Artık Şaşırtmıyor, Motorine Büyük Zam!

Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte akaryakıt fiyatlarına bu gece yarısı zam göründü. Dün 40 kuruş zamlanacağı belirtilen motorine, bu gece yarısı 52 kuruş zam yapılacak. Bir kaç gün içinde benzin de rekor zam yapılacak.

Artık Şaşırtmıyor, Motorine Büyük Zam!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Gazete'nin haberine göre, dolar kurundaki gerilemeye rağmen Brent Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıt fiyatlarına zammı da tetikledi. Benzin ve motorine yılın ilk haftalarında gelen zamların ardından yeni bir zam daha göründü.

MOTORİNE BU GECE ZAM YOLDA

Akaryakıt sektörü kaynakları dün 40 kuruş zam beklentisi olduğunu belirtmişti. Sektör kaynaklarından elde edilen güncel bilgilere göre beklenen zam miktarı 52 kuruşa yükseldi. Sektör kaynakları zammın salı gününü çarşamba gününe bağlayan gece yani bu gece gerçekleşeceğini belirtiyor. 

İstanbul'da şu anda motorinin litre fiyatı 13,76 TL, gelen zamla birlikte 14,28 TL olacak. Ankara motorinin litre fiyatı 13,85 TL, gelen zamla 14,37 TL olacak. İzmir motorinin litre fiyatı 13,84 TL, gelen zamla 14,36 TL olacak.

BENZİNE DE ZAM YAKIN

Sektör kaynakları benzine de birkaç gün içinde zam beklentisi olduğunu belirtti. Beklenen zam miktarı ise 40-41 kuruş arasında.
Brent petrolün varil fiyatının 87 doları aştığını, yukarı yönlü trendin devam ettiğini, uluslararası piyasalarda da benzin ve motorinin fiyatının yükseldiğini belirten sektör kaynakları; “Brent petrol 87 doları aştı. Küresel piyasalarda benzinin tonu 804 doları, motorinin tonu 764 doları buldu. Buna bağlı olarak da motorinde zam gündeme geldi” dedi.

DEVLET POMPADAN ALACAKLI

Öte yandan 2022'nin ilk gününde, benzin fiyatlarına 1,21 TL, motorin fiyatlarına 1 TL 29 kuruş,  LPG'ye ise 0,78 kuruş, 7 Ocak'ta ise benzin 63, motorin 94 kuruş zamlanmıştı. LPG'ye ise 11 Ocak'ta 29 kuruş zam gelmişti. 

Motorin fiyatlarında yapılan indirimlerle birlikte ÖTV sıfırlanmıştı. 1 Ocak'ta gelen 1 TL 29 kuruşluk zam ve 94 kuruşluk zamla devletin ÖTV alacağı 2,20 TL civarına çıkmıştı. 52 kuruş zammın da gelmesi dahilinde bu miktar 2,72 TL civarına yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise zamlardan önce devletin 61 kuruş civarında bir ÖTV alacağı bulunuyordu. Yıl başında gelen 1,21 TL'lik zam ve 63 kuruş zamla birlikte ÖTV alacağı 2,20 TL civarına çıktı. Bir kaç gün içinde benzine de zam gelmesi dahilinde devletin alacağı 2,50 TL'yi geçecek.

LPG'de ise 1,10 TL civarında devletin bir ÖTV alacağı bulunuyor.

Bu durum benzin ve motorine gelecek indirimlerin, devletin alacağı kapanana kadar pompa yerine ÖTV'ye yansıyacağı anlamına geliyor.