Milletvekili Keleş: 'Devletimizin Çiftçilerimize Yönelik Destekleri Ekonomik Anlamda Rahatlama Sağladı'

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, tarım ve hayvancılık alanında Elazığ'a verilen desteklerden ve yapılan yatırımlardan bahsetti.

Milletvekili Keleş: 'Devletimizin Çiftçilerimize Yönelik Destekleri Ekonomik Anlamda Rahatlama Sağladı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Milletvekilli Keleş, “Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısının bir yıllık sürede, 15.746'dan 16.779'a yükselmiş olması, tarım sektöründeki büyümeyi ve çiftçilerimizin sisteme olan güveninin yansıması olarak görülmelidir. Kanatlı hayvan sayısı, kanatlı et miktarı, kayıtlı arıcı ve kovan sayısı, mera alanlarındaki artış, su ürünleri üretim kapasitelerindeki artış gibi birçok alanda ve sektördeki üretim gücümüzü gösteriyor. İlimize verilen desteklerden, Hayvancılık Desteği 2021'de 38,9 Milyon TL iken, 2022'de 66 Milyon TL'ye yükselmiş. Kırsal Kalkınma Desteği ise %350'lik bir artışla 44,8 Milyon TL'ye çıkmıştır. Bitkisel Üretim Desteği ise 2021 yılında 7,1 Milyon TL iken 2022 yılında 121,5 Milyon TL’ye yükselmiştir” şeklinde konuştu.

“TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA DAHA DA BÜYÜYEREK DEVAM EDECEĞİMİZE İNANIYORUM”

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi sonrasında çiftçilerimize yönelik desteklerde, büyükbaş ve küçükbaş hayvana toplam 94 Milyon TL yem desteği nakdi olarak verilmiştir. Arıcılar 370 ton arı besleme desteği almış ve büyükbaş hayvanlara ücretsiz aşı tatbiki yapılmıştır. Ayrıca, 111 Milyon TL tutarında Gübre ve Mazot Desteği çiftçilere nakdi olarak sağlanmıştır. Deprem sonrasında yapılan yem desteği, arı besleme desteği, aşı tatbiki, gübre ve mazot desteği gibi adımlar, çiftçilerimizin yaşadığı zorluklara etkili bir müdahaledir. İlimizdeki kırmızı et desteğindeki %100'lük artış, küçükbaş et miktarındaki yükseliş ve kanatlı etindeki üretim artışı, sektördeki üretim ivmesinin yükseldiğini göstermektedir. Aynı şekilde, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde zarar gören tarımsal üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları, 6816 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında bir yıl süreyle ertelenmiştir. Bu adım, çiftçilerimize ekonomik rahatlama sağlayarak, faaliyetlerini sürdürmelerine destek olmuştur. Bu noktada, devletimizin ve hükümetimizin çiftçilerimize yönelik gösterdiği desteklerle birlikte, tarım ve hayvancılık alanında daha da büyüyerek devam edeceğimize inanıyorum.”