Elazığ'da 'Aileler ve Gençler Sabah Namazında Buluşuyor'

Türkiye'nin 81 İlinde 10 Eylül Pazar günü ' Gençler ve Aileler Sabah Namazında Buluşuyor' programı düzenlenecek. Gerçekleşecek olan programa Cihannüma Derneği Elazığ İl Temsilciliği tüm Elazığlıları davet etti.

Elazığ'da 'Aileler ve Gençler Sabah Namazında Buluşuyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cihannuma Derneği Elazığ Temsilciliği programla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi;“Milletçe bu pazar camideyiz. Her bölgeden her bucaktan, her renkten ve her kuşaktan hepimiz milletçe camideyiz. Zaten hep camideydik. Balkanlardan Kafkaslardan göçer olduk, biz camiye sığındık. İşimiz, aşımız güç oldu, biz camiye sığındık. Vatanımız işgal oldu biz camide toplandık. Kurtuluş savaşında Akif’in vaazlarını dinledik kürsülerde. Hutbelerde “hürriyet olmadan din olmaz” dedi ulu hocalar. Sütçü İmam’ın bir sözü yetti toparlanıp düşman üzerine yürümek için. 15 Temmuz gecesi salaları duyunca yeni bir kurtuluş savaşı için meydanlara koştuk hep beraber.

Cami bizi derledi, toparladı her zaman. Millet olduğumuzu, kardeş olduğumuzu, biz olmadan ben olunamayacağını öğretti bizlere.

Yeniden toplanıyoruz.  Seher vaktinde yine camideyiz. Zira biliyoruz ki “sabah okuyuşu şahitlidir” (İsra, 78)

Mekânı ve zamanı şahit tutmak için,

Yeri ve göğü şahit tutmak için,

Maddeyi ve manayı şahit tutmak için,

Dede torun, genç ihtiyar, kadın erkek ellerimizi Yaradana açıp dualar göndereceğiz semaya..

Baba ile oğul, ana ile kızı yan yana huzura duracaklar. Aynı apartmanın sakinleri, aynı sokağın esnafı, aynı mahallenin komşuları omuz omuza verecekler aynı safta. Aynı binanın sakinleri yüz yüze bakacaklar ve bir birinin duasına amin diyecekler aynı kubbenin altında. 

Birbirimizi secdelerimizin ve dualarımızın şahidi kılmak için Allah’ın evinin misafiri olacağız.

Vatanı bekleyen kahraman askerlerimize sebat ve zafer, aziz şehitlerimize rahmetler dileneceğiz ulu dergâhtan.

Dijital bağımlılığın çepeçevre gençlerimizi kuşattığı bu çağda ve yeni bir eğitim dönemi arifesinde binlerce öğrencimiz için bir hatırlayış ve uyanış olacak bu buluşma.

Güya modern coğrafyalarda yaşayıp manevi olana asgari saygısını da kaybetmiş bir toplumda zamanın kör bakışı ve yüreklerindeki kin ve nefret ateşi ile Mübarek Kuranı tutuşturmaya çalışanlara da o kitabın hidayet ve rehber olmasını niyaz edeceğiz yüce Mevla’dan.

Cami bizim medeniyetimizin merkezindedir. Onun etrafında olacağız.

Cami bizim kimliğimizdir, kimliğimizi hatırlayacağız.

Cami bizim evimizdir. Evimize sığınacağız.

Cami bizim benliğimizdir, ona döneceğiz.”