Harput'a Yeni Bir Müze

Fuar ve Kongre Merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi, Cumhuriyet Meydanı ve kapalı otoparkı, Köykent, Cam Seyir Terası başta olmak üzere sayısız hizmeti hayata geçiren ve söz verdiği projelerinin yüzde 85'ni gerçekleştirerek örnek bir başarı ortaya koyan Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI, 'Müzeler Şehri Elazığ' projesi kapsamında kürsü başı müzesinden sonra bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyan Basın Müzesi'ni de hizmete açtı.

Harput'a Yeni Bir Müze
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın, ‘Müzeler Şehri Elazığ Projesi’ kapsamında hayata geçirilen Harput Basın Müzesi, basın camiası için özel bir anlamı olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde ziyarete açıldı. 

TARİHİ YAPIDAN MÜZEYE

Harput sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve 1800’lü yıllarda inşa edilen,  zaman içerisinde bir kaç kez restore edilmesine rağmen kullanım olmadığı için yeniden tahrip olan, geçtiğimiz yıl yeniden restore edilerek canlandırılan tarihi Sağır Müftü Konağı,  Basın Müzesi olarak şehrin kültür ve turizm yaşamına hizmet edecek.
Basın tarihine ışık tutan ve basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı müzede, baskı kalıplarından matbaaya, haberleşme araçlarından gazete ve dergilere kadar birçok basın yayın materyali sergileniyor. Basın Müzesi açılışı, düzenlenen törenle gerçekleşti. 

YOĞUN KATILIMLI AÇILIŞ

Harput Basın Müzesi açılış törenine Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, AK Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ,  kamu kurum  ve kuruluşların müdürleri, Muhtarlar,  FHGC Başkanı Semih Erdem, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan,Elazığ İnternet Medyası ve Gazetecileri Derneği Başkanı Erhan Bahçeci  basın mensupları, kültür-sanat camiası ve çok sayıda davetli katıldı. 

DOĞAN: “ÖNEMLİ KATKILAR SUNACAK BİR PROJE”

Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan, Basın Müzesi’nin hayırlı olması temennisinde bulundu. Doğan, “hayata geçirilen projelerinden biri daha bugün Elâzığ’ımıza adeta çehresini değiştiren kıymetli Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’nın önemli bir projesi daha hayata geçmiştir.” dedi.

KOCA: “ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ”

Elazığ’ın en büyük eksiklerinden biri olan Basın Müzesine kavuştuğunu dile getiren Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Mehmet Nafiz Koca,  “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla biz fikir emekçilerin ve gazetecilerin müstesna günlerinden biri. Ben basın müzesi açılmadan önce dün gelip burada gezdim hakikaten basın müzesi, basın müzesi olmaktan ziyade Fırat Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi ve iletişim lisesi öğrencilerinin ilham alacağı ve mesleğini buraya tatbik edeceği çok güzel ekipmanlara sahip dolayısıyla ben katkısı olan herkese şükranlarımı takdim ediyorum” ifadelerini kullandı. 

ERDEM: “TÜRKİYE’DE BİR NUMARA”

Basın Müzesi’nin Türkiye’de  benzerlerinden çok farklı ve bir numara olduğunu ifade eden  FHGC Başkanı Semih Erdem, “Elazığ’da bir eksik de  Basın evimizin olmaması bunun içinde basın çalışanlarımızın vakit geçireceği bir yer olursa çok kalıcı bir hale gelecek. Bizim Basın Müzemiz Türkiye’de bir numara bu inkar edilmez bir gerçek. Hakikaten bizim için gurur vesilesi olacak. Ayrıca Harput’a yapılması gelen turistlerimizin buraya gezmesi Elazığ’ın basındaki gücünü göstermiş olacak” dedi.

YILDIRIM: “GÜZEL BİR MÜZEYE KAVUŞMUŞ BULUNUYORUZ” 

10 Ocak Gazeteciler gününü kutlayarak Basın Müzesi’nin yaptırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Ak Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım,  “Zor bir meslek aynı zamanda anlamlı bir meslek. Bu  anlamlı mesleği aynı anlamlı bir günde Basın Müzesiyle   buluşturan özellikle belediye başkanıma da teşekkür ediyorum. Daha önce bende gezdim gördüm gerçekten donanımıyla birlikte çok güzel bir basın müzesine kavuşmuş bulunuyoruz. Belediye Başkanımız göreve geldiği günden beri taahhüt ettiği projelerden yüzde 85’ini gerçekleştirdi kalan zamanda da inşallah yüzde 100’ünü gerçekleştirerek hatta daha üstüne de koyacak bundan dolayı Belediye Başkanımı ve ekibini kutluyorum. Daha hayırlı hizmetler yapmasını niyaz ediyorum” dedi.

ŞERİFOĞULLARI:  “EL ELE KOL KOLA BU ŞEHRE DEĞER KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ” 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, yaptığı açıklamada; “Bu güzel mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için şükranlarımı arz ediyorum. Kadım medeniyetiyle ilim ve irfan merkezi Harput’umuza çok yakışan basın müzemizin açılış törenindeyiz. Elazığ’ımızın özlemi olan bu çok kıymetli projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz aynı zamanda bu projeyi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde hayata geçirmemizde ayrı bir mutluluk vesilesi. Bu vesileyle bütün basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Bizler göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şehrimiz adına kurmuş olduğumuz hayallerimizi, şehrimize değer katacak projelerimizi bir bir hayata geçirdik. Sizlere söz vermiş olduğumuz 11 ana başlıktaki 100 projemizin büyük bir kısmını tamamladık kalan kısımlarla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor. Bizim tek bir amacımız var bu şehri daha müreffeh bir şehir haline getirebilmek bu şehri daha yaşanabilir bir şehir haline getirebilmek ve yapmış olduğumuz bütün çalışmalarla şehrimize değer katabilmek. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ekibimizle birlikte gece gündüz demeden mesai gözetmeden çalışıyoruz. Ben kıymetli mesai arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün burada Basın Müzemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bizler göreve geldiğimizden günden itibaren basın camiamızın yanında olmaya gayret ettik. İlk günden beri basın mensuplarımızla el ele kol kola bu şehre değer katmak için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

ŞERİFOĞULLARI: ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ
 
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, göreve geldiği günden beri hayata geçirilen ve yapımı devam eden projeleri sıraladı. Şerifoğulları, “Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren attığımız her adımda şehrimizin geleceğini düşünüyoruz, gelecek nesillerimize daha güzel bir şehir bırakabilmek için gayret ediyoruz. Şehrimize 2 kent meydanı, 2 yeraltı otoparkı projesini kazandırdık. Cumhuriyet meydanını bitirdik hizmete sunduk 940 araçlık yer altı otoparkını da geçen hafta itibariyle hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. 15 Temmuz demokrasi meydanımızın çalışmalarını bitirdik 240 araçlık yeraltı otoparkımız da bitmek üzere. Mini terminalimizi hizmete sunduk, şehirlerarası otobüs terminalimizi şehrimize yakışan bir kimlikle inşa ediyoruz. Kapalı çarşımızın restorasyonunu tamamladık, bakırcılar sokağımızın sokak sağlıklaştırması ve cephe iyileştirme çalışmalarını bitirdik, saray cami meydanı ve belediye çarşısı merkezi meydanı çalışmalarımız son süratle devam ediyor ve bununla birlikte birçok projeyi alt yapıdan üst yapıya kültürden sanata, spora dair her türlü çalışmamızı bundan sonraki süreçte de azimle, kararlılıkla sürdüreceğiz.  Bugün burada bizler için çok kıymetli bir yeri olan Harput’umuzda yapmış olduğumuz çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz hemen yanımızda bulunan Ahmet Bey Camimizi restorasyonunu tamamladık hizmete açtık. 5 konağımızı restore ederek belediye konuk evi olarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terasımızı Harput’umuza yakışır bir şekilde inşa ettik. Hoca Hasan Hamamımızın son aşamada. Yine musikimizi yaşatabilmek adına Kürsübaşı Müzemizi geçen aylarda hizmete sunmuştuk. Hüseynik Harput yolumuzu tekrar canlandırabilmek için aslına uygun bir şekilde canlandırıyoruz çok kısa süre içerisinde o da sizlerin hizmetinde olacak” dedi. 

ŞERİFOĞULLARI: BASIN MÜZEMİZİN AÇILIŞINI YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

 Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Basın Müzesi’nde emeği geçenlere teşekkür etti. Şerifoğulları, “Bugün burada Harput mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Sağır  Müftü konağında Basın Müzemizin açılışını sizlerle birlikte yapmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Bu Basın Müzemizde hem Fırat Üniversitesi’ndeki öğrencilerimiz hem de iletişim lisesindeki öğrencilerimiz ders yapabilecekleri nitelikteki, kalitedeki envanter çeşitliliğiyle çok güzel bir konsepte hizmete sunulan bu müzemizin dışarıdan gelen turistlerimiz de çok ciddi manada ziyaret edecektir. Bu müzemizin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

BAKAN YARDIMCISI ÇAM: ÇOK ANLAMLI BİR ÇALIŞMA OLMUŞ
 
Basının ve yapılan çalışmanın önemine değinen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam yaptığı açıklamada; “böyle bir güzel günde böyle bir açılışa bizleri davet ettiği için belediye başkanımızı kutluyorum. Çok anlamlı bir çalışma olmuş. Geçtiğimiz gün gece saatlerinde yollar boş ama her yer ışıl ışıl, tertemiz mis gibi. Yüzlerce kez görmemize rağmen yine gururlandık. Elimizdeki imkanların kıymetini çok iyi bilmek lazım. Bu müzenin açılışı aslında Türkiye’de hızlıca gelişen belediyecilik anlayışının nasıl şekillendiğinin, başarılı bir şekilde yürüdüğünün bir göstergesi. Sadece ilde yaşanan kent dokusunda ihtiyaç duyulan alanlarla ilgili değil, şehircilikle alt yapıyla ilgili değil, aynı zamanda kentin tarihinden gelen kültürü, medeniyeti yaşatmak üzere kurulan çalışmalar. Harput’ta yapılan çalışmalar da belediyecilik adına Cumhurbaşkanımızın Türkiye’ye kazandırdığı o güçlü damarın burada yansımasını görüyoruz. Basın mensuplarımız gerçekten önemli hizmetler yapıyor. İletişim çağında basının medyanın önemi çok daha büyük. Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutluyorum burada emeği geçen başta belediye başkanımıza ve bütün arkadaşlarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum” şeklinde ifade etti. 

TORAMAN: ELAZIĞ BASINI ÇOK KÖKLÜ BİR GEÇMİŞE SAHİP

 Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman Harput’un kültürümüzdeki önemine değinerek: “Biz her ne kadar Elazığ’da yaşıyorsak da köklerimiz burada. Harput bizim kültürümüzün, medeniyetimizin ana kaynaklarımızdan. Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz Harput’un gelişmesi için. Geçen sürede her yıl üzerine yeni eserler kazandırılması bizleri mutlu ediyor. Bakanlığımızın kale restorasyonuna verdiği destekten dolayı müteşekkiriz. Son dönemlerde Elazığ Belediyesi Harput’a bir çok atıl binaya fonksiyon kazandırma noktasında bir çok çalışma yaptı. Bunlardan birisi de Basın Müzesi olarak arkamızda duruyor. Elazığ basını çok köklü bir geçmişe sahip. Biz yerel basını aslında şehirlerin hafızası olarak görüyoruz. Yıllar sonra bugün yazılanlar önemli bir kaynak olarak araştırmacılara sunulacak. Kültürümüzün medeniyetimizin hıfz edilmesinde emeği geçen bütün basın mensuplarına teşekkür ediyorum” İfadelerini kullandı.

BASIN MÜDÜRLÜĞÜNÜN YOĞUN GAYRETİ

İlimize kazandırılan Basın Müzesinin oluşturulmasında Başkan Şahin Şerifoğuları’nın talimatları ile aylardan  beri hummalı bir çalışma ortaya koyan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Demiral ve ekibinin özverili gayretleri dikkatlerden kaçmadı.
Basın Müzesinin oluşturulmasında, materyallerin toplanması, dizayn edilmesi ve tarihi Sağır  Müftü Efendi Konağının müzeye dönüştürülmesi sürecinin her bir aşamasında bizzat yürüten ve takip eden Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Demiral, bu süreçte basın mensuplarını da müzede misafir ederek onların da görüş ve önerilerini alması, müzenin kolektif bir hafıza ve ortak akılla hayata geçirmesini sağladı.
Haber Ayrıntı olarak, ilimize Basın Müzesini kazandıran Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na bu önemli projenin hayat bulmasında yoğun emek ve gayret ortaya koyan Basın ve Halkla İlişkiler  Müdürü Serhat Demiral’a teşekkür ediyor, müzenin şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.