Milletvekili Ağar, TBMM'de Elazığ Depremi'ni Andı

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi Zülfü Tolga Ağar, TBMM Genel kurulunda gündem dışı söz alarak Elazığ gündemine dair konuşma yaptı.

Milletvekili Ağar, TBMM'de Elazığ Depremi'ni Andı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Millevtekili Ağar, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ'da yaşanan yıkıcı ve ağır tablo sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Devletin tüm kurum ve kuruluşlarının seferber olarak Elazığ’ın yaralarını sardığını, maddi kayıplarını önemli ölçüde telafi ettiğini vurguladı. 

"DEVLETİMİZ 7 MİLYAR 486 MİLYON 590 BİN 649 TL'LİK BÜTÇE İLE ELAZIĞ'IN VE ELAZIĞLI HEMŞEHRİLERİMİZİN YANINDA YER ALDI"
Depremden sonra, Devletin Elazığ'da ev sahibi, kiracı, işyeri sahibi olmak üzere toplam 22 Bin’in üzerinde aileye hasarlı konut ve işyeri için 133 Milyon 440 Bin TL ödeme yaptığını belirten Ağar, Depremden zarar gören vatandaşlara 463 Milyon 788 Bin 477 TL nakdi, 359 Milyon 459 Bin 146 TL tutarında da ayni yardımda bulunduğunu aktardı.

Milletvekili Ağar, deprem sonrası Elazığ’da konut üretimi için 6 Milyar 436 Milyon 291 Bin 125 TL kullanıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Bugün Ocağın 18’i. 6 gün sonra biz Elazığlıların hafızasından hiç silinmeyecek Elâzığ Depreminin üzerinden 2 yıl geçmiş olacak. depremde kaybettiğimiz hemşerilerimizi Gazi Meclisimizde yad etmek, onları bir kez daha dualarımızda anmak üzere gündem dışı söz aldım. 24 Ocak ve 27 Aralık tarihlerinde yaşanan doğal afetlerde Elazığ’da 18 bin 909 yuva yıkıldı veya oturulamayacak derecede hasar gördü. 317 binada da orta ölçekte hasar meydana geldi.

Tabi ki Deprem olur olmaz devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile Elazığ’da hemşerilerimizin yardımına koştu. Depremin üzerinden henüz 2 yıl geçmeden Elazığ’ın yaralarını sardı, maddi kayıplarını önemli ölçüde telafi etti.

Bu çerçevede, devletimiz depremin maddi kayıpları telafi etmek için 2 yıllık süre zarfında toplam 7 Milyar 486 Milyon 590 Bin 649 TL’lik bir bütçe ile Elazığ’ın ve Elazığlı hemşerilerimizin yanında yer aldı.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Elazığ’ı o zor günlerinde yalnız bırakmayan Sayın Bakanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Zira Sn Cumhurbaşkanımız devletimizin tüm kurum ve kuruluşları ile imkânlarını seferber etti; Bakanlarımız hemşerilerimizin depremle sarsılan hayatlarının, maddi imkânsızlıklar ile sarsılmaması için büyük gayret gösterdi.
Şayet Devletimiz güçlü olmasaydı, ülkeyi yöneten siyasi irade vatandaşının derdiyle dertlenme konusunda hassas davranmasaydı, bu kadar kısa sürede depremin açtığı yaraların bu ölçekte tedavisi mümkün olmazdı. Devletimiz, ev sahibi, kiracı, iş yeri sahibi olmak üzere toplam 22 Bin’in üzerinde aileye hasarlı konut ve iş yeri için 133 Milyon 440 Bin TL ödeme yaptı. Depremden zarar gören hemşerilerimize 463 Milyon 788 Bin 477 TL nakdi, 359 Milyon 459 Bin 146 TL tutarında da ayni yardımda bulundu. 6 Milyar 436 Milyon 291 Bin 125 TL’lik bir tutarı da Deprem sonrası Elazığ’da konut üretimi için kullandı."

"DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN HER BİRİ UNUTULMAZ CANLARIMIZ"
Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Milletvekili Ağar, şu ifadeleri kullandı: "Evet, şehrimizin fiziki kayıplarını yerine koyduk. Sosyal hayatı, ekonomik hayatı normale döndürdük. Ama bir kaybımız var ki; asla yerine koyamayacağız, asla yokluğunu telafi edemeyeceğiz. Onlar bizim için rakamlar değil, her biri unutulmaz canlarımız. O yüzden müsaadenizle ismen zikretmek istiyorum: FATMA YILDIZ, DORUK ABBAS YILDIZ, TANSEL ELİDAR, ÖMER ASAF ELİDAR, SEVİM CANBAZ, TÜRKAN KAPLAN, AYŞE CİVELEK, SALİH CİVELEK, NECDET GÜRSU, NECMETTİN İNCE, SALİH İNCE, SAKİNE DÜŞMEZ, GÜLÇİN KALAY, MÜZEYYEN AYKEN, İKRAM KALAY, PINAR DİŞLİ, MİRAÇ DİŞLİ, DİLEK RABİA GÖĞDEMİR, RAMAZAN ERTAŞ, YAŞAR GÜÇLÜ , GÜVEN KARTAL, SENANUR DEMİR, ENES SERTDEMİR, BERNA SERTDEMİR, ASLAN CENKİZ, NERMİN CENKİZ, HÜSEYİN YILDIZ, ONUR YILDIZ, MEHMET ARİFOĞLU, MEHMET ARİFOĞLU, AYŞE ARİFOĞLU, HALİME ASLAN, MİRAÇ ALİ ASLAN, RÜYA ASLAN, ÜNAL KALAY, SELAMİ DAĞ, DURAN SUÇLU, HANİFE YILDIRIM, GÜZEL SAY, YUSUF ALİ SAY , MUSTAFA KARA, AYŞE FATMA TÜRKMEN.

Hepsi komşularımızdı, hısımlarımızdı, akrabalarımızdı, dostlarımızdı, kardeşlerimizdi. Hepsini o deprem felaketinde kaybettik; onlar halen yüreklerimizde ve canımızdan kopan eksik parçalar. Bu vesileyle siz değerli milletvekillerinden ve tüm milletimizden dualarında onlara da yer vermenizi istirham ediyor, daha önceki doğal afetlerden çıkardığı derslerle afetlerin geri getirilemeyecek kayıplar yaratmaması, canların yitmemesi için ülkemizin son yıllarda olağanüstü bir çaba içinde olduğunu belirterek Rabbimin Elazığ’a, ülkemizin hiçbir şehrine ve dünyanın hiçbir coğrafyasındaki insanlara bu tür bir felaket yaşatmamasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."