Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık'tan '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' Mesajı

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık '5 Aralık Dünya Kadın Hakları' günü mesajı yayımladı.

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık'tan '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' Mesajı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık şu sözlere yer verdi: “5 Aralık 1934'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikle kadınlara seçme ve seçilme hakkı, Avrupa’da gelişmiş ülkelerden önce Türkiye Cumhuriyeti’nde verilmiştir.

      Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde  1934 yılında kadınlara verilen milat niteliğindeki bu haktan sonra, 2002 yılında iktidara gelmemiz ile birlikte kadınlarımıza sağlanan pozitif ayrımcılık politikasıyla kadın milletvekili sayısını cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkartarak, günümüzde de bu sayıyı partimizden 54 milletvekilimiz olmak üzere toplamda 101’e yükseltmiş olduk. Toplumun en temel öğelerinden kabul ettiğimiz kadınlarımızın, hükümetimiz 19 yıl boyunca çağdaş ve güçlü bir ülke olma yolunda ilerlerken, sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da etkin rol üstlenmesini sağladık. Kadınlara 1934 yılında verilen seçme ve seçilme hakkı, gerçek anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki iktidarımızda 31 Ekim 2013 tarihinde 4 kadın milletvekili arkadaşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başörtüsü ile özgürce girebilmesiyle gerçekleşmiştir.

      Kadınlarımızın her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alması yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getirmektedir. Ülkemizin önce 2023, sonra 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması kadınlarımızın çalışkanlığı, heyecanı, azmi ve fedakarlığı ile gerçekleşecektir.

      Ülkemizin bağımsızlığı için destanlar yazan ve her zaman fedakarlıklarını örnek almamız gereken, Şerife Bacıyı, Halide Onbaşıyı, Halime Çavuşu, Nezahat Onbaşıyı, Gördesli Makbule’yi, Tayyar Rahmiye’yi asla unutmadık, unutmayacağız.

      Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ında dediği gibi; ‘Bu ülkenin kadınları, tarlada, parlamentoda, olimpiyat oyunlarında, okulda, iş yerinde, evde, tankların karşısında, velhasıl hayatın her alanında emekleriyle var olmayı sürdürüyor. Merhamet medeniyetimizden aldığımız güçle, kadını erkeğiyle 84 milyon omuz omuza, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız.’

      Bu vesileyle kadınların demokratik haklarına kavuşmasını sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle anıyor, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 87. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.