Bürokrasinin Siyasilere Karşı Zaferi(!)

Zübeyde hanım caddesi üzerindeki kamu binalarının şehir dışına çıkartılarak bu alanların yeşil alan olarak halkın hizmetine açılmasına yönelik geçmişten bugüne görev yapan belediye başkanları ve milletvekillerinin gayretlerine rağmen, bürokrasinin gücü siyasetçilerden daha etkin olduğu için, önce DSİ 9. Bölge müdürlüğü hizmet binası ile yüzlerce lojman bu alana yapılırken, Orman Bölge müdürlüğü de bu alanda hizmet binası yapmak için ihale yaptı.Tek firmanın katıldığı ihale iptal olmazsa Zübeyde hanım caddesinde bir beton yığını daha oluşacak.

Bürokrasinin Siyasilere  Karşı Zaferi(!)
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçmişten bugüne her Belediye Başkanının projeleri arasında yer alan Zübeyde Hanım Caddesindeki kamu binalarının şehir dışına çıkartılarak bu alanın yeşil kuşak olarak halka sunulması konusunda önemli adımlar atılırken, bazı kurumların bu alana hizmet binası yapma ısrarı ise devam ediyor.

ŞEHRİN AKCİĞERİ

Yetişmiş çam ağaçları, yeşil bitki örtüsü ile 2 kilometrelik bir alanda şehre oksijen sağlayan ve bu özelliği ile Elazığ'ın akciğeri olarak bilinen Zübeyde Hanım Caddesinin halka açılması ile ilgili ilk çalışma eski Belediye Başkanlarından merhum Hamza Yanılmaz döneminde başlamıştı.
O dönemde başta Valilik konutu olmak üzere tüm resmi kurumların bahçe duvarları iki taraflı olarak 10 metre geri çekilerek yeşil kuşak olarak düzenlenmiş ve halkımızın hizmetine sunulmuştu.
Daha sonra göreve gelen Süleyman Selmanoğlu ve Mücahit Yanılmaz dönemlerinde de bu yönde çalışmalar yapılmış, ilgili bakanlıklarla protokoller imzalanmıştı.

BAŞKAN ŞERİFOĞLULLARI’NIN ÖNEMLİ GAYRETİ

Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan kamu binalarının şehir dışına çıkartılması yönünde Başkan Şahin Şerifoğulları da Bakanlarla görüşmeler yapmış ve bu konuda önemli gelişmeler yaşanmıştı.
Geçtiğimiz aylarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün tüm müştemilatıyla  şehir dışına taşınarak bu alanın millet bahçesi yapılması protokolünü imzalayan Başkan Şerifoğulları bu müjdeyi hemşerileriyle de paylaşmıştı. 

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ VAZGEÇMİŞTİ

Geçtiğimiz yıllarda Tarım İl Müdürlüğü de Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde yeni hizmet binası yapma projesini gündeme getirmiş, hatta bu proje Bakanlık tarafından da uygun görülmüştü.
Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine dönemin milletvekilleri de bu projenin yanlış olduğunu görmüş ve hizmet binasının bu alana değil, mevcut yerinde yapılmasına karar verilmişti.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ANLAŞILMAZ TAVRI

Belediye Başkanları ve siyasilerin Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki kamu binalarının şehir dışına çıkartılması yönündeki gayret ve girişimlerine rağmen Orman Bölge Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasını Asbirin büfe yanındaki alana yapma ısrarı ise kamuoyundan büyük tepki topluyor.
Şehrin dört bir yanını kel dağlar oluştururken, şehrin çeperlerini bile ağaçla buluşturamamamız ve Elazığ’a her gelen yabancının çok kötü bir görüntüyle karşılaştıklarını itiraf etmelerine rağmen bu konuda hiçbir başarılı çalışma ortaya koyamayan Orman Bölge Müdürlüğü’nün kendi hizmet binasını yetişmiş çam ağaçlarını keserek yapacak olması bu kurumu tartışmalı hale getirdi.

İHALEYE TEK FİRMA KATILDI

Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde  kamu binalarının şehir dışına çıkartılmasına yönelik projelere ve bu konuda atılmış müspet adımlara rağmen Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası yapımı için ihale yapıldı. 
İhaleye sadece bir firma katıldı ve yaklaşık maliyetin yüzde 20 fazlası teklifini veren Urul Alt Yapı İnşaat Elektrik Petrol Ürünleri Gıda Otomotiv Sanayi Ticaret Anonim Şirketi 204 milyon 444 bin 444 TL bedelle ihaleyi aldı.

SİYASETİN HEZİMETİ, BÜROKRASİNİN ZAFERİ 

Siyaset kurumu ve Belediye başkanlarının bu alanda yeni resmi bina yapılmamasına yönelik girişimlerine rağmen, bürokrasinin planladığı projelerin kabul görmesi ve ilgili bakanlıklar tarafından ihaleye çıkartılması da gösteriyor ki, bürokrasi siyasetten çok daha etkili ve güçlü.
Bu yarışta halkın ve şehrin menfaatleri ile geleceğini düşünen siyasilere karşın, kendi konfor, makam ve saltanatını düşünen bürokrasinin ve bürokratların galip gelmesi de gösteriyor ki, siyaset kurumunda büyük bir güç aşınması ve itibar kaybı var.

İHALE İPTAL EDİLMELİ 

Şehrin geleceğini karartacak ve Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki betonlaşma oranını artıracak Orman Bölge Müdürlüğü hizmet binası yapım işinin iptal edilmesini ve kurumun yeni hizmet binasını tıpkı AFAD gibi güney çevre yolu ya da Harput eteklerinde bir yere yapılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, bu konuda il yöneticileri ve siyasilerin de inisiyatif almalarını talep ediyorlar.