Erol'un Planları Suya Düştü

14 Mayıs seçimlerinde oylarını yüzde 105 artırarak memnun olan ancak 28 Mayıs seçimlerinde yaşadıkları hezimetle Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı kendisinin de Bakan olacağı hayalleri suya düşen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP'nin 38. Kongresinde bir hayal kırıklığı daha yaşadı. Kılıçdaroğlu'nun kazanacağı kendisinin de Genel Başkan yardımcısı olacağı hesapları, Özgür Özel'in Genel Başkan seçilmesiyle bir kez daha suya düştü.

Erol'un Planları Suya Düştü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son yıllarda CHP içinde irtifa ve itibar kaybeden Erol’un çimento fabrikası ve sulama projeleri gibi eski defterleri karıştıran siyasetçi konumuna düşmesi, tükenişin başlangıcı olarak yorumlanıyor.

Geçmişten bugüne CHP’de önemli bir siyasi figür olarak görülen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, son yıllardaki adımlarıyla ciddi bir irtifa ve itibar kaybı yaşıyor.
Kendisini, farklı bir CHP’li olduğu sloganıyla Elazığlılara lanse eden ve bunda da bir nebze başarılı olan Gürsel Erol, son günlerde hem Elazığ hem de CHP gündemden düşmüş gibi gözüküyor.

KILIÇDAROĞLU’NA KARŞIYDI, YANINDA OLDU
Geçmişte Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu Genel Merkezin önünde basın açıklaması yaparak istifaya davet eden CHP Milletvekili Gürsel Erol, zaman içerisinde yeni bir strateji geliştirerek Kemal Kılıçdaroğlu’na yaklaşmış, onun güvenini kazanmayı başarmıştı.

Son kongrede Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını öngören ve hatta ulusal bir televizyon kanalında sayı vererek Kılıçdaroğlu’nun 780 delegenin oyunu alarak yeniden genel başkan seçileceğini ifade eden Erol, Özgür Özel’in ise 560 oy alacağını iddia etmişti.

PLAN TUTMADI
CHP Milletvekili Gürsel Erol’un güce ve konjonktüre göre hareket eden bir siyaset gütmesi bir kez daha kaybetmesini getirdi.

CHP’nin geçtiğimiz hafta sonu yapılan 38. Olağan Kongresi’nde kaybeden sadece Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak değil bu isimlerden biri de Elazığ Milletvekili Gürsel Erol oldu.

GÜCÜ VE FIRSATI DEĞERLENDİREN ŞARK SİYASETİ
Elazığ’dan milletvekili olduktan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı duruş sergileyen Gürsel Erol, 2023 seçimlerinden önce Ekrem İmamoğlu’yla hareket edip ona destek verirken kongreye kısa bir süre kala tavır değişerek Kemal Kılıçdaroğlu safına geçti ama İmamoğlu’nu da yedekte tutmayı tercih etti.

“ÖZGÜR ÖZEL İLE OLMAZ”
Kongre öncesi, partiyi birlik ve beraberlik içerisinde kongreye taşımak gerektiğini, son defa Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasının ardından değişimin yol haritasının da belirlenmesi gerektiğini ancak bunun Özgür Özel ile olmasının mümkün olmadığını açıkça televizyonlarda dile getiren Erol, İmamoğlu için ise her zaman bir açık kapı bırakmayı tercih etti.

RESTORASYON İHALELERİ Mİ?
CHP Elazığ Milletvekili, “doğruyu takdir etme yanlışı eleştirme” adı altında kendinde farklı bir muhalefet anlayışı ortaya koyduğunu sıklıkla ifade etmesinin altında ticari kaygıların yattığını ifade eden siyasi gözlemciler, Erol’un bugüne kadar özellikle ihale yapan kurumların bağlı olduğu hiçbir bakanı eleştirmediği hatta övgüler dizmesinin altında ticari hesapların olduğunu dile getiriyorlar.

İBB’nin de çok sayıda restorasyon ihalesi yaptığını ve davetiye usulü ile ihale verdiğine dikkat çeken siyasi gözlemciler, CHP Milletvekili Gürsel Erol'un siyasi duruşunu da bu tür ilişkilerin belirlediğini ifade ediyorlar.

DELEGE DE SİLDİ
Geçmiş kurultaylarda çarşaf listeyi delerek parti meclisine girmeyi başaran Gürsel Erol, son kongrede bunu da başaramadı ve PM’ye girecek oyu alamadı. Bu da gösteriyor ki CHP’li delegeler de Erol’un siyasi manevralarından rahatsız oldu ve tercih etmedi.

KENDİNİ TEKRAR EDEN VE SIRADANLAŞAN VEKİL
CHP kurultayında aldığı ağır yenilgi ile büyük bir yara alan CHP Milletvekili Gürsel Erol, seçmen nezdindeki imajını korumak ve bu yenilgiyi unutturmak için bu hafta içinde bakanların cevaplaması için iki konuda soru önergesi verdi.

Geçmişte, Elazığ’ın afet kapsamına alınması gibi şehrin güncel ve acil problemlerini gündeme getirmesi gibi aktif bir siyaset anlayışı ve milletvekili performansı gösteren Erol’un, artık sıradan bir derneğin bile gündeme gelmek ve televizyona çıkmak için başvurduğu klasik gündem olan Çimento Fabrikası ve Kuzaova sulama projelerini bakanlara sorması ve bunlarla gündeme gelmesi siyasi acizlik yanında tükenmişliği de ortaya koyuyor. Erol bu mantıkla yakın zamanda Pertek Köprüsünü de sorarsa şaşmamak gerekir.

Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp şehri afet kapsamına alınmasına katkı sunan Erol’un şimdilerde Çimento Fabrikası ve sulama projelerine sarılması, genel merkezde kaybettiği itibar ve değerin, Elazığ’da da kaybedilmesi endişesinden kaynaklı bir basit ve komik bir refleks olduğu ifade ediliyor.