Erdoğan, 'Elazığ, 31 Mart'ta Tarih Yazacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet meydanında on binlere seslendi ve Elazığ'ın bugüne kadar verdiği desteği 31 Mart'ta bir kez daha vereceğine inandığını ifade etti.

Erdoğan, 'Elazığ, 31 Mart'ta Tarih Yazacak'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Elazığ mitinginde vatandaşlara hitap etti.
Mitinge;  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, MKYK Üyeleri,  Milletvekilleri ve Belediye Başkan adayları katıldı.

“GAKKOŞUN ADINDAN ŞAN EKSİK OLMAZ”
Konuşmasına, "Harput'un başından gün eksik olmaz. Vatana vermeye can eksik olmaz. Yiğit'tir, cömerttir öyle bilinir, Gakgoş'un adından şan eksik olmaz. Gün bugündür, durma davran Gakgoş'um. Sana gıpta eder devran Gakgoş'um." sözleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığlıları, "Gönlü Fırat gibi coşkun Elazığ; toprağını erenlerin, evliyaların, şehitlerin beklediği Elazığ; Balakgazilerin destan yazdığı, ilk fetihleri gören ecdadımızın emanetini Türkiye Yüzyılı'na taşıyan Elazığ..." diye selamladı.

“BİR YIL ÖNCE YİNE ELAZIĞ’DAYDIM”
Elazığ'a geçen yıl 1 Nisan'da geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretinde deprem konutlarının temelini attıklarını, önceki afet konutlarının kuralarını çektiklerini, akşam da depremzedelerle beraber iftar yaptıklarını ifade etti.
Yine Ramazan-ı Şerif'in öncesinde olunduğunu, Pazar sahur, Pazartesi iftar yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vesileyle 6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremleri ve diğer depremlerde hayatını kaybeden vatandaşları rahmetle yad etti.

“ELAZIĞ 67.2 OY ORANIYLA ŞAHSIMA DESTEK VERDİ”

Yaklaşık 11 ay sonra bir kez daha Elazığ'da bulunmanın bahtiyarlığı içinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'ın Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı'na milletvekilliğinde yüzde 56, Cumhurbaşkanlığında ise şahsına yüzde 67,2 oranında destek verdiğini anımsattı.

“ELAZIĞLILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde oy oranlarıyla Gakgoşlar bir kez daha bu kardeşinin yanında yer aldı. Bu kardeşinize ve Cumhur İttifakı'na sahip çıktığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diye konuştu.

“BİR KEZ DAHA DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Alandaki pankartları okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "31 Mart'ta bir kez daha sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Gakgoşlardan aynı güçlü duruşu 31 Mart'ta da bekliyoruz. Elazığ'ın yine tarih yazacağına yürekten inanıyorum. Bu meydan bana Elazığ'ın bana gümbür gümbür geleceğini söylüyor." değerlendirmesinde bulundu.

"IRAK'TAKİ OPERASYONLARIMIZ BAŞARIYLA İLERLİYOR"

Terörle mücadeleye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Elazığ desteğini bizden esirgemediği sürece hiç kimse Türkiye'nin bileğini bükemez, zaten bükemiyorlardı. Sizlerden aldığımız güçle ülke ve millet düşmanlarına kaçtıkları dağları saklandıkları mağaraları dar ediyoruz, dar. Bunların inlerine giriyor muyuz? Gabar'da girdik mi? Tendürek'te girdik mi? Bundan sonra da gireceğiz. Bu milletin evlatlarına asla ihanet edilmez, edilemez. Sınırlarımız içinde veya hudutlarımız dışında nerede bir terörist varsa tepelerine tepelerine biniyoruz. Uzun yıllar terörle çatışmalarla karakol ve köy baskınlarıyla anılan yerlerde hamdolsun artık huzur ve güven hakim. Bir dönem teröristlerin cirit attığı dağlarımızda Cudi'de, yaylalarımızda bugün ülkemizin ve dünyanın farklı köşelerinden turistler korkusuzca geziyor. Girilemez denilen ne kadar yer varsa hepsine girdik, hepsini temizledik. Yılın 365 günü 7 gün 24 saat operasyonlarımız aralıksız devam ediyor. Artık terörle mücadeleyi sınırlarımızın ötesine taşıdık. Sınırlarımızın dışındaki terör bataklıklarını da yavaş yavaş kurutuyoruz. Birilerinin, bölücü örgüte Suriye'de bir teröristan kurdurma hayalleri vardı. Gerçekleştirdiğimiz harekatlarla bu planları yırtıp attık.

Aynı şekilde Irak'taki operasyonlarımız da hamdolsun hedeflerimiz doğrultusunda başarıyla ilerliyor. Allah'ın izniyle orada da güzel neticeler alacağız. Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan kiralık katil sürülerinin kökünü er ya da geç ama mutlaka kurutacağız. Batılı efendilerine güvenip de topraklarımıza göz dikenlerden, bizi bölmeye çalışanlardan bunun hesabını misliyle soruyoruz ve soracağız."

"ELAZIĞ, TÜRKİYE ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA MÜSAADE ETMEDİ"

Elazığ'ın terörle mücadelede en çok şehit veren iller arasında yer aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığlı vatan evlatlarının canları ve kanları pahasına bölücü alçaklara karşı yıllarca, kahramanca mücadele ettiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabbim hepsinden razı olsun hepsinin ruhunu şad eylesin. Can verdiler ama canlarından aziz bildikleri cennet vatanımıza alçakları uğratmadılar, Türkiye üzerinde ameliyat yapılmasına müsaade etmediler. Elazığlı yiğitlere ve emanetlerine olan minnet borcumuzu inşallah terörü sonsuza dek bitirerek ödeyeceğiz. Türkiye terörle mücadele konusunda hiç olmadığı kadar kararlı, azimli ve bir dirayetlidir. Her zaman söylüyorum, söz konusu vatanımızın bekası, milletimizin bütünlüğü, huzur ve emniyetiyse bizim kimseyi gözümüz görmez." şeklinde konuştu.
İradesine ve istiklaline sahip çıkan Elazığ'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, can veren tüm şehitleri rahmetle yad etti, gazilere sağlıklı ömür diledi.

 “PALU’DAN FARKLI BİR SES BEKLİYORUM”
Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmek için gece gündüz demeden tüm güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "31 Mart akşamı ben Palu'dan farklı bir ses bekliyorum. Ne demek istediğimi anladınız değil mi?" ifadesini kullandı.

“KAAN UÇUYOR, CHP NEREDE?”

Milli muharip uçağı KAAN'ın ilk uçuş görüntülerini gösteren Cumhurbaşkanımız Erdoğan, "KAAN uçuyor, gökle buluştu. Nerede bu CHP, nerede diğerleri? inşallah 2028 yılında KAAN'ı savaş uçağı filomuza dahil etmeye başlıyoruz"dedi.

"ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA İNDİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, ekonominin 6 Şubat'ta yaşanan ve Elazığ'ı da etkileyen depremlere, bölgedeki çatışmalara rağmen geçen yıl yüzde 4,5 büyüdüğünü söyledi.
Enflasyonu indirmenin  bugünden yarına olacak bir şey olmadığına dikkat çeken Erdoğan, “Dahası dünyanın genel gidişatı da bu süreci oldukça zorlaştırmakta. Türkiye olarak amacımız üretim, istihdam ve ihracat boyutunda ivme kaybı yaşamadan, yani vatandaşımızın aşına, ekmeğine, işine halel getirmeden enflasyonu tekrar tek haneli oranlara düşürmektir. İnşallah, biraz daha sabrederek bu hedefimize ulaşacağız. Nasıl daha önce enflasyonu uzun yıllar tek haneli rakamlarda tuttuysak, aynısını yine başaracağız."

“HER ŞEY SÜT LİMAN DEĞİL”

Tüm bunları söylerken elbette her şeyin süt liman olduğunu ifade etmediklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere vatandaşların yaşadığı sıkıntıların hepsini bildiklerini, gördüklerini söyledi.
Sene başından önce her bir emekliye 5'er bin lira ödeme yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin maaş zam oranlarına yüzde 12 ilave artış yaparak, memur emeklilerimizle aynı seviyeye getirdik. Yani, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı fark etmeksizin tüm emeklilerimiz ücretlerinde 2024'ün ilk 6 ayı için yüzde 49,25 zam almış oldu. En düşük emekli aylığını ise 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardık. İlk kez bizim uyguladığımız emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de yüzde 50 artışa gittik. Sadece bu iyileştirmeler için kullandığımız ilave kaynak tutarı 300 milyar lirayı buldu.

“30 YILLIK TECRÜBEYE SAHİBİZ”
"Belediyelerde her biri şanla şerefle geçen 30 yıllık tecrübeye sahibiz. İktidardaki 21 yıllık hizmet yolculuğumuzda ise daha önce hayal dahi edilmeyen nice yatırımı, eseri, projeyi ülkemize kazandırdık. Ülkemizin eksiklerini gidermekle kalmadık, her alanda Türkiye'yi tarihinin en büyük kalkınma ve yatırım hamlesiyle tanıştırdık.”

“ELAZIĞ’A 21 YILDA 137 MİLYAR YATIRIM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eser ve hizmet siyaseti anlayışıyla son 21 yılda Elazığ'a 137 milyar lirayı aşkın yatırım yaptıklarını aktararak, eğitimde 3 bin 243 yeni derslik inşa ettiklerini, gençlik ve sporda şehre 6 bin 677 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları kazandırdıklarını, 18 bin 400 kişi kapasiteli Atatürk Stadyumu ile birlikte 44 spor tesisi yaptıklarını söyledi.
Elazığ'a, Uluslararası İpek Yolu Gençlik ve Çocuk Çalışmaları Merkezi'ni kurduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığlı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 6 milyar lira kaynak aktardıklarını dile getirdi.
Sağlıkta 1038 yataklı Fethi Sekin Şehir Hastanesi ile 9'u hastaneden oluşan 45 sağlık tesisinin yapımını tamamladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Üniversitesi'ne 800 yataklı bir hastane yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

“TOKİ ELİYLE 33.796 KONUT İNŞA ETTİK”
150 yataklı Palu Devlet Hastanesi başta olmak üzere, 4 sağlık tesisinin inşaatının sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:
"TOKİ vasıtasıyla deprem konutları dahil 33 bin 796 konutu tamamlayıp, hak sahiplerine teslim ettik. 5 bin 615 konutun yapımına devam ediyoruz. Depremlerin yol açtığı yıkımların ardından 3 bin 575 adedi ahırlı köy evi olmak üzere, toplam 30 bin 112 konutun yapımına başladık. Bunlardan 25 bin 399'unu bitirdik. Şubat ayı içerisinde 2 bin 255 konutumuzun kuralarını çektik, depremzede kardeşlerimize teslim ettik. İnşası devam eden 4 bin 713 konutu yılsonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz."

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşümde Elazığ'da riskli yapı olarak belirledikleri 22 bin 512 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek, söz verdikleri 7 millet bahçesinden 6'sını tamamladıklarını dile getirdi.
Ulaştırmada 33 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 365 kilometreye çıkardıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karamağara, Maden ve Kömürhan Köprüsü Tünelleri ile bağlantı yollarını yaptık. Elazığ'da 51 köprü inşa ettik." ifadesini kullandı.

"SULAMA PROJELERİ TAMAM, PERTEK KÖPRÜSÜNÜN PROJE İHALESİNİ YAPTIK”

Pertek Köprüsü proje ihalesini yapıp, çalışmalara başladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
"Elazığ-Bingöl ve Elazığ-Harput yollarındaki çalışmalarımız devam ediyor. Palu-Genç-Muş demir yolunu yeniledik. Malatya-Elazığ ve Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projelerimizin etüt ve proje çalışmalarına devam ediyoruz. Yaptığımız yatırımlarla havalimanımızı büyüttük. Elazığ'a 16 baraj, 14 sulama tesisi, 3 yer altı depolama tesisi, 53 taşkın koruma tesisi, 4 arazi toplulaştırması projesi ve 8 hidroelektrik santrali kazandırdık. 3 barajın ise yapımı sürüyor. Kuzova Sulama Projesi'nin birinci kısmını tamamladık, Uluova Sulama Projelerimizle ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşaat safhasında yer alan sulama tesislerimizle 143 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Elazığlı çiftçilerimize 28 milyar lira tutarında tarımsal hibe verdik. Sanayi ve teknolojide bir organize sanayi bölgesi, bir teknopark ve iki araştırma geliştirme merkezi kurduk. Ayrıca merkez ilçede bulunan 108 hektar büyüklüğündeki bir alanı Çamyatağı Sanayi Alanı olarak ilan ettik."

İŞVERENLERE 2 MİLYAR TEŞVİK, İLÇELERE DOĞALGAZ

İstihdamı desteklemek için Elazığ'daki işverenlere 2 milyar tutarında prim teşviki verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerjide ise Akçakiraz, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, merkez, Palu, Sarıcan ve Sivrice'ye doğal gaz arzını sağladıklarını, gelecek dönemde Keban'a da doğal gaz arzını sağlayacaklarını vurguladı.

BAŞKAN ADAYLARIYLA TOPLU RESİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, AK Parti'nin Elazığ Belediye Başkanı ve yeni dönem Belediye Başkan adayı Şahin Şerifoğulları ile ilçe ve belediye başkan adaylarını sahneye çağırarak, vatandaşları selamladı.
Miting alanında, "Hazırız, kararlıyız", "Usta hizmette, muhalefet streste" yazılı pankartlar ile AK Parti ve Türkiye Yüzyılı amblemleri yer aldı.

AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting sonrası AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.  Burada partililerle görüşen Erdoğan, seçim çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra ilimizden ayrıldı.