Merak Son Buldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında evleri TOKİ tarafından yapılan hemşerilerimizin merakını gideren açıklamayı yaptı. Bu kapsamda olan hemşerilerimiz diğer hak sahipleri gibi ödemlerini 18 yılda ve vade farksız olarak yapacaklar.

Merak Son Buldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak depremi sonrası TOKİ ve AFAD tarafından yapılan çalışmaları yerinde görmek ve vatandaşlarla buluşmak amacıyla Salı günü ilimize geldiler.
Elazığ Valiliği toplantı salonunda yapılan İl Değerlendirme toplantısına katılan Bakan Soylu ve Kurum ardından kentsel dönüşüm alanları olan Mustafa Paşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.
Mustafapaşa Mahallesi ziyareti sonrası Ankara’da katılacağı iftar programı sebebiyle İçişleri Bakanı Soylu Elazığ’dan ayrılırken, Bakan Murat Kurum, Sürsürü Mahallesi ziyaretinin ardından Abdullahpaşa Mahallesi’nde Elazığlı vatandaşlarla iftarını açtıktan sonra hak sahibi vatandaşların evlerine ziyarette bulundu.

KURUM: “AZ KATLI BİNALAR YAPTIK”

Deprem sonrası Elazığ’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren ve depremin ardından hiçbir kardeşimizi aç ve açıkta bıraktıklarını ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi:
 “Cumhuriyet tarihimizin en hızlı ve en kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmasını, Elazığ ve Malatya’mızda başlattık. Gittik yerinde vatandaşlarımız görüşerek, onları dinleyerek mahallesine değer katacak konutlar olsun istedik. Yöresel mimariye uygun az katlı binalar yaptık. Olası depremlerde vatandaşlarımız huzurlu bir şekilde bu binalarda yaşasın istedik. Yeşil alanlarıyla, spor salonlarıyla, parklarıyla, geniş otoparklarıyla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, yeni yaşam alanlarıyla Yeni Elazığ’ı hep birlikte imar, inşa ve ihya ettik” 

“36 BİN YENİ YUVA VE İŞYERİ YAPTIK”

Elazığ ve Malatya’da yapılan çalışmalarda sona gelindiğini aktaran ve yatırımların 40 milyar lirayı bulduğunu belirten Bakan Kurum: “Elazığ ve Malatya’da Cumhuriyet tarihinin en büyük dönüşümü gerçekleştirdik. Toplamda 36 bin yeni yuva ve iş yerini inşaat çalışmaları başlattık. Şuanda son aşamaya geldik. Bugün bu yatırımın bedeli yaklaşık 40 milyar liradır. 40 milyar liralık işi devletimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşımız söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde teslim etmeye başladı. İlk etapta 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız 8 bin yuvamızı, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, depremzede kardeşlerimize, sizlere teslim ettik. Kalan konutlarımızı da etaplar halinde teslim ediyoruz. 24 bin konutumuz var, 18 bininin kurası çekildi teslimi yapıldı. Kalan konutlarımız, köylerimiz ilçelerimizde buna 2. depremi de katıyorum. En kısa sürede bu konutlarımızı da teslim edeceğiz” dedi. 

REZEVR ALANLARINDA ÖDEME NASILDI?

Rezerv alanlarda inşa edilen konutlarına kavuşan vatandaşların evlerini 2 yıl ödemesiz toplam 20 yıl vadeyle faizsiz bir şekilde ödeyeceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konutların fiyatını en düşük 510 TL en yüksek 935 TL olarak açıklamış ve şunları söylemişti: "2+1 konutlar şerefiye bedellerine göre 510 ile 725 lira arasında aylık ödeme ile vatandaşlarımıza teslim edilecektir. 3+1 konut için 730 ile 935 lira arasında bir bedel belirlenmiştir. Köy evlerinde ahırsız olanlarda 790 lira ahırlı olanlarda 905 lira aylık ödemeler yapılacaktır. Ödemeler 20 yıl vade ve faizsiz olarak gerçekleştirilecektir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA NE KADAR KONUT VAR?

Elazığ'da inşa edilen konutların 22 bin konuttan 9 bin konut, Mustafapaşa, Abdullahpaşa, Rüstempaşa, Sürsürü gibi riskli alan ilan edilen mahallelerde yapıldı ve bu mahallelerde TOKİ eliyle yerinde kentsel dönüşüm uygulandı.

ENDİŞELİ BİR BEKLEYİŞ VARDI

Kentsel dönüşüm kapsamında konutları yapılan vatandaşlar, ödemelerinin nasıl olacağı -evlerin fiyatının ne kadar olacağı, faizsiz sistemden faydalanıp faydalanmayacakları ile vade yılı ve sayısının nasıl olacağına dair endişeli bir bekleyiş içindeydi.

MÜJDE KURUM’DAN GELDİ

Bakan Murat Kurum, ziyareti kapsamında yaptığı açıklamayla bu belirsizliğin ortadan kaldırdı.

18 YIL FAİZSİZ VE  EŞİT TAKSİT
Kentsel dönüşüm konutlarının rezerv alanlarda inşa edilen ve fiyatları bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan konutlarla yakın olacağını belirten  Bakan Kurum; “Vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm konutlarının ödemelerini nasıl yapacaklarıyla ilgili beklentiler vardı. Konut bedelleri hak sahibi vatandaşlarımızın almış olduğu konut fiyatlarına yakın olacak. Ödemeleri Eylül 2022 itibariyle başlayacak. Faizsiz bir şekilde 18 yıl eşit bir şekilde ödemelerine başlamış olacaklar.” Dedi.

İŞTE MÜJDELER…
İşte Bakan Kurum’un bu açıklamasıyla kamuoyunun merakını gideren müjdeler:
-    18 Yıl vadeyle ödenecek
-    Evlerin fiyatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan rezerv alandaki konutlara yakın olacak
-    Faiz ve sabit taksitlerle ödenecek

TOP, TOKİ’DE

2022 yılı Eylül ayında ödemeleri başlayacak olan kentsel dönüşüm konutlarının fiyatları önümüzdeki günlerde TOKİ’nin internet sayfası, duyurular kısmında açıklanacak.