Şerifoğulları 'Elazığ'ı Türkiye Yüzyılına Hazırlayacak' Projeleri Duyurdu

Elazığ Belediye Başkanı ve AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları'nın yeni dönem için hazırladığı kültürden sanata, spordan istihdam ve kalkınmaya, ulaşımdan çevre ve şehirciliğe, kadından çocuğa kadar her alanda Elazığ'ı kalkındırarak bölgede lider konuma getirecek vizyon projeleri kamuoyu ile paylaştı. Başkan Şerifoğulları projeler için 3 ay gibi uzun bir süre hazırlık yaptıklarını belirterek 'Biz projelerimizi A4 kağıdına çizip anlatmıyoruz . 3 aydır bu projeler için hazırlanıyoruz' dedi.

Şerifoğulları 'Elazığ'ı Türkiye Yüzyılına Hazırlayacak' Projeleri Duyurdu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Google News ile Takip Et

 

Elazığ Belediye Başkanı ve AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları’nın yeni dönem için hazırladığı projeleri;

 

1- DİRENÇLİ ŞEHİRLERDE ELAZIĞ VİZYONU

Başkan Şerifoğulları açıklamasında, 

 

"İnşallah hemşehrilerimizin teveccühleriyle başlayacağımız yeni dönemde şehrimiz adına önceliklerimizin ilk sırasında kentsel dönüşüm çalışmalarımız olacak

 

İlk olarak Nailbey Mahallesi’nde, kentsel dönüşüm hamlesini başlatacağız.

 

Nailbey Mahallemizde yürüteceğimiz çalışma, doğuda Bosna Hersek Bulvarı’ndan, batıda Şehit İdris Doğan Caddesine kadar uzanan, General Hakkı Talay Caddesi ile Bağlar Sokak arasındaki toplam 8 adada, 930 mesken ile 174 ofis ve iş yerini kapsayacak. Dönüşüm projesi; hem ağır hasar nedeniyle yıkılarak boş arsa olarak kalan parselleri, hem de mevcut deprem yönetmelikleri bakımından riskli durumdaki 40-50 yıllık binaları içerecek.

 

Proje doğrultusunda mevcut durumda 10 metre genişliğinde olan Nailbey Mahallesi General Hakkı Talay ve Şehit İdris doğan Caddelerini 20 metre genişliğinde yeniden düzenleyeceğiz.

 

Hayata geçireceğimiz Nailbey Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandığında hemşehrilerimiz depreme dayanıklı, yeşil dokuyla bütünleşmiş, genişletilmiş yollarıyla yepyeni bir yaşam alanı kazanmış olacak.

 

Ayrıca hayata geçirilecek projenin ardından oluşacak alternatif yol güzergahlarıyla hedefimiz yayalaştırılmış bir Gazi Caddesi olacak." dedi.

 

2- YERİNDE DÖNÜŞÜM

 

Başkan Şerifoğulları, "Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın depremlerden etkilenen 11 ilde başlattığı orta ve ağır hasarlı binaların yerinde dönüştürülmesi hamlesinde, vatandaşlarımızın talebi ve belediyemizle uzlaşılması durumunda, binaların yapımını Elazığ Belediyesi olarak biz üstleneceğiz.

 

Bosna Hersek Bulvarı, Hastane Caddesi başta olmak üzere İcadiye, Sarayatik, Çarşı, Rızaiye, İzzetpaşa, Rüstempaşa, Mustafapaşa, Sanayi, Kırklar, Salıbaba, Yeni, Üniversite, Kültür, Akpınar ve Olgunlar Mahallelerimizde yıkılarak boş halde duran ya da yıkılacak olan yapı parsellerine ilişkin, kuracağımız kentsel dönüşüm ofislerinde kat malikleri ile bir araya gelerek süreci başlatacağız.

 

Böylece hem Bakanlığın 750 bin Türk lirası hibe ve 750 bin Türk lirası faizsiz kredi imkânı sağladığı Yerinde Dönüşüm projelerini hem de bu sürece dâhil olamayan parsellerde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamındaki projeleri sürece dâhil edeceğiz.

 

Ayrıca, konutların bir an önce inşa edilerek oturulur hale gelmesi için de, Elazığ Belediyesi olarak 100.000 TL katkı sağlayacağız.

 

Elazığ Belediyesi güvencesiyle, düşük maliyetle inşa edeceğimiz konutları, en kısa sürede ailelerimize teslim edeceğiz."

3- YATAY MİMARİ ESASLI YENİ İMAR PLANLARI

 

Başkan Şerifoğulları, "Dirençli şehirler derken aklımıza ilk gelen kentsel dönüşüm çalışmaları olsa da biz üst yapısında olduğu kadar altyapısıyla da dirençli bir şehir hedefliyoruz ve bu nedenle altyapı diyoruz.

 

Yüzde 48 oranında tamamladığımız şehir altyapısı yenileme çalışmalarımızı  belirlediğimiz periyot doğrultusunda tamamlayacağız ve şehrimizin altyapı sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız.

 

Hayata geçireceğimiz Afet Risk Yönetim Sistemi Projesi ile

 

Fırat Üniversitemiz, kamu kurumları ve STK’larla işbirliği içinde başta deprem olmak üzere, meydana gelebilecek; sel, su taşkınları, fırtına, yangın vb. her türlü afete dirençli şehir misyonumuzun temelini oluşturacak Afet Risk Yönetim Sistemi’ni kuracağız."

 

4- AFET EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME PARKI

 

Şerifoğulları, "Çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik afet öncesi alınacak tedbirler ve afet esnasında yapılması gerekenlere ilişkin teknoloji destekli farkındalık eğitimleri vereceğiz.  Şehir merkezinde sürdürdüğümüz katı atık dönüşüm çalışmalarına, tüm ilçe, belde belediyeleri ve köylerimizi de dahil ederek, Valiliğimiz, Belediyemiz ve İl Özel İdaremiz öncülüğünde Katı Atık Birliğini hayata geçireceğiz. Toplanan atıkları, Elazığ Belediyemizin atık dönüştürme merkezine taşıyarak atıkları enerjiye dönüştürme kapasitemizi artıracağız."

 

5- ELAZIĞ KALKINMA MASTER PLANI

 

Başkan Şahin Şerifoğulları, 

 

"Yeni dönemde göreve başlar başlamaz ilk olarak Elazığ Valiliğimiz, Fırat Üniversitemiz ve diğer kamu kurumları başta olmak üzere konunun muhatabı tüm taraflarla sanayiden turizme, tarımdan madenciliğe, eğitimden spora hayal ettiğimiz bir şehir için, bilimsel temelde Elazığ’ın Gelecek Tasavvuru Kongresi’ni düzenleyerek kalkınma hamlemizi başlatacağız.

 

Kongreden elde edilecek sonuçlar doğrultusunda Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız başta olmak üzere Oda’larımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayarak yol haritamızı oluşturacağız. Ardından da 2053 ve 2071 planlarımızı tamamlayarak, doğru adımlarla yaşanabilir şehirler sıralamasında ilk 10 şehir arasına girmeyi hedefleyeceğiz."

 

6- YENİ SANAYİ SİTESİ PROJESİ

 

Şerifoğulları, 

 

Çamyatağı köyü sınırları içerisinde yaklaşık 952 bin m² alan üzerinde inşa edilecek olan yeni sanayi sitemiz, mevcut kapasitesinin üzerinde bir hedefle Elazığ’ı üretimde bir üst lige çıkaracak. Sadece şehrimize değil bölgemize de hizmet verecek.

 

Yeni Sanayi Sitemiz bünyesinde;

 

Gıda Toptancıları Sitesi ve Balık Hali

 

Zirai Aletler ve Makine Tamircileri Sitesi

 

Oto Sanayi Sitesi

 

Tornacılar Sitesi

 

Dökümcüler Sitesi

 

Mobilyacılar Sitesi

 

Elektrik ve Makine Tamircileri Sitesi

 

Plastik Sanayi Sitesi

 

Ambalaj Sanayi Sitesi

 

Bakır ve Alüminyum İmalatçıları Sitesi yer alacak."

7- TEKSTİLKENT PROJESİ

 

Başkan Şahin Şerifoğulları, "istihdam ve kalkınma noktasında şehrimize değer, doğrudan istihdamı destekleyeceğimiz güçlü bir adım atacağız. Tekstilkent Projemiz kapsamında,

 

Organize Sanayi Bölgesi içerisinde Elazığ Belediyesi olarak yaklaşık 3 bin m² alana sahip tekstil atölyeleri kurarak, öncülüğünü Sayın Emine Erdoğan Hanıefendi’nin yaptığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında yürütülen İŞ POZİTİF projesine dahil şekilde Türkiye Yüzyılında Kadınların Yüzyılı şiarıyla hem kadın istihdamına, hem de ihracat odaklı üretime katkı sunacağız."

 

8- LİSANSLI DEPOCULUK

 

Şerifoğulları, "Elazığ’ımızda tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesi ve ticari amaçla depolanması hizmetlerini sağlayan lisanslı depoculuk sistemini devreye alacağız.

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası ve ilimizde bu alanda faaliyet gösteren kooperatiflerle birlikte üreticilerimizin ürünlerini hak ettiği değerle gıda borsalarında ulusal ve uluslararası pazara sunulmasını sağlayacağız.

 

İnşa edeceğimiz Lisanslı Depoculuk merkezi içerisinde, Sınıflandırma, Depolama, Soğuk Hava Deposu Laboratuvar, Lisans Hizmetleri Merkezi, Ambalaj ve Paketleme, Güneş Enerji Santrali ve Ürün İhtisas Borsası birimleri hizmet verecektir."

 

9- YÖRESEL ÜRÜN FESTİVALLERİ PROJESİ

 

Başkan Şerifoğulları, "Şehrimize özgü yöresel ürünlerimizi ulusal ölçekte tanıtmak ve bu alandaki üreticilerimizi ülke pazarıyla buluşturarak hak ettiği değerle satışının gerçekleşmesi ve yine bu alanda istihdam ve üretimi artırmak amacıyla şehrimizde periyodik olarak yöresel ürün festivalleri gerçekleştireceğiz"

 

10- FIRAT HAYVAN ÜRÜNLERİ TEDARİK VE TİCARET MERKEZİ

 

Şerifoğulları, "

 

Gümüşkavak Mahallemizde yer alan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde, Belediyemiz, Elazığ Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı ortaklığında, bin büyük baş, 3 bin küçükbaş hayvan kapasitesine sahip, Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik Ve Ticaret Merkezi kuruyoruz.

 

Toplam 5 bin 500 m² inşaat alanına sahip olan tesisle, şehrimizi büyük ve küçükbaş hayvancılık borsasında, bölgesinde ses getiren bir konuma taşıyacağız."

 

11- ELAZIĞ BELEDİYESİ MİKROKREDİ MERKEZİ

 

Şerifoğulları, "ELAZIĞ BELEDİYESİ MİKROKREDİ MERKEZİ projemizle, dar gelir gurubundaki girişimcilerin yanında olacağız.

 

Bu kapsamda, iş yapma fikri olup, başlangıç sermayesine ihtiyacı olan dar gelir düzeyindeki kişi ve mikro işletmelere hem eğitim hem de teminatsız ve kefilsiz olarak mikrokredi desteği sağlayacağız."

12- ULAŞIMDA ELAZIĞ VİZYONU

 

Başkan Şerifoğulları, "

 

Yeni kurulan mahalleleri ile hızla büyüyen şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda, toplu taşımadan, trafik düzenlemelerine, kavşak planlamalarından bisiklet yollarına kadar çok bileşenli Ulaşım Ana Planı’mızı hazırlayarak, ulaşım yatırımlarımıza ilişkin yol haritamızı belirleyeceğiz.

 

Şehrimizin trafik yoğunluğunu azaltarak, kesintisiz bir ulaşım hedefliyoruz.

 

Bu doğrultuda;

 

Şehrimizin ortak bir beklentisine çözüm oluşturarak Hazardağlı Kavşağımızı trafik açısından sorun olmaktan çıkarıyoruz.

 

Hazardağlı Kavşağı’ndaki yoğunluğu azaltarak, trafik akışının hızlı ve akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla, şehir estetiğini de dikkate alarak Hazardağlı Kavşağı Battı-Çıktı projesini hayata geçireceğiz.

 

Ve yine;

 

Şehrimizin kent içi ulaşımında önemli kavşak noktalarından biri olan Atatürk Bulvarı–Sultan Fatih Caddesi kesişimindeki Eski Sebze Hali Kavşağı’nda da, Cumartesi Pazarı–Olgunlar Mahallesi aksını yer altına almak suretiyle kırmızı ışık bekleme süresini düşürecek ve trafiğe akıcılık kazandıracağız.

 

Şehrimize geçtiğimiz 5 yıl içerisinde kazandırdığımız toplam 1164 araç kapasiteli yeraltı otopark kapasitemizi yeni dönemde artırarak, şehrin otopark ihtiyacına kalıcı çözümler oluşturacağız.

 

Kent içi trafiğin en yoğun yaşandığı Balakgazi Caddesi üzerinde yer alan Yeni Cami bitişiğindeki otobüs ve minibüs duraklarından oluşan alanda bir yeraltı otoparkı inşa edeceğiz. Böylece minibüs hatlarımızı yeraltı otoparkı bünyesinde oluşturacağımız transfer istasyonuna çekerek hem alanda yaşanan olumsuzluğu gidermiş olacağız hem de 400 araçlık yeni yeraltı otoparkımızla şehir merkezindeki otopark kapasitemizi artıracağız.

 

Ayrıca biraz sonra bahsedeceğim Orduevi Meydanı Projemiz kapsamında da bu alanda başta Doğukent, Ulukent, Sanayi, Kırklar, Çatalçeşme, Salı Baba Mahalle sakinlerimiz olmak üzere şehrin doğu yakasında yaşayan hemşehrilerimizin zaman harcamadan araçlarını park ederek şehir merkezine ulaşabilecekleri bin araç kapasiteli yeni bir yer altı otoparkı daha inşa edeceğiz.

 

Her geçen gün büyüyen şehrimizde toplu taşıma hizmetlerimize konfor kazandıracağız.

 

Elazığ Belediyesi toplu taşıma araç filomuzu, çevre dostu, düşük enerji tüketimli, engelli erişimine uygun, teknolojik donanıma sahip yeni araçlarla güçlendireceğiz.

 

Şehir genelinde toplu toplu taşıma araç güzergahlarımızı yeniden düzenleyip,

 

Güneykent, Aşağıdemirtaş, Çatalçeşme, Zafran ve Çaydaçıra Mahallelerimiz başta olmak üzere şehir genelinde ihtiyaçlar doğrultusunda da ek seferlerle otobüs sefer sayılarımızı artıracağız."

13- ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİKTE ELAZIĞ VİZYONU

 

Şerifoğulları, 

 

İlimizde iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve bu olumsuzlukların neden olabileceği zararları önlemeye veya en aza indirmeye yönelik gerekli adımları ivedilikle atacağız. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’de Yerel İklim Eylemi için Avrupa Birliği Ortaklığı Projesi” kapsamında, pilot iller arasında yer alan Elazığ’ımız için İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırlayacağız.

 

Kıymetli konuklar

 

Geçtiğimiz 5 yılda olduğu gibi şehrimizin kimliğine değer katan, insanımızın yaşam kalitesini artıran, şehrimize nefes olacak projelerimize bu dönemde de yenilerini ekleyeceğiz.

 

Güneykent seyir yolu projemizle

 

Şehrimizin yeni mahalleleri arasında yer alan Güneykent Mahallemiz sınırlarında bulunan 2.5 km uzunluğundaki ana ulaşım hattı üzerinde, Güneykent Seyir Yolu başlığı altında yepyeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz.

 

Mahalleyi hilal şeklinde kuşatan aks çevresini; rekreasyon alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, oturma alanları, eşsiz şehir manzarası sunan seyir terası, restoranı, dinlenme alanları, yeşil dokusu, sosyal donatıları, spor ve çocuk oyun alanları ile bölgede eksik ticari ünitelerle zenginleştirerek mahalle sakinlerimiz için yeni bir cazibe merkezi oluşturacağız

 

Şehrimize yeni bir yıldız kazandırıyoruz. Cip Yaşam Kompleksi.

 

Cip Barajı Mesire alanı karşı kıyısına konumlu 210 dönüm arazi üzerinde, başta jeotermal sağlık turizmi olmak üzere turizm açısından şehre yeni açılımlar kazandıracak yepyeni bir yaşam kompleksini hayata geçireceğiz.

 

Yıldız bir proje olarak şehre kazandıracağımız Cip Yaşam Kompleksi bünyesinde;

 

-Jeotermal Sağlık Turizmine Yönelik Günü Birlik Konaklama Tesisi

 

- 60 dönüm alan üzerine Hayvanat Bahçesi

 

-Ekolojik Park

 

- 65 dönüm alan üzerine Çocuk Macera Parkı

 

-Restoran ve Kafeler

 

-Ticari Üniteler

 

-Sahil Yürüyüş Yolu

 

-Bisiklet Yolları ile

 

-Sosyal Donatılar yer alacak."

 

14- ELAZIĞ YÜZÜNCÜ YIL MİLLET BAHÇESİ 

 

Şerifoğulları "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına devredilecek olan Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait toplam 110 bin metrekare alanı, Elazığ Yüzüncü Yıl Millet Bahçesi olarak şehrimize kazandıracağız.

 

Alanın yüzde 90’lık bölümünü yeşil alan olarak düzenleyeceğiz. Millet Bahçemiz bünyesinde Tıbbi aromatik bitkilerin yer alacağı şifa bahçesi, çocuklar için tematik parklar, gençler için 7/24 hizmet verecek başta kütüphane olmak üzere sosyal tesisler, cami, yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve bisiklet istasyonları, süs havuzları ile kameriyeler yer alacak.

 

Yeni meydanlar ve yeni yaşam alanlarıyla geçtiğimiz 5 yılda adeta şehrimizin çehresini değiştirdik. Şimdi bunlara yenilerini ekleme zamanı diyoruz. Şehrimizin merkezi konumunda bulunan orduevini, imzalayacağımız protokol kapsamında taşıyacak ve hemen ardından da toplam 58 bin metrekarelik alanı, sosyal tesisler, yürüyüş ve bisiklet yolları, oturma alanları, kafeterya, çocuk parkları gibi sosyal donatılarla zenginleştirerek meydan olarak şehrimize kazandıracağız."

15- YENİ CAMİ MEYDAN PROJESİ

 

Başkan Şerifoğulları, "Yine şehrimizin merkezi konumunda bulunan Yeni Cami bitişiğinde yer alan ve minibüs hatlarının durak olarak kullandığı 5 bin 500 metrekarelik alanda yeni bir düzenleme gerçekleştireceğiz.

 

Burada hizmet veren minibüs hatlarını alanda inşa edeceğimiz yeraltı otoparkına çekerek, alanın üst kısmını ise oturma alanları akıllı durak ve yeşil dokuyla zenginleştirerek meydan olarak düzenleyeceğiz. Böylece bu lokasyona nefes aldırmış olacağız."  

 

16- YEŞİL KUŞAK BÜYÜYOR

 

Şerifoğulları, "Geçtiğimiz 5 yılda şehrimizin ana arterlerinden Zübeyde Hanım Caddesi ve Malatya Caddesini ‘Yeşil Kuşak Projeleri’ ile yeniden şekillendirerek, şehrimizin girişine yakışır bir nitelik kazandırmıştık. Şimdi bu projemizi Yeşil Kuşak Büyüyor adı altında Cumhuriyet Meydanı’ndan Çaydaçıra Kavşağı’na kadar Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde kesintisiz 25 metre genişliğinde olacak Yeşil Kuşak hattıyla tamamlayarak hizmete sunacağız."

 

17- ELAZIĞ BELEDİYESİ YAŞAM KOMPLEKSİ

 

Başkan Şahin Şerifoğulları, "Şehrimizi yeni kazanımlarla güçlendirirken mevcut değerlerimizi ihya etme yolunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Akpınar Mahallesinde yer alan tarihi PTT Başmüdürlük Binasını restore ederek; müzesi, kafeteryası, eğitim salonları, gençlik merkezi gibi sosyal donatılarıyla yaşam merkezi konumuna taşıyacağız. Tarihi bina çevresindeki 20 bin m² alan üzerinde ise rekrasyon çalışmaları gerçekleştirerek bu alanı başta Akpınar, Kültür, Sarayatik, Olgunlar mahallelerimiz olmak üzere şehrimizin yeni buluşma adresi konumuna taşıyacağız."

 

18- KÖFTECİLER SOKAK RENKLENİYOR

 

Şerifoğulları, "Şehrimizin marka değeri lezzetin adresi Köfteciler Sokağımızı, cephe yenileme ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının ardından uçurtmalar ve şemsiyelerle renklendirerek, yepyeni bir kimliğe büründürüyoruz."

 

19- OTO KİRALAMACILAR SİTESİ

 

Başkan Şerifoğulları, "Şehrimizin ana arterlerinden Şehit İlhanlar Caddesi başta olmak üzere şehir içerisinde yoğunluğu her geçen gün artan ve özellikle otopark problemine ve görüntü kirliliğine yol açan oto kiralama işletmelerini tek çatı altında toplayacağız.

 

İnşa edeceğimiz Oto Kiralamacılar Sitesi ile hem bu alanda hizmet veren esnafımıza modern ve konforlu bir ticari alan sunacak hem de şehir merkezinde oluşan yoğunluk ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırmış olacağız."

 

20- GAZİ CADDESİ CEPHE YENİLEME VE YAYALAŞTIRMA

 

Şerifoğulları, "şehrin kalbi olan gazi caddesine yepyeni bir vizyon kazandırıyoruz. Caddede gerçekleştireceğimiz cephe yenileme ve sokak sağlıklaştırma yatırımlarıyla gazi caddesini bir açık hava alışveriş merkezi hüviyetine kavuşturacağız.

 

Daha önce de ifade ettiğim üzere nailbey mahallesi kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından da yayaların rahat dolaşımını sağlamak caddedeki ekonomik canlılığı arttırmak hedefiyle gazi caddesi yayalaştırma projesini de hayata geçireceğiz."

 

21- ŞEHRİMİZDE TİCARETİN KALBİNİN ATTIĞI LOKASYONU, TARİHİ DOKUSUYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

Başkan Şerifoğulları, "Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı ve Saray Camii çevresinde gerçekleştirdiğimiz dönüşümü, önümüzdeki dönem şehrimizin tarihi değeri Şıre Meydanı, Buğday Meydanı ve Kunduracılar Çarşısında da gerçekleştireceğiz.

 

Şıre Meydanında yer alan dükkanlarda cephe yenileme ve tek tip tabela düzenlemesi gerçekleştireceğiz. Yeşil dokuyla zenginleştirilecek meydanda satış stantları oluşturarak, meydan ve meydanla bağlantılı sokaklarda kaldırım yenileme ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştireceğiz.

 

Tarihi Buğday Meydanı’nda da dükkânlarda cephe yenileme, tek tip tabela ve her işletme için teşhir stantları oluşturacağız. Çatı tadilatı, zemin yenileme ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştireceğiz.

 

Tarihi Kunduracılar Sokak’ta yer alan dükkânlarda da aynı şekilde cephe yenileme, tek tip tabela, zemin ve kaldırım yenileme ile aydınlatma çalışmaları gerçekleştireceğiz."

 

22- DOĞU PARK

 

Şerifoğulları, "Eski şehirler arası otobüs terminalimizin yer aldığı yaklaşık 30 bin metrekarelik alanı; yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, süs havuzları, piknik alanları, kameriyeler, spor ve fitness sahaları, kafeterya, mescit ve sosyal donatılara sahip yepyeni bir yaşam alanı olarak düzenleyerek başta bölge mahallelerimiz olmak üzere şehrimizin hizmetine sunacağız"

 

23- MASALA KÖYÜ

 

Şerifoğulları, Sizler için şehrimizin doğu yakasında 60 bin metrekare alan üzerinde masal kahramanlarıyla tanışarak hayal dünyanızı zenginleştireceğiniz, eğlenceli aktivitelerle dopdolu bir Masal Köyü kuruyoruz. Masal kahramanları platolarından, Dede Korkut masal ve eğitim çadırlarına, amfitiyatrodan seyir trenine, ters evden restoran ve kafeteryalara çok özel bir yaşam alanını sizlere armağan ediyoruz."

24- ABDULLAHPAŞA KENT ORMANI

 

Şerifoğulları, "Sürdürülebilir bir gelecek ve daha yeşil bir Elazığ için Abdullahpaşa Mahallesi kuzey kısmında yer alan 1 milyon metrekarelik dağlık araziye, şehrin geleceğine nefes olacak ormanlık alan kimliği kazandıracağız.

 

Elazığ Belediyesi’nin mega yeşil alan projelerinden biri olarak hayata geçirilecek Abdullahpaşa Kent Ormanı, insanlarımızın rahat ve huzurlu bir ortamda dinlenebilecekleri, içerisinde bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu geniş bir rekreasyon alanı olacak."

 

25- BİLİM VE TEKNOLOJİDE ELAZIĞ VİZYONU

 

Şerifoğulları, Her çalışmamızın öznesinde sizler varsınız. Sizler için daha iyi bir gelecek hedefimiz var.

 

Tarihin en büyük gök bilimcilerini çıkarmış bir medeniyetin torunları olarak içinde bulunduğumuz bilgi çağına yakışır BİLİM VE TEKNOLOJİDE ELAZIĞ VİZYONU’nu ortaya koyuyoruz."

 

26- BİLİM, UZAY VE GÖZLEMEVİ

 

Şerifoğulları, "İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklarımızın astronomi alanındaki farkındalıklarını artıracak faaliyetleri yürütecekleri, uluslararası standartlarda bir bilişim kampüsünü şehrimize kazandırıyoruz. Böylece şehrimiz yeni Alper Gezeravcı’ları yetiştirecek."

 

27- ÇOCUK AKADEMİSİ

 

Başkan Şerifoğulları, "İlkokul ve ortaokul çocuklarımıza yönelik bünyesinde atölyeleri, laboratuvarları ve uygulama alanlarının yer alacağı Elazığ Belediyesi Çocuk Akademisini kurarak, çocuklarımıza bilimsel araştırma ve keşif yapma imkanı sunacak, eğlenerek öğrenme fırsatı sağlayacağız."

 

28- İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI PİSTİ

 

Şerifoğulları, "Çocuklarımıza ve gençlerimize uzman eğitimciler eşliğinde drone ve model uçak eğitimlerinin verileceği Elazığ Belediyesi İnsansız Hava Araçları Pistini şehrimize kazandıracağız."

 

29- GELECEK SENSİN

 

Başkan Şerifoğulları, "Pandemi döneminde ücretsiz internet ve tablet başta olmak üzere eğitime verdiğimiz desteği, Gelecek Sensin Projemizle bir adım öteye taşımıştık. Başta YKS’ye girecek öğrencilerimiz olmak üzere, ücretsiz deneme, konser, seminer ve sınav sonrası ücretsiz rehberlik hizmetlerinden oluşan “GELECEK SENSİN” başlığı altındaki eğitime destek programımızı, yeni dönemde tüm eğitim kademelerini kapsayacak şekilde yaygınlaştıracağız."

 

30- TARİH VE TURİZMDE ELAZIĞ VİZYONU

 

Şerifoğulları, "Tarih ve medeniyet, Elazığ için söylenebilecek en kısa tanımlama. Bizler kadim bir coğrafyanın evlatlarıyız. Bu kadim coğrafyanın evlatları olarak geleceğe dair en büyük sorumluluğumuz sahip olduğumuz değerleri yaşatmak ve geleceğe taşımaktır.

 

Ecdadımızdan bize miras kıymetli hazinemiz olan Harput’umuzu tüm değerleriyle yaşatmak, yaşayan bir şehir olarak geleceğe taşımak noktasında geçtiğimiz 5 yılda çok kıymetli çalışmalara imza attık. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Harput’umuzun asıl listeye girmesi yeni dönem de hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda Harput’umuzda bir yandan tarihi değerlerimizin ihyasına yönelik çalışmalarımızı sürdürecek, bir yandan da Harput’umuzu ruhuna uygun yeni değerlerle güçlendireceğiz."

 

31- YUKARI ŞEHİR TELEFERİK PROJESİ

 

Şerifoğulları, "Yaklaşık 2 bin metrelik uzunluğa sahip olacak teleferik hattı, Ulukent Mahallemizden başlayarak, tarihi Harput Hüseynik Yolu üzerinden önce Harput Hüseynik Yolu seyir terasına, oradan da Harput Balakgazi Parkı’na ulaşacak. 8’er kişilik panoramik kabinlerle ziyaretçilere eşsiz bir görsel şölen sunacak teleferik hattı, Harput’umuzun turizm potansiyeline değer kazandıracaktır."

32- URARTU BAHÇELERİ

 

Şerifoğulları, "Harput’umuza eşsiz bir değer olarak kazandırdığımız Hoca Hasan Hamam Müzesinin alt kısmında kamulaştırmalarını tamamladığımız alanda bulunan vadiyi, dere ıslahı ve yeşil dokuya yönelik rekreasyon çalışmalarıyla turizme kazandıracağız. Urartu Bahçeleri Projesi başlığı altında düzenleyeceğimiz alanı, restoranı, açık alan büfeleri, havuzları, yürüyüş yolları ve havuzlar etrafına konumlandırılmış oturma alanlarıyla bütünleştirerek, bir yaşam alanı kimliği kazandıracağız."

 

33- HARPUT BEDESTEN

 

Başkan Şerifoğulları, "Tarihi Harput Mahallemizin merkezinde Kurşunlu Camii’nin doğu cephesinde bulunan tarihi dokuya uygun olmayan yapılaşmaları kaldırarak, elde edeceğimiz alanda 2 bin metrekare oturum alanına sahip, tek katlı ve bünyesinde; 18 adet dükkan ile 4 adet iş yerinin olacağı Harput Bedesten projesini yeni dönemde Harput’umuza kazandırıyoruz."

 

34- HARPUT DAR KAPI ÇARŞISI

 

Şerifoğulları, 

 

"Harput Mahallesi girişinde Basın Müzesi ile Balakgazi Parkı arasında kalan tarihi Dar Kapı bölgesini canlandırıyoruz.

 

Geçtiğimiz dönem tamamladığımız Basın Müzesi ve Balakgazi Parkı girişi sokak sağlıklaştırma projesi arasında kalan ve tarihte Dar Kapı olarak adlandırılan Bu alanda Harput mimarisiyle uyumlu, iki katlı iki konak inşa ederek hem bölgedeki yapılaşmayı tamamlayacak hem de alanın ticari potansiyelini arttırmış olacağız."

 

35- HARPUT DAR’UL HADİS

 

Başkan Şerifoğulları, "Sarahatun Meydanı’nda yer alan ve büyük oranda yıkılmış olan Osmanlı Dönemi’ne ait Meydan Camii’ni, aslına uygun olarak inşa ederek ibadete açacağız.

 

Tarihi camiye, aynı zamanda Harput medeniyeti ışığında ifade ettiğim üzere, kadim kentin manevi iklimini yansıtan ilmi eğitimlerin gerçekleştirildiği bir kimlik kazandıracağız."

 

36- OSMANLI KONAĞI

 

Başkan Şerifoğulları, "Sarahatun Meydanı kuzey yakasında mevcut Valilik Konağı’nın alt tarafında tescilli olmasına rağmen yıkık vaziyette duran ve kısmen varlığını koruyan ve geleneksel Harput mimarisinin izlerini taşıyan üç katlı konakta restorasyon çalışmalarını gerçekleştirerek turizme kazandıracağız."

 

37- KALE HAMAMI VE KALE BÖLGESİ ÇEVRE DÜZENLEME

 

Şerifoğulları, "Harput’umuzda Artukoğulları Dönemi’ne ait olduğu kabul edilen ve Harput Kalesi’nin kuzeyinde yer alan Kale Hamamı’nda restorasyon çalışması gerçekleştirerek, turizme kazandırıyoruz.

 

Ayrıca 3 bin yıldan fazla süredir ayakta duran ve şehrimizin sembolü Harput Kalesi bölgesinde hayata geçireceğimiz çevre düzenlemesi ve rekreasyon çalışmalarıyla bölgenin hak ettiği cazibesini artırmış olacağız."

 

38- ULU CAMİİ ÇEVRESİ REKREASYON

 

Şerifoğulları, "Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen ve Anadolu’daki en önemli ve eski yapılardan biri olan, aynı zamanda Pisa Kulesi'nden daha fazla eğri olduğu tescillenen Harput Ulu Cami çevresinde tarihi dokuya uygun rekreasyon çalışmalarını gerçekleştireceğiz."

 

39- DABAKHANE REKREASYON VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

 

Şerifoğulları, "Harput Kalesi’nin kuzeyinde, dere içerisinde yer alan şifalı kaynak suyunu yeniden sağlık turizmine kazandıracağız. Şifalı suyun bulunduğu yapıyı yöresel mimariye uygun olarak restore ederek, alanda çevre düzenlemesi çalışmalarını tamamlamak suretiyle inşallah hizmete açacağız."

 

40- BUZLUK MAĞARALARI REKREASYON VE REHABİLİTASYON PROJESİ

 

Şerifoğulları, "Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiş, adeta bir turizm harikası olan Buzluk Mağaramızın yeniden eski cazibesine kavuşmasını sağlayacağız.

 

Bu amaç doğrultusunda da Buzluk Mağarası çevresinde rekreasyon çalışması gerçekleştirerek alanı turizme kazandıracağız"

 

41- GASTRONOMİ MÜZESİ

 

Başkan Şerifoğulları, "Türkiye’nin en zengin mutfakları arasında kabul edilen Harput mutfağımızın gizli kalmış değerlerini gün yüzüne çıkarmak ve tanıtımını yapmak amacıyla Gelenekten Geleceğe Elazığ Gastronomi Müzesi’ni şehrimize kazandıracağız. Harput Hünkar Konağı’nın bir bölümünü Gastronomi Müzesi olarak düzenlerken, bir bölümünü ise gastronomi atölyeleri ile yöresel yemeklerin sunulacağı restoran olarak düzenleyerek, Gastronomi kültürümüzü Harput Hünkar Konağında yaşatacağız."

 

42- TELGRAFÇI AKİF MÜZESİ

 

Şerifoğulları, "Yine Harput Sarahatun Camii’nin arkasında yer alan ve tarihte telgrafhane ve postane olarak kullanılan tarihi binayı restore ederek, müze olarak turizme kazandıracağız. Az önce de ifade ettiğim gibi müzeye türkülerimize de konu olan Telgrafçı Akif’in ismini vereceğiz."

 

43- TARİHİ HACI MURAT YOKUŞU’NU CANLANDIRIYORUZ

 

Şerifoğulları, "Sarahatun Cami önünden Harput Kalesi’ne inen Tarihi Hacı Murat Yokuşunda

 

yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alanda, zemin katlarda ticari birimlerin yer alacağı tarihi dokuyla uyumlu konaklamaya yönelik butik oteller inşa edeceğiz.

 

Alan, sosyal donatıları ve rekreasyon çalışmalarıyla Harput’umuz için bir cazibe merkezi olacak"

44- TARİHİ HÜSEYNİK MAHALLESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ

 

Şerifoğulları, "Eski adıyla Hüseynik, yeni adıyla Ulukent Mahallesinin geleneksel Türk İslam mimarisinden izler taşıyan tarihi evler bölgesinde gerçekleşecek restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarıyla bölgeyi turizmin yeni adresi yapacağız."

 

45, HAZAR GÖLÜ KARAVAN PARK PROJESİ

 

Şerifoğulları, "Tarihi ve doğal turizm potansiyeliyle cazibe merkezi olan şehrimizi, Sivrice ilçemiz Hazar Gölü kıyısında hayata geçireceğimiz Karavan Park Projesiyle ülkemizin karavan turizmi rotasına ekleyeceğiz.

 

Hazar Gölü kıyısında hayata geçecek projeyle çevresi korunaklı güvenlik hizmeti verilen ve her bir karavan için elektrik içme suyu ve atık su altyapı tesisleri kurulmuş özel yaşam alanları olan Karavan Park oluşturacağız"

 

46- SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ELAZIĞ VİZYONU

 

Şerifoğulları, "Geride bıraktığımız 5 yılda olduğu gibi yeni dönemde de sosyal belediyecilik çalışmalarımızla insanımızın yaşamına dokunmaya devam edeceğiz."

 

47- HALK EKMEK ÜRETİM TESİSİ

 

Başkan Şerifoğulları, "Yeni dönem sosyal projelerimiz kapsamında vatandaşlarımızın ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ihtiyacını karşılamak aynı zamanda istihdama katkı sağlamak üzere Elazığ Belediyesi HALK EKMEK ÜRETİM TESİSİNİ kuracağız. Tesislerde Çölyak hastalarımızı da ihmal etmeyerek glütensiz ekmek üretimini de gerçekleştireceğiz. Tesislerde üretilecek ekmeklerimizi, satış büfeleri aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaştıracağız."

 

48- EMEKTAR KAHVEHANELERİ

 

Şerifoğulları, Şehrimizin farklı bölgelerinde, başta emeklilerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın dinlenebilecekleri, sohbet edebilecekleri, gazete ve kitap okuyabilecekleri, kısaca kaliteli vakit geçirebileceği, işletmesi Belediyemize ait geleneksel mimariyle uyumlu, Emektar Kahvehaneleri açacağız."

 

49- HUZUREVİ

 

Şerifoğulları, "HUZUREVİ Projemizi Doğukent Mahallemizde inşa ederek hayatlarını tek başına idame etmekte zorlanan büyüklerimizin yaşamlarını mutlu, huzurlu ve modern bir ortamda geçirmelerine imkân sağlayarak Elazığ Belediyesi Huzurevi’ni hizmete sunacağız."

 

50- ELAZIĞ BELEDİYESİ SOSYAL KART

 

Şerifoğulları, "Bugüne kadar Hayır Çarşısı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerimize yıl boyunca sağladığımız desteklere ek olarak, Ramazan ve Kurban Bayramı başta olmak üzere yılda en az dört kez belirli periyotlarla, ihtiyaç sahibi ailelerimize nakdi destek yardımında bulunacağız."

 

51- GENÇLİK LOKANTALARI

 

Şerifoğulları, 

 

"Elazığ Belediyesi olarak Fırat Üniversitesi öğrencileri başta olmak üzere gençlere hizmet verecek Gençlik Lokantasını Fethi Sekin Mesire Alanı bölgesinde inşa etmeye hazırlanıyoruz.

 

Gençlik Lokantalarıyla gençlerin bütçelerine uygun, sağlıklı gıdaya ulaşabilmelerini sağlayacağız."

 

52- TÜRK DÜNYASI KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

 

Başkan Şerifoğulları, "her yıl, Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar Türk-İslam coğrafyasında yer alan kardeş ülkelerle, belirlenecek temalar çerçevesinde Türk Dünyası Kardeş Şehirler Festivalini düzenleyeceğiz. Kardeş ülkeleri Elazığ’ımızda ağırlayarak şehrimizin kültürel zenginliğine katkı sağlayacağız."

53- HARPUT-URFA-KERKÜK DİVAN BULUŞMALARI

 

Şerifoğulları, "3 kardeş şehir olan Harput, Şanlıurfa ve Kerkük üçgeninde, konser ve divan buluşmaları düzenleyeceğiz."

 

54- ULUSLARARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI

 

Şerifoğulları, "Türk Dünyası ve edebiyat çevrelerinin yakından tanıdığı ve geçtiğimiz aylarda 25’incisini düzenlediğimiz Hazar Şiir Akşamları şehrimizin bir marka değeridir. Gönül coğrafyamızda yer alan kardeş ülkeler arasında birlik ve beraberlik köprüleri kuran Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nı Elazığ Belediyesi himayesine alarak yepyeni bir konseptle gerçekleştirecek, hak ettiği daha güçlü değere kavuşturacağız."

 

55- ELAZIĞ BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ VE SERGİ SALONU PROJESİ

 

Şerifoğulları,"İzzetpaşa Mahallesi’nde yer alan ve Arpacı Un Fabrikası olarak bilinen eski Kilise binasını restore ederek sergi ve eğitim alanlarıyla hizmete sunacağız."

 

56- ELAZIĞ BELEDİYESİ AÇIK HAVA SAHNESİ VE FESTİVAL ALANI

 

Şerifoğulları, "yeni dönemde şehrimize kazandırarak, tiyatrodan konserlere kadar pek çok alanda organizasyona ev sahipliği yapacağız."

 

57- ŞEHİR KÜTÜPHANELERİ

 

Şerifoğulları, "Şehrimizin kültürel yaşamına değer katacak ve 7/24 açık olacak yeni nesil iki kütüphaneyi hizmete açacağız.

 

Hayata geçecek iki kütüphanemizden bir geçtiğimiz dönem projelerimiz arasında yer alan ve Belediyemiz bünyesine kazandırdığımız tarihi Öğretmenevi binası olurken diğeri ise 100. Yıl Millet Bahçesi olarak hizmet verecek Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü arazisi içerisinde bulunacak."

 

58- AİLE, KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN ELAZIĞ VİZYONU

 

Başkan, "Kadınlarımız için şehrimizin farklı noktalarında, mimarisiyle özgün bir yapıya sahip, mahalle kültürünün yaşatılacağı, geleneksel el sanatları atölyelerinin, kütüphanelerin yer alacağı, kişisel gelişim ve bilinçlendirme eğitimlerinin verileceği, sosyal yardımlaşma ve kültürel faaliyetlerin yürütüleceği, bünyesinde mahalle kreşlerinin de yer alacağı SEMT KONAKLARINI inşa edeceğiz."

 

59- KADIN MECLİSİMİZ KADINLARIMIZLA ŞEHRİMİZİ GEZİYOR

 

Şerifoğulları, "Kurulacak olan Çocuk Meclisimizle birlikte şehrimizde her alanda olduğu gibi Çocuk Dostu Belediyecilik alanında da geliştireceğiz."

 

60- GÖZ AYDINI PROJESİ

 

Şerifoğulları, "Sosyal Belediyecilik çalışmalar kapsamında geçtiğimiz dönem başlattığımız Göz Aydını Projesini daha da kapsamlı hale getirerek şehrimizin hizmetine sunacağız.

 

yeni doğan bebeklerin tüm ihtiyaçlarını içinde barındıran hediye paketlerimizle bebek sahibi olan ailelerimizin mutluluklarına ortak olacağız. . Proje kapsamında ayrıca uzmanlar tarafından annelere bebek bakımı ve beslenmesi gibi konularda eğitim desteği sağlayacağız."

61- ENGELSİZ ŞEHİRCİLİKTE ELAZIĞ VİZYONU

 

62- ENGELSİZ BULUŞMALAR

 

Şerifoğulları, "ENGELSİZ BULUŞMALAR temalı sempozyumlar, paneller, seminerler ve konferanslar düzenleyeceğiz. "

 

63- ENGELLİ HAKLARI DANIŞMANLIĞI

 

Başkan Şerifoğulları, "Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine yönelik hizmet verecek ENGELLİ HAKLARI DANIŞMANLIĞI birimimizi kuracağız"

 

64- ENGELSİZ PARK

 

Şerifoğulları, "ENGELSİZ PARK kuracağız.

 

Ve yollarıyla, kaldırımlarıyla, toplu taşıma araçlarıyla engelsiz bir şehir oluşturacağız."

 

65- EVLİLİĞE GİDEN YOLDA ENGEL YOK

 

Şerifoğulları, "Belirlenen kriterler çerçevesinde yeni bir hayata başlayan engelli çiftlerimize destek sağlayacağız."

 

66- Şerifoğulları, Elazığ Belediyesi ENGELSİZ KART ile de Belediyemiz ve iştiraki şirketlerin hizmetlerinden engelli kardeşlerimize özel indirimler uygulayacağız.

 

67- ENGEL YOK BELEDİYE VAR

 

Şerifoğulları, "ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza akülü, motorlu ve tekerlekli sandalye, beyaz baston, konuşan saat, işitme cihazı ile hasta bezi desteği sağlayarak her alanda yanlarında olacağız."

 

68- GENÇLİK VE SPORDA ELAZIĞ VİZYONU

 

Şerifoğulları,"İnşası devam eden Spor Köyü ve Spor Yaşam Kompleksi projelerimizin yanı sıra yeni dönemde de sağlıklı, dinamik nesiller için atacağımız adımlar ve yatırımlarla şehrimizi bölgemizde sporun merkezi konumuna taşıyacağız.

 

Bu kapsamda amatör spora ve sporcuya sağladığımız destekleri yeni dönemde de artırarak sürdüreceğiz. Şehrimizde aktif olan yaklaşık 35 bin lisanslı amatör sporcu sayımızı 50 bine çıkartarak, Amatör Spor Kulüplerinin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

Her zaman yanında olduğumuz şehrimizin marka değeri Elazığspor’a her anlamda destek olmaya devam edeceğiz. Elazığspor’umuzu hak ettiği noktaya getireceğiz. Şimdi daha yüksek bir sesle O sene bu sene diyoruz." dedi ve gençlerin merakla beklediği müjdeyi şu ifadelerle duyurdu:

 

"DOĞUKENT MAHALLEMİZE YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU KURACAĞIZ"

 

"Çocuklarımızı, gençlerimizi spora yönlendirmek ve elbette nice başarılı sporcunun yetişmesine katkı sağlamak adına Doğukent Mahallemizde yarı olimpik yüzme havuzu kuracağız.

 

Kültürümüzün önemli bir parçası olan ata sporlarımızı yaşatmak ve yeni kuşaklarla geleceğe taşımak için şehrimizde Etno Oyun Köyü’nü kuruyoruz.  

 

Çocuklarımızı ve gençlerimizi sporla buluşturmak, aynı zamanda da unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarla tanıştırmak amacıyla mahallelerimize yeni semt sahaları kazandıracağız."

 

69- HAZAR GÖLÜ SPORCU KAMP EĞİTİM MERKEZİ

 

Şerifoğulları, "Bölgemizin tatil cenneti Hazar Gölü kıyısında inşa edeceğimiz Sporcu Kamp Eğitim Merkezi; konaklama tesisi, açık ve kapalı antrenman sahaları, spor sahaları ve sporcu dinlenme alanlarıyla, şehrimizin spor kulüplerinin yanı sıra ulusal spor kulüplerine de hizmet verecek kapasitesiyle spor turizminin yeni adresi olacak."