın rüzgârıyla partiyi toparlamayı hedefliyor. Ancak olası bir millet ittifakının yanlış uygulamaları ile parti tabanının faturayı Saadet’e kesmesi, bir sonraki seçimlerde bu partiyi tümüyle bitirecek iddiaları siyasi kulislerde sıklıkla konuşuluyor.

SONUCU AK PARTİ LİSTESİ BELİRLEYECEK

Elazığ’da seçim sonuçları ve siyasi dengeleri etkileyecek en önemli etken Ak Parti’nin milletvekili listesi olacak. 
Halkı kuşatan, şehrin sevdiği ve değer verdiği, çalışkanlığı ve dürüstlüğü, bölgesel oylarla birlikte merkezi kuşatan bir oy potansiyeli olan yeni yüzleri listede görmek isteyen parti tabanı, böyle bir tablo ile karşılaşmayıp hayal kırklığı yaşarsa, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a destek vermekle birlikte milletvekilliği oy tercihini Cumhur ittifakının diğer partileri olan MHP, YRP, BBP’den yana kullanabilecek.

CUMHUR İTTİFAKINDA HUMMALI ÇALIŞMA

Cumhur İttifakı’nda, BBP ve Yeniden Refah Partisi’den sonra MHP de seçimlere kendi listeleriyle katılacağını açıklamıştı.

BAHÇELİ: “ÜÇ HİLAL AMBLEMİ İLE SEÇİMLERE GİRİYORUZ”

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından, “MHP milletvekili genel seçiminde, tüm seçim çevrelerinde olmak suretiyle üç hilal amblemiyle ve değerli milletvekili adaylarıyla demokratik mücadelesini yapacak, nihayetinde hak ettiği, layık olduğu, hasretle beklediği başarıya kesinlikle ulaşacaktır” mesajı paylaştı. 

HÜDA PAR ADAYLARI AK PARTİ LİSTESİNDEN 

Listelerinde HÜDA PAR’a yer vermesi kesinleşen AK Parti ise, diğer ortaklarıyla da uygun seçim çevrelerinde liste ortaklaştırmasına gitmeyi hedefliyor. 

DESTİCİ: “81 İLDE KENDİ ADAYLARIMIZLA SEÇİMLERE GİRİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ziyaret etti. Destici, bir saatlik görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Biz 81 ilde 87 seçim çevresinde kendi adaylarımızla seçime girecek şekilde hazırız. İçeride simülasyon çalışmaları yapılıyor. Her partinin kendi departmanları buna yönelik çalışmaları yürütüyor. Dört parti (AK Parti, MHP, BBP, Yeniden Refah) kendi listelerini hazırlıyor” dedi. 

ERDOĞAN-BAHÇELİ’LE  GÖRÜŞECEK
Erdoğan’ın bugün de Bahçeli’yle görüşmesi bekleniyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “HÜDA PAR bizim listemizden girecek, kalan diğer 3 parti kendi listesinden girme hazırlığı yapıyor. Bu zeminde buluştuğumuzu ve anlaştığımızı zaten bir süredir söylüyorum. Buna aykırı bir durum şu anda söz konusu değil. Devlet Bey’in ortaya koyduğu tavır da bizim aktardığımız tavrın aynısıdır” diye konuştu.

CHP, ORTAK LİSTEDEN YANA
Millet İttifakı’nın en büyük ortağı CHP, mümkün olduğunca liste ortaklaşmasıyla gidilmesini istiyor. Diğer büyük ortak iyi Parti’nin ise buna mesafeli yaklaştığı belirtiliyor. 
İyi Parti’nin CHP ile az milletvekili çıkaran 9 ilde ortak liste çıkarılmasına sıcak baktığı vurgulanırken kulislerde, bunlardan 6’sında CHP, 3’ünde İYİ Parti’nin çatı olarak düşünüldüğü, bu sayıya gelişmelere göre bir ya da iki ilin daha eklenebileceğinden söz ediliyor. Bunda İYİ Parti’nin gerçek oy potansiyelini görme isteğinin etkili olduğu da öne sürülüyor.

İTTİFAK İÇİNDE İTTİFAK TUTMADI
Bu gelişmelerin yaşandığı Millet İttifakı’nda, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirdiği “SP çatısı altında DEVA ve Gelecek partilerinin ittifak içinde ittifak” yapması formülü de sonuçsuz kaldı. Özelikle DEVA Partisi’nin itirazları sonucunda bunun yerine “çoklu çatı” görüşmeleri hız kazandı.

41 İL KOŞULU
Milletvekili Seçimi Yasası’na göre birleşik oy pusulasında ayrı logoyla temsil edilmek isteyen partinin en az 41 şehir için ayrı liste sunması gerekiyor. Ancak düşük destekli partiler aslında 40 civarında ilde milletvekili çıkarma iddiasını taşımıyor. Bu durumda, ayrı liste çıkaran partilerin bazı seçim çevrelerindeki adayları sembolik  olacak. 

“KAFA KARIŞIKLIĞINA SEBEP OLABİLİR”
Bu ayrım her şehirde ayrı ayrı vatandaşlara anlatılmaya çalışacak ve seçmende kafa karışıklığına neden olabilecek. AK Partili Yavuz da bu riske işaret ederek, “41 yerde logonuzla girerken 41 yerin dışında yer yer ortak liste yapmanın adını hibrit model olarak tanımladılar. Partiler buna kafa yoruyor” dedi.

HAZİNE YARDIMI GÖZ KIRPIYOR
Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri 2018 seçimine HDP listesinde katılmış ve birleşik oy pusulasında sadece bu partinin amblemi yer almıştı. 
Bu ittifaktaki TİP’in birkaç ilde ayrı liste çıkarmak istediği belirtiliyor. Gelişmeler, ittifakın EMEP, TİP ve Yeşil Sol Parti olarak üç amblemle pusulada yer alabileceğini gösteriyor. Oy oranı düşük partiler, gelecek döneme ilişkin Hazine kaynağı sağlayabilmek amacıyla da ayrı liste çıkarmayı önemsiyor. Siyasi Partiler Yasası’na göre geçerli oyların yüzde 3’üne ulaşan partiler devlet yardımı almayı hak edecek. Bu yardım, Hazine’den en düşük payı alan partiye ödenen miktarla orantılı belirlenecek.

Z KUŞAĞININ TERCİHİ DEĞİŞKEN

Siyasi partiler, 2018 sonuçları ve son anketler üzerinden simülasyon yapsalar da bu seçime özgü gelişmeler, olası sürprizlere de kapı aralıyor. 14 Mayıs 2023’te 5 milyondan fazla genç seçmen ilk kez oy kullanacak. Parti kurmayları, “Z kuşağı” olarak adlandırılan bu seçmenin eğilimini kestirmekte zorlanıyor. 
2 MİLYON SEÇMEN FARKLI İLLERE GÖÇ ETTİ
Kahramanmaraş depremi sonrası  11 ilde 9 milyona yakın depremzede seçmen oluştu. Depremzede vatandaşlardan 2 milyondan fazla seçmen başka şehirlere göç etti. Bunlardan, geçen hafta itibarıyla sadece 245 bininin seçmen kütüğünü taşıdığı tespit edildi. 
İLK KEZ SEÇMEN KARŞISINA ÇIKACAK PARTİLER
Yeniden Refah, Gelecek, DEVA, Zafer ve Memleket partileri ilk kez kendi logosuyla genel seçime katılacak. Bu partilerin gerçek potansiyeli de ülke düzeyinde ilk kez ölçülecek.