Sağlık Çalışanlarına Temel Ve İleri Yaşam Desteği Eğitimi Verildi

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik temel ve ileri yaşam desteği eğitimi verildi. Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Ateşçelik, tarafından uygulamalı temel ve ileri yaşam desteği eğitimİ verildi.

Sağlık Çalışanlarına Temel Ve İleri Yaşam Desteği Eğitimi Verildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ateşçelik, yaşam destek eğitimin de kalbin ve solunumun durması gibi acil vakalarda sağlık çalışanlarının yapması gereken uygulamaları sıraladı. 
İnsanlar da kalp durması veya nefes alamama gibi durumlarda, en geç dört dakika içerisinde müdahale edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Ateşçelik, kalp durmasından kaynaklanan ölümlerin büyük oranındaki sebebin yaşam destek uygulaması yapılmamasından kaynaklandığını ifade etti.
Ateşçelik,Öncelikle çevrede doktor, hemşire veya bir sağlık çalışanı varsa onlardan yardım istenmesi gerektiğini, yoksa ambulans ve sağlık ekipleri gelene kadar hastanın hayatta kalabilmesi için, yaşam desteğinin uygulanması gerektiğini, bu uygulamayı yapmadan önce kendi güvenliğimizi, sonra çevre ve hasta güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
Fırat Üniversitesi 6. kat konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.