Erman: 'Elazığ'da yaklaşık 300 milyon TL'lik borç yapılandırıldı'

7326 sayılı Kanun kapsamında Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) 2 bin 584 işveren tarafından toplam 294.128.587,29 milyon liralık yapılandırma başvurusunda bulunuldu.

Erman: 'Elazığ'da yaklaşık 300 milyon TL'lik borç yapılandırıldı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vergi ve bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren ve 9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’na başvurular 30 Eylül itibarıyla sona erdi.

Kanun kapsamında Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş SGK sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve 4b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırıldı.

Yapılandırma kapsamındaki borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi.

Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık periyodlarla 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneğiyle borçlarını 36 ayda ödeyebilecek.

YAKLAŞIK ÜÇ YÜZ MİLYON LİRALIK BORÇ YAPILANDIRILDI
Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak isteyen vatandaş ve kurumların yaptığı başvurular sonucunda önemli miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. 2 bin 584 kişi, toplam 294.128.587,29 milyon liralık borç için yapılandırma başvurusunda bulundu. Borçluların peşin ödemenin sağladığı avantajlardan yararlanmasıyla 11.629.685,15 milyon liralık tahsilat yapıldı.

4/b Kapsamındaki Sigortalılarımız açısından:
SGK İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise şu detaylara yer verildi: "7326 sayılı Kanun kapsamında Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) toplam 599 sigortalımız tarafından başvuru yapılmış olup; toplam 3 milyon 664 bin 986 liralık borç yapılandırılmış olup, 2021 Aralık ayı sonu itibariyle yapılandırılan bu borçlardan 944 bin 571 liralık tahsilat yapılmıştır.
Yine 4/b kapsamında hizmetleri silinen ve ihya başvurusunda bulunan 528 sigortalımız tarafından 15 milyon 905 bin 885 liralık yapılandırma başvurusu yapılmış olup, 2021 Aralık ayı sonu itibariyle 6 milyon 162 bin 783 liralık tahsilat yapılmıştır."

İLK TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON GÜN 30 KASIM İDİ
Açıklamanın devamında: "Taksitle ödemeyi tercih edenler ilk taksit ödemelerini 30 Kasım da sona erdi. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021’de sona eriyor.  Yapılandırma avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.
İlk iki taksitini süresinde ve tam olarak ödeyip daha sonra bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitini ödeyemeyen veya eksik ödeyenlerin de yapılandırması bozuluyor. Taksitin yüzde 10’unu geçmemek şartıyla 10 TL’ye kadar yapılan eksik ödemelerde ise yapılandırma bozulmuyor.
Yapılandırması bozulan borçlular, ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabiliyor.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği gibi SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet veya mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak misyonumuz, değişen sosyal güvenlik ihtiyaç ve risklerine karşı toplumu güvence altına alarak güvenilir, kaliteli ve yenilikçi bir anlayışla sürdürülebilir sosyal güvenlik hizmeti sunmaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığımızın Türkiye Geneli Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri arasında her ay performansa dayalı olarak düzenlemiş olduğu Karne sistemi uygulamasında Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak hesaplanan 10 tam puan üzerinden alınan 9,538 puan ile 81 il içerisinde 7. Sırada bulunmaktayız. Hedefimiz ilk sırada yer alarak İşverenlerimize, sigortalılarımıza kısacası tüm paydaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmektir" denildi.