Evsen: 'Tüm Canların Hızır Ayı Orucu Kabul Olsun'

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Esnaf Odası Başkanı Ferhat Evsen, her yıl şubat ayında üç gün boyunca tutulan 'Hızır orucu' dolayısıyla Elazığ Merkez Sarı Saltık Caddesi Hozat Garajı çevresinde, bölgenin sevilen esnaflarından İmam Doğan'la birlikte esnaflara ve vatandaşlara lokma dağıttı.

Evsen: 'Tüm Canların Hızır Ayı Orucu Kabul Olsun'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Esnaf Odası Başkanı Ferhat Evsen, her yıl şubat ayında üç gün boyunca tutulan 'Hızır orucu' dolayısıyla lokma dağıttı. Başkan Evsen, "Hızır Ayı'ndayız. Hızır Ayı, Alevi - Bektaşi inancında son derece önemli bir yere sahiptir" dedi.

Her yıl şubat ayında Alevi vatandaşlar tarafından Hızır aleyhisselama adanan ve üç gün boyunca tutulan 'Hızır orucu' bu sene de 8-10 Şubat tarihleri arasında tutuluyor. 

“TÜM CANLARIN HIZIR AYI ORUCU KABUL OLSUN”
Açıklamalarda bulunan Başkan Evsen, Hızır Ayı'nda olduklarını hatırlatarak, "Hızır Ayı, Alevi-Bektaşi inancında son derece önemli bir yere sahiptir. Hz. Nuh'un zor durumdayken 'ya Hızır imdadımıza yetiş' demesiyle aslında o fırtınadan kurtulması rivayet edilir. Alevilerde her senenin üç gününü Hızır Ayı olarak tanımlarlar ve oruçlarını tutarlar. Aynı zamanda Hızır Ayı'nda yine alevi inancına göre üç gün boyunca oruç tutarlar, su içmezler hatta tuzlu şeyler yerler ve rüyasında kim ona su verirse onunla evleneceğine iddia ederler. Bu işin geleneksel kulaktan kulağa gelen kısmı tabi. Hz. Hızır, Türk İslam inancında önemli bir yere sahiptir. Her dara düşenin çağırdığı imdadına yetişendir. 'Hz. Hızır tüm insanlığın yanında olsun' diyorum ve bugün burada oruç tutan tüm canların da Hızır Ayı orucu hak katında kabul eylesin" dedi.