İşletmelere KOSGEB Müjdesi

İşletmelere KOSGEB Müjdesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçtiğimiz hafta manşetten yaptığımız KOSGEB desteklerinin artırılmasına yönelik haberimiz sonrası ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır, desteklerin arttırılacağını ifade etmesinin yanında yeni sanayi sitesinin merkeze 10 km mesafede Nuralı köyü mevkiinde yapılacağının müjdesini verdi.  Bakan Kacır’ın bu açıklamaları iş dünyası ve esnaflarımız tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Pazartesi günü ilimize geldi.

Bakan Kacır’ı, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Mahmut Rıdvan Nazırlı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve AK Parti il teşkilatı karşıladı.

Şehir Buluşmaları programı kapsamında Elazığ’a gelen Bakan Mehmet Fatih Kacır’ın kentteki ilk durağı AK Parti İl Başkanlığı oldu.

BAKAN KACIR: “20 YILDAN BERİ DURMADAN ÇALIŞIYORUZ”

Gelenekselleşen “Şehir Buluşmaları” kapsamında Elazığ’ı ziyaret ettiklerini, ifade eden Bakan Kacır, şunları söyledi:

“Her zaman olduğu gibi bu ziyaret kapsamında vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.  Vatandaşımızın derdiyle dertlenecek, sıkıntılarını çözecek; çalmadık kapı, gidilmedik yer bırakmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve talimatları doğrultusunda son 20 yıldır yaptığımız gibi durmadan, dinlenmeden çalışacağız. AK Partimiz ’in 22. yaşını idrak ettiğimiz günlerden geçiyoruz.  Bizler bu kutlu yürüyüşte milletimizin sağduyusuna her zaman güvendik.  Milletimiz de hamdolsun bu güveni boşa çıkarmadı. Çünkü dik duruşuyla, milleti için, gece gündüz demeden çalışan bir liderimiz var.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde; Yurdumuzu AK günlere çıkaran fedakâr yol arkadaşlarımıza teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

“DEVLETİMİZ TÜM İMKÂNLARINI SEFERBER ETTİ”

Elazığ’ın 6 Şubat’ta 11 şehrimizi ağır bir yıkıma uğratan deprem felaketinin etkilediği illerimizden biri olduğunu dile getiren Bakan Kacır; “Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da nasıl ciğerimiz yandı ise. Elazığlı kardeşlerimizin acısını da yüreğimizde hissettik.  Yaşanan felaketin hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimiz tüm imkanlarını seferber ederek harekete geçti.  Elbette ki, ne yaparsak yapalım giden canlarımız geri gelmeyecek.  Ama aynı şekilde can kayıplarımız dışında tüm kayıplarımızı telafi etmenin mümkün olduğunu da çok iyi biliyoruz.  Bizler tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız. Elazığ da devletimizin yaraların sarılması noktasında, vatandaşının emrinde ve hizmetinde olduğunun en yakın şahididir. 2020 senesinde Elazığ’ımızda yaşanan depremden sonra nasıl hiçbir insanımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmadıysak; Şimdi de aynısını Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 ilimizi derinden etkileyen deprem felaketi sonrasında yapıyoruz” dedi.

“12 AYI ÖDEMESİZ 36 AY VADELİ KREDİ SAĞLIYORUZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çok boyutlu bir çalışma yürüttüklerini ifade eden bakan Kaçır; “Bu bağlamda deprem sonrası KOBİ’lerimizin hızlı toparlanmaları adına bütün işletmelerimizin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları ile hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını sildik. Depremde zarar görmüş işyerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli Acil Destek Programını uygulamaya koyduk. Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık. 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk” dedi.

 KOBİLERE 400.000 TL’YE KADAR DESTEK

Elazığ’da KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmeye 53 milyon TL destek sağladıklarını ifade eden Bakan Kacır, “Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile KOBİ’lerimizin güçlenmesi için 450 milyon dolar tutarında bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık. Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ’daki işletmelere 150.000 TL’den 400.000 TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız.  Elazığ’ın üretme yolculuğunda her daim yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

“ELAZIĞ’DA 20 YILDA 706 İŞLETMEYE DESTEK VERDİK”

Cumhuriyetin 100. yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızla kutladıklarını dile getiren Bakan Kacır, “Türkiye Yüzyılı yolculuğuna çıktığımız bugünlerde ülkemizi son 20 yılda hak ettiği konuma getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  İşletmelerimize ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği veriyoruz.  Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik” dedi.

 “223 PROJEYE 360 MİLYON TL”

Elazığ’da 19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin istihdam imkânı oluşturduklarını dile getiren Bakan Kacır; “Bununla birlikte, son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik.  12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak. Son 20 yılda, Elazığ OSB ve Elazığ Teknova OSB için toplamda 351 milyon liralık kredi desteği verdik. 5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık. Sanayi sitelerimiz için 140 milyon TL kredi imkânı verdik. Tabi şehrimizin ekonomik işleyişinde KOBİ’lerimiz olmazsa olmazlardan.  İktidarlarımız döneminde son 20 yılda,  5 bin 571 işletmemize 472 milyon TL’den fazla destek sağladık. Öte yandan, Fırat Kalkınma Ajansımızla birlikte şehrimizin ve bölgemizin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ediyoruz. Elazığ’da bugüne kadar 223 proje için verdiğimiz destek tutarı 360 milyon TL” dedi.

“DAP HİBE VE KREDİLERİ ŞEHİRLERE CAN OLUYOR”

DAP Bölge Kalkınma İdaresiyle son 10 yılda Elazığ’da 164 projeye 437 milyon TL tutarında katkı sunduklarını ifade eden Bakan Kacır, “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 9 projeye 196 milyon TL tutarında destek verdik.  Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) Kapsamında; Baskil, Karakoçan, Keban ve Kovancılar ilçelerinde 900 kişiye istihdam sağlayacak, 31 milyon TL bütçeli, toplam 9.090 m2 kapalı alana sahip tekstil üretim fabrikaları inşa ettik. Bununla birlikte;

 •        Sertifikalı Fide Üretim Merkezi

•        Süt Soğuk Zinciri

 •        Badem Kırma, İşleme ve Paketleme Tesisi

 •        Engelsiz Yaşam Merkezi gibi projelerle vatandaşımıza üretme imkânı sunduk” dedi.

“KADIN VE GENÇLERİMİZ ÖNCELİKLİ”

Kadın ve gençlere ayrıca önem veren bir anlayışın mensupları olduklarını ifade eden Bakan kaçır, “Onları hayatın her alanında olmakla birlikte, bilim ve teknolojide en ön saflarda görmek istiyoruz. Özellikle gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu düşünüyoruz.  Bu bakımdan kadınlarımızın ve gençlerimizin istihdamı, ülkemiz açısından hayati bir yere sahip.  Çünkü ülkemizin katma değer odaklı üretim ve teknoloji yolculuğunda kadın ve gençlerimize çok iş düşüyor.  Bu doğrultuda özellikle Fırat Kalkınma Ajansı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi eliyle Elazığ’da da gerekli çalışmaları yapıyoruz. Toplamda 29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık.

ELAZIĞ’DAKİ SOSYAL PROJELER

•        İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimizde kadın ve gençlerimize yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk.

•        Depremden zarar gören kadın ve gençlerimize yönelik tekstil, tarım, hayvancılık, gastronomi, yeni nesil medya ve yazılım gibi farklı alanlarda eğitim imkânı sunduk.

•  Sosyal hane Binası ile birlikte, depremden zarar gören kadınlarımıza uygulamalı tekstil eğitimleri ile gençlerimize robotik ve kodlama eğitimleri verdik.

•  “Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu” projesi ile gençlerimize mesleki, beceri geliştirme eğitimleri ile psikolojik destek ve kariyer danışmanlığı imkânı sunduk. Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolundaki yürüyüşünde Elazığlı gençlerimizin de yer alması adına sorumluluktan kaçınmadık, kaçınmayacağız.

•        “CODE-23 Fırat Yazılım Atölyesi Projesi” ile geleceğin yazılımcılarını yetiştirmeye başladık.

•        Fırat Teknokent’te genç girişimcilerimiz için ön kuluçka ve kuluçka merkezleri oluşturduk. Tüm bunlarla beraber, Elazığ’da KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında son 10 yılda 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdik. Bu girişimcilerimizin içinde 770 kadın, 910 genç girişimcimiz olduğunu belirtmek isterim. Girişimcilik Eğitimleri kapsamında kadın ve genç katılımcılarımızın ilgileri bizleri oldukça memnun ediyor. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni projeler ile özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi üretime katkı yolunda desteklemeye devam edeceğiz. Elazığ’ımız da son 20 yıldaki başarılarımızın devam etmesi, kesintiye uğramaması için son seçimlerde güven ve istikrar yönünde tercihini yaptı. Bizlere güvendi.  Biz de sizlerin güvenini asla boşa çıkarmayacağız “dedi.

ETSO BAŞKANI ALAN, İŞ DÜNYASININ PROBLEMLERİNİ DİLE GETİRDİ

Şehir Buluşmaları” kapsamında ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, iş dünyasının problemlerini de dinledi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan ETSO Başkanı İdris Alan, yatırımcıların sorunlarını Bakan Kacır’a iletti.

SANAYİ SİTESİ PROBLEMİ SON BULUYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a Elazığ ziyaretinde ilimizin sanayi sitesinin şehir dışına taşınmasına yönelik talebini ileten Başkan Şerifoğulları’na Bakan Kacır’dan olumlu yanıt geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, çalışmanın başlatılacağı müjdesini verdi.