Elazığ TSO Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Elazığ TSO Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Yaşar Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yaşar, son ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, 'Elazığ TSO Meclisi olarak bizim önceliğimiz, yatırım, üretim ve istihdamdır.' Dedi.

Elazığ TSO Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ TSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen Elazığ TSO Aralık ayı olağan Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Ülkemizin gücüne inandığını ifade ederek, içinden geçilen zor ekonomik dönemin birlik ve beraberlik ile atlatılacağına inandığını söyledi.

“TALEBİMİZ  BELİRSİZLİK ORTAMININ BİR AN ÖNCE SON BULMASI”

Yaşar konuşmasında, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak 2022 yılında da yine yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedefli büyümeden yana olduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Tüm dünyada dolar endeksinin arttığını biliyoruz. Dolar diğer paralara karşı değer kazanınca TL’ye karşı da değer kazandı. Dış etkenlerin farkındayız. Ancak içeride alınan aksiyonların bu durumu daha da hararetlendirmemesi gerek. Biz reel sektör olarak ülkemiz için çalışmaya, üretmeye, istihdam yaratmaya gönüllüyüz. Öncelikli talebimiz ise belirsizlik ortamının bir an önce son bulması ve iş dünyasının önünü görmesidir.  Sanayicimiz bugün maliyet hesabı yapamıyor ve geleceği öngöremiyor. Bu durum, yakın dönemde bazı ürünlerin üretiminde ciddi sıkıntılara yol açabilme riskini taşımaktadır. Ocak-Kasım döneminde İlimizden yaklaşık 290 Milyon dolar ihracat gerçekleştiren, yılı 300 milyon dolar üzerinde kapatacağımızı ön görmekteyiz. Oda olarak İlimizin potansiyelinin ise en az 1 milyar dolar olduğunu biliyor ve buna göre aksiyonlar alıyoruz. Ancak bugünkü kurlar bizi de mutlu etmiyor. Zira hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. İhracatçı sattığı malı aynı fiyata yerine koyamıyor. Sevinmek gibi bir şey olamaz. Hepimiz aynı gemideyiz. Ve milletimiz, devletimiz ile birlikte bu gemiyi güvenli bir şekilde yüzdüreceğimizden şüphe duymuyoruz. Dört bin yıllık devlet geleneğine sahip olan milletimiz bu zor günleri dün olduğu gibi gene aşacaktır.” dedi.

Meclis Toplantısında Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun sunumunun ardından, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan tarafından faaliyetlerle ilgili Meclis Üyelerine bilgilendirmeler yapıldı.

Toplantı, Meclis Üyelerinin görüş ve önerilerinin değerlendirilmesiyle sona erdi.