Kendini Savcılığa İhbar Eden Elazığlı Doktor

Başarılarıyla sık sık ulusal basında yer bulan ve birçok ödüle layık görülen Kocaeli Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi hemşerimiz Prof. Dr. Mustafa Güneş, koronavirüs tedavisi gördüğü sırada kendisini 112 Acil'e ait ambulansla Ankara'da oğlunun çalıştığı hastaneye sevk ettirmesi olayıyla ilgili, kendini Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet etti. İnceleme yapan savcılık, olayda herhangi bir suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kendini Savcılığa İhbar Eden Elazığlı Doktor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BÖYLE OLUR ELAZIĞLI DUYARLILIĞI
Kocaeli Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi olan Prof. Dr. Mustafa Güneş, 2020 yılının aralık ayında koronavirüse yakalandı. Evde tedavisine başlanan ve durumunun ağırlaşması üzerine başhekim olarak görev yaptığı Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne yatırılan Güneş, daha sonra kendi talebi doğrultusunda 112 Acil'e ait ambulansla oğlunun doktor olarak görev yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavisi tamamlanan Güneş, görevine döndü.

TEPKİLERE KAYITSIZ KALMADI
Başhekim Güneş, kamu malını kullandığı gerekçesiyle gelen tepkiler üzerine olayı bizzat kendisi yargıya taşıdı. Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendini ihbar eden dilekçe yazan Başhekim Güneş, dilekçede hastalık sürecinin zihinsel ve bedensel olarak vermiş olduğu sıkıntılardan dolayı doğru muhakeme kararında ister istemez sıkıntılar yaşadığını belirterek, verdiği kararın objektif olarak değerlendirilmesini talep etti. Güneş, dilekçesinde, yüce Türk yargısının vereceği bütün kararları saygı ve hoşgörü ile karşılayacağını ve adalete sonsuz güveninin olduğunu ifade etti.

SAVCILIK: “SORUŞTURMAYA GEREK YOK”
Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'nın incelemesinde, Başhekim Güneş’in yaşanan olayda herhangi bir suçunun olmadığına kanaat getirildi. Savcılık, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın tüm imkanlarının vatandaşların hizmetinde olduğu anlaşıldığından ve eylemlerin suç oluşturmaması sebebiyle soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

ELAZIĞ İMAM HATİP LİSESİ MEZUNU
Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Mustafa Güneş, 1967 yılında Elazığ Karakoçan ilçesinde doğdu. Elazığ İmam Hatip Lisesi Mezunu olan Güneş, 1992 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1992-2000 arasında Bingöl’de görev yapan Güneş 2004 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Üroloji uzmanlığı ihtisasını tamamladı. 2014 yılında Üroloji Doçenti olan Güneş, Nisan 2016 Kasım 2017 tarihleri arasında SBÜ Derince Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Başhekimlik görevinde bulundu. Prof. Dr. Mustafa Güneş evli ve 3 çocuk babasıdır.

Şiir Kitabı da bulunan Güneş’in Elazığ’da öğrencilik yaptığı dönmelerde milli ve manevi değerler bağlı gençler yetişten vakıf ve dernek çalışmalarında bulunduğu ifade ediliyor.

Prof. Güneş’in kamuoyunda konuşulan iddialar duymazdan gelme yerine kendi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma erdemini göstermesi takdirle karşılandı.