Prof. Dr. İrfan Orhan:'Prostat Büyümesi Birçok Hastalığa Neden Olabilir'

Fırat üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan ORHAN, prostat büyümesine karşı idrar yolu problemleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. İrfan Orhan:'Prostat Büyümesi Birçok Hastalığa Neden Olabilir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fırat üniversitesi Hastanesi 10.kat konferans salonunda gerçekleştirilen sunumda bilgilendirme yapan Prof. Dr. İrfan ORHAN, prostat büyümesine bağlı idrar yolu problemlerinin 40 yaş üstü erkeklerin yaklaşık %75 'inde değişen şiddetlerde saptanabildiğini, bu belirtilere sahip erkeklerin yaklaşık %21'inin beş yıl içerisinde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. 

ORHAN, hastaların çeşitli tedavi alternatifleri ile şikâyetlerinin ve bazı tedaviler ile ameliyat ihtiyacının azaltılmasının mümkün olduğunu söyledi. 

Prof. Dr. İrfan ORHAN, tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği gibi ciddi sonuçları olabilecek prostat büyümesinin, özelikle 50 yaş üstü erkeklerde dikkatli takip edilmesinin önem arz ettiğini söyledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi 10. kat konferans salonunda düzenlenen sunuma Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri ve asistanlarının yanı sıra Elazığ’da çeşitli hastanelerde görev yapan çok sayıda üroloji doktoru katıldı.