Başkan Koca, 'Meslektaşlarımızın Her Zaman Yanındayız'

Elazığ Basın Ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca, '24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı' dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, klasik kutlamaların ötesine geçilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Koca, 'Meslektaşlarımızın Her Zaman Yanındayız'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca, "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı" dolayısıyla mesaj yayımladı. Koca, yayımladığı mesajda tüm meslektaşlarının basın bayramını kutladı.
24 Temmuz 1908 tarihinde sansürün kaldırıldığını hatırlatan Koca, “Bu karar Türk basınının bu günlere gelmesinde önemli bir gelişmedir.” dedi.
Kentte görev yapan gazetecilere de teşekkür eden Başkan Koca, “Gazeteci meslektaşlarım basın meslek ilkelerinden taviz vermeksizin çok zor şartlarda görevlerini yerine getirmeye çalışıyor. Yaşadığımız şehrin tanıtılmasında gecesini gündüzüne katarak çalışan meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Koca, bir şehrin gelişmesi ve kalkınması için basının öneminin unutulmaması gerektiğini aktardı.
KAMU DÜZENİNİN GÜVENCESİ
Koca, mesajında; "24 Temmuz 1908'de ikinci Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte basında sansürün kaldırılmasından dolayı kutlanan '24 Temmuz Basın Bayramı'nın 114. yılında tüm gazetecilerin basın bayramını kutluyoruz. 
Kişi hak ve hürriyetlerine, toplumsal değerlere saygılı, doğru, tarafsız, objektif, Basın ahlak esasları doğrultusunda kamu yararını gözeterek görev yapan basın mensupları, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir. Haber alma hakkının korunması, kamuoyunda farkındalık oluşturulması, her türlü yapıcı fikrin dile getirilmesi ve olgunlaşması süreçlerinde basın çalışanlarının önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sebeple, dünyanın her köşesinde haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılamak adına savaşlara, afetlere, acılara tanık olan, her türlü zorluğa rağmen sorumluluk bilinciyle ve fedakârlıkla çalışan basın mensuplarımızın her zaman yanındayız." dedi. 
KLASİK BİR GÜN KUTLAMASI OLMAKTAN ÖTE
Başkan Koca; “24 Temmuz’larda ki basına yönelik olumlu dilin, ilginin, klasik bir gün kutlaması olmaktan öte, “Somut" kazanımlara dönüşmesi dileğinde bulunarak; "Bu duygu ve düşüncelerle Basında Sansürün Kaldırılışının yıldönümü olan, Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın mensuplarımızı rahmetle anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına sağlık, afiyet ve mutluluklar diliyorum."ifadelerini kullandı.

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M. Nafiz Koca hiç bir siyasetçinin ve STK Temsilcisi'nin kutlama mesajlarında kullandıkları ifadelere inanmadıkları için "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı" dolayısıyla yayınladıkları mesajları Günışığı ve Yeni Ufuk Gazeteleri'nde yer vermeyeceklerini belirtti.
KOCA'DAN BASIN BAYRAMI TEPKİSİ
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca,  hiç bir siyasetçinin ve STK Temsilcisi'nin kutlama mesajlarında kullandıkları ifadelere inanmadıklarını söyledi. Başkan Koca yaptığı yazılı açıklamada; İnanmadıkları için de 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla siyasilerin ve STK temsilcilerinin yayınladıkları mesajlara Günışığı ve Yeni Ufuk Gazeteleri'nde yer vermeyeceklerini belirterek, alınan bu karara saygı gösterilmesini istedi. 
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda geçtiğimiz günlerde, Elazığ Basınından meslektaşımız Haber Ayrıntı Gazetesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Serkan Gürtürk'ün, Tunceli’nin AKP’li Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız'ın ilçe Kaymakamı Önder Koç’a doğum günü pastası alarak kaymakamlık makamında doğum gününü kutlama haberini yaptığı için haksız yere cezalandırılmasına tepki göstermeyenleri eleştirdi.
BASINLA DALGA GEÇMEK
Başkan Koca yaptığı açıklamada; "Meslektaşımız Sevgili Gürtürk üzerinden bütün gazetecilere parmak sallamak olarak değerlendirmiş, tepkimizi anında göstermiştik. O gün tepkimize kulak kabartmayıp üç maymunları oynayan siyasetçi ve STK temsilcilerinin gönderdikleri Basın Bayramını Kutlama mesajları bizim için yok hükmünde olmaktan ziyade basınla dalga geçmektir." Diyen Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca; "Dolayısıyla o gün bir kamu görevlisi tarafından haksız olarak cezalandırılan meslektaşımızın yanında olmayan hiç bir siyasetçinin ve STK Temsilcisi'nin kutlama mesajlarında kullandıkları ifadelere inanmıyor mesajlarına da gazetemizde yer vermiyoruz."dedi.  
ALINAN KARARA SAYGI DUYULSUN
Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Siyasiler başta olmak üzere herkes basın bayramını kutlayarak basına verdikleri sözde önemi anlatmaya çalışıyor. Günışığı ve Yeni Ufuk Gazetesinin tepe yöneticisi olarak aldığımız kararı paylaşıyor, bu karara da saygı duyulmasını talep ediyorum.
GAZETECİLERE PARMAK SALLAMAK
Geçtiğimiz günlerde Elazığ Basınından meslektaşımız Haber Ayrıntı Gazetesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Sevgili Serkan Gürtürk'ün Çemişgezek kaymakamı tarafından haksız bir şekilde cezalandırılmasını Sevgili Gürtürk üzerinden bütün gazetecilere parmak sallamak olarak değerlendirmiş, tepkimizi anında göstermiştik. O gün tepkimize kulak kabartmayıp üç maymunları oynayan siyasetçilerin gönderdikleri Basın Bayramını Kutlama mesajları bizim için yok hükmünde olmaktan ziyade basınla dalga geçmektir. Dolayısıyla o gün bir kamu görevlisi tarafından haksız olarak cezalandırılan meslektaşımızın yanında olmayan hiç bir siyasetçinin ve STK Temsilcisi'nin kutlama mesajlarında kullandıkları ifadelere inanmıyor mesajlarına da gazetemizde yer vermiyoruz. 
Aynı hassasiyeti bütün meslektaşlarımızın göstermesi temennimizidir, göstermeyenlere de saygı duyarız. Kamuoyuna ve özellikle de bu tür özel günlerde göstermelik olarak basının yanında olduklarını gösterme çabasında olan siyasetçilere duyurulur."