Erol, Sadat'ı Sordu

Çemişkezek Kaymakamının makam odasında gerçekleştirilen doğum günü haberini yaptığı için yayın yasağı ve para cezasına çarptırılan Haber Ayrıntı Gazetesi İmtiyaz sahibi Serkan Gürtürk' e yapılan uygulamanın sebebini sorup Kaymakam hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplandırması için TBMM'ye soru önergesi veren Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol'un daha önce Dışişleri Bakanı Çavuoğlu' un yanıtlaması için verdiği SADAT sorusuna yanıt geldi.

Erol, Sadat'ı Sordu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çemişkezek Kaymakamının makam odasında gerçekleştirilen doğum günü haberini yaptığı için yayın yasağı ve para cezasına çarptırılan Haber Ayrıntı Gazetesi İmtiyaz sahibi Serkan Gürtürk’ e yapılan uygulamanın sebebini sorup Kaymakam hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi veren Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol’un daha  önce Dışişleri Bakanı Çavuoğlu’ un yanıtlaması için verdiği SADAT sorusuna yanıt geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, SADAT’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı izniyle bazı ülkelere silah sattıkları yönündeki açıklamaları yalanladı.

SADAT şirketinin yöneticilerinin, Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı izniyle bazı ülkelere silah sattıkları ve çeşitli hizmetler sağladıkları yönündeki açıklamaları Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeniden yalanladı.

SADAT’ın ortağı Mehmet Naci Efe, geçen mayısta, “Makine Kimya Endüstrisi’nin (MKE) ürettiği ürünleri, yurtdışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz” açıklamasını yaptı. “SADAT askeri mühimmat satışı mı yapıyor?” sorusuna Efe, “Örneğin; bir müttefik ülke teklif istiyor ve biz her yere yazıyoruz. Dışişleri Bakanlığı’na yazıyoruz, ‘Bu ülke bizden teklif istedi’ diyoruz. ‘Tamam, sıkıntı yok’ denirse, örneğin MKE’nin ürününü istemişse onlarla bir araya getiriyoruz... SADAT, Türkiye’den izinsiz teklif dahi vermedi” yanıtını verdi.

EROL SORDU ÇAVUŞOĞLU YANITLADI
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bakan Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği TBMM önergede SADAT’ın yurtdışı faaliyetlerini gündeme getirerek “SADAT AŞ’ye faaliyetlerini yurtdışında yürütmeleri konusunda dost müttefik ülkelere ya da başka ülkelere sunmak üzere ‘Sözlü referans’ oldunuz mu? Ya da ‘Referans mektubu’ verdiniz mi” diye sordu.

Çavuşoğlu, bu soru önergesine verdiği tek cümlelik yanıtta “Konu bakanlığımın görev alanına girmemektedir” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, daha önce CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın SADAT’la ilgili benzer bir soru önergesine de aynı yanıtı vermişti. Böylece Çavuşoğlu, SADAT’ın bazı faaliyetleri için “Dışişleri Bakanlığı’ndan izin alındığı” iddialarını yeniden yalanlamış oldu.