Rektör Prof. Dr. Göktaş'tan 'Dünya Engelliler Günü' Mesajı

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Prof. Dr. Göktaş'tan 'Dünya Engelliler Günü' Mesajı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Rektör Prof. Dr. Göktaş mesajında şu ifadeleri kullandı;

“Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık tarihinin dünya engelliler günü olarak kabul edilmesi nedeniyle engellilerin de toplumun vazgeçilmez bir parçası olduklarının kendilerine hissettirilmesi, diğer temel kazanımlarının yanı sıra yaşam standartlarının da iyileştirilmesi bakımından önemli bir gündür.

Engellilik konusu, yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren önemli bir konudur. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmeli ve her fırsatta onları kucaklayarak, eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Bu anlamda 3 Aralık engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek toplumsal duyarlılıkları artırmak, farkındalık yaratmak açısından son derece önemlidir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın da güçlenmesini sağlayacaktır. Bugün vesilesiyle engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan, azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize güç veren kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirterek engelli kardeşlerimizin gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle üniversitemizde çalışan engelli personel ve eğitim gören engelli öğrencilerimizle birlikte tüm engelli kardeşlerimizin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü en kalbi duygularımla kutlar, aileleriyle birlikte, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dilerim” dedi.