Adaylık Yarışı Başladı

Resmi bir kesinlik kazanmasa da muhtemelen 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimler için siyasi kulisler hareketlenmeye başladı. İl içi ya da il dışından çok sayıda hemşerimiz değişik partilerden Milletvekili aday adayı olup listeye girmek için yarışacaklar. Haber ayrıntı, siyasi kulislerde milletvekilliği için adı geçen isimleri sizler için araştırdı.

Adaylık Yarışı Başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Resmi bir kesinlik kazanıp bu konuda açıklama yapılmasa da seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılmasına yönelik görüşler siyasi kulislerde ağır basmaya başladı.
Siyasi parti genel merkezleri bir yandan seçime yönelik çalışmalar ile propaganda dönemi, sloganlar ve seçim söylem ve şarkılarına yönelik tanıtım hazırlıklarını yaparken bir yandan da seçim takvimini oluşturuyorlar.
Bu kapsamda birçok siyasi partinin kendi seçim takvimlerini ocak ayı içerisinde açıklaması ve şubat ayı ile birlikte de müracaatları almaları bekleniyor.

İL TAŞKİLATLARI SEÇİME ODAKLANDI
Parti genel merkezleri seçimlere yönelik teknik ve propaganda faaliyetleri ile halkın karşısına çıkacakları seçim beyannamelerini hazırlarken, il teşkilatları da seçimlerden en iyi sonucu almak için tüm birimlerine yönelik eğitim seminerlerine devam ediyorlar.

TEŞKİLATLAR ZİNDE VE HEYECANLI
Seçimlerde en iyi sonucu almak için mücadele edecek olan siyasi partiler, bunun için birimlerini zinde ve heyecanlı isimlerle takviye ediyorlar. Birçok siyasi parti kongrelerini tamamladı ve sahaya indi. 

AK PARTİ TÜM HATLARIYLA SAHADA
Ak Parti, ana kademe ve tüm birimleriyle sahadaki çalışmalarını sürdürüyor. İl teşkilatı yanında merkez ilçe ve kadın kollarını hemen her gün bir ilçe, belde ya da mahallede görmek mümkün. Bu ziyaretlerde halkın yoğun ilgisini gören Ak Parti’de Gençlik kollarının hala kendisinden beklenen ve hedef kitleye yönelik bir çalışma içine girememesi ve kendisini diğer birimlerin yaptığı faaliyetlerin bir nesnesi gibi pasif konumda görmesi  dışında Ak Parti’de herhangi bir problem görülmüyor.

MHP, SONUCA KİLİTLENMİŞ DURUMDA
Geçtiğimiz günlerde milletvekili adayı olmak için görevinden ayrılan Semih Işıkver’in yerine atanan MHP İl Başkanı Yunus Bal, zaman kaybetmeden teşkilat çalışmalarına başladı. Haftanın belirli günleri ziyaretleri kabul eden ve  merkezdeki çalışmaları koordine eden MHP İl Başkanı Yunus Bal, ilçe teşkilat ziyaretlerine de başlayarak  şehir genelinde çalışmalarını yürütüyor.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımıyla gerçekleştirilen mitingin coşku ve heyecanını kaybetmek istemeyen ve bunu sandığa yansıtarak bir milletvekili kazanmaya odaklanan MHP, tüm hatları ile seçime kadar sahada olacak.

İYİ PARTİ SEÇİME SAĞLAM ÇIKACAK MI?

Ülke genelinde bir çıkış yakalayan İyi Parti, Elazığ’da bir türlü dikiş tutturamıyor.
Sık sık değişen il başkanları, yönetimin büyük bir çoğunluğunun emeklilerden oluşması, yapılan delege seçimleri ve ardından yapılan merkez ilçe kongresindeki usulsüzlükler, parti tüzüğünde açıkça belirtilen kadın kontenjanına uyulmaması ve teşkilatın bir kişinin vesayeti altına girmesi ve tüm bunlardan kaynaklı istifalarla gündemden düşmeyen İyi Parti’de suların kolay kolay durulmayacağı yönündeki iddialar gün geçtikçe artıyor.
İyi Parti’de il başkanlığı ve merkez ilçe başkanlığının sembolik olduğu, partinin vekalet ve vesayetle yönetildiği, birilerinin partinin geleceğini değil kendi çıkarlarını öne çıkaran bir anlayışla samimi insanları ötekileştirerek partiden uzaklaştırmayı tercih ettiği dile getiriliyor. Bu yönetim zafiyetiyle iyi parti teşkilatının  seçimlere sağ-salim ulaşıp ulaşmayacağı konusunda ciddi tereddütler var.

CHP’NİN ALİ ÖZCAN İLE İMTİHANI
Seçimlere Gürsel Erol rüzgarı ve etkisiyle girmeye hazırlanan CHP, eski İstanbul Milletvekili Ali Özcan’ın “ön seçim yapılmazsa bağımsız olarak seçilmelerde aday olurum” çıkışı ve restine muhatap oldu.
Elazığ’da siyaset yapmak istediğini ve Genel Merkezin 41 ilde yapması gereken ön seçimlerden birini de Elazığ’da yapması gerektiğini ifade eden Ali Özcan, bu yapılmadığı takdirde bağımsız aday olarak seçimlere gireceği tehdidinde bulunuyor.
Bu güne kadar Ali Özcan’ın açıklamalarına cevap vermeyen ve geçmişten bu güne Özcan’a karşı saygılı bir üslup kullanan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un Genel Merkezle birlikte bu krizi çözmek ve Ali Özcan’ın da memnun olacağı bir formül üzerinde çalıştığı ifade edebiliyor. 

KÜSKÜN VE KARARSIZLAR YENİDEN REFAH’TA
Seçimlere en rahat giden ve toplumda büyük bir karşılık bulan partilerden olan Yeniden Refah Partisinde, ciddi bir oy artışı yaşanıyor. 
Pazar günü Elazığ İl Kongresine katılmak amacıyla ilimize gelecek olan Genel Başkan Fatih Erbakan, her iki ittifaka yönelik getirdiği mantıklı eleştirilerle toplumda karşılık buluyor.
Yüzde 7’lik barajı zorlayacak bir seviyeye yükselen YRP’nin seçimlere, herhangi bir ittifakla değil kendi logo ve ismiyle gitmesi bekleniyor.
Ömer Ateş’in İl başkanlığına atanması ve genel kongrede 5 Elazığlı ismin MKYK’ya girmesiyle sahada daha etkin bir konuma gelen YRP’nin özellikle kırgın ve küskün Ak Partililer ile  Karamollaoğu’nun  CHP’li Milletvekilinin eleştirdiği MGV ve AGD’yi dahi savunma ihtiyacı görmediği ve yine geçmişte CHP’ye övgüler dizen  bazı açıklamalarını  doğru bulmayan Saadet Partisi tabanı  ve özellikle de kararsız kesimlerden oy aldığı dile getiriliyor.

DEVA’NIN GAYRETİ
Ali Babacan’ın Genel Başkanı olduğu Deva partisi, özellikle il başkanı Mehmet Kangal’ın şahsi gayretleri ile öne çıkmaya çalışırken, alt birimleri yeterli performansı gösteremiyor. Özellikle gençlik ve kadın kolları, teşkilat çalışmaları yerine zaman zaman gerçekleştirdikleri özel ziyaretlerle gündeme gelmeye çalışıyorlar.

GELECEK’TE HAYAT BELİRTİSİ YOK
Ahmet Davutoğlu’nun genel Başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi, Elazığ da silik bir konumda olmaya devam ediyor. Yıllardan beri bu partiden ve il başkanından herhangi bir açıklama ve faaliyet gelmemesi, partinin Elazığ’ı gözden çıkardığı ve Deva partisine destek vererek durumum kurtarmaya çalışacakları ifade ediliyor.

SAADET, BOŞ SALONLARDA MÜSAMERE YAPIYOR

İlimizde aktif gibi görünse de yaşadığı oy kaybıyla sürekli eriyen partilerden olan Sadet Partisi, bu gerçeği gördüğü için mahalle ve belde toplantıları yaparak varlığını sürdürmeye çalışıyor.
Mahallelerdeki kıraathanelerde planlı ve önceden duyuruyla  program yapmalarına rağmen boş salonlarda çoğu kendi teşkilatından olan 8-10 kişiye konuşan İl başkanı Abdullah Akın, bu yönüyle müsamerelerde konuşan öğrenciye benzetiliyor ve konuşmaları karşılık bulmuyor.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılması planlanan genel seçimler öncesi kulislerde çok sayıda hemşerimizn ismi, milletvekili aday adayı olarak geçiyor.
Haber Ayrıntı Gazetesi, bürokrat, iş insanı, eski ve yeni siyasetçi,  akademisyen, işçi, memur, ev hanımı ve diğer iş kollarından öne çıkan isimleri sizler için araştırdı.

İŞTE O İSİMLER:
AK PARTİ:
Mücahit Yanılmaz, Ramazan Gürgöze, Ejder Açıkkapı, Ömer Serdar, Metin Bulut, Zülfü Demirbağ, Zülfü Tolga Ağar, Sermin Balık, Şerafettin Yıldırım,  Selahattin Özsoy, Mehmet Aktaş, Kazım Gökhan Elgin, Prof. Dr. Yasemin Açık, Nuket Küçükel, Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Prof. Dr. İsmail Demir, Süleyman Selmanoğlu, Mehmet Şahin Duman, Mehmet Hadi Tunç, Haydar Evliyaoğlu, Veysel Demirci, Tuncay Akkoyun,  Ömer Faruk Çelik, Prof. Dr. Erol Keleş, Av. Aziz Dinç, Av. Ahmet Ayık, Ali Dursun Er, Prof. Dr. Yaşar Doğan, Av. Rüstem Kadri Septioğlu,  Ahmet Saraç, Mustafa Pirinçci, Prof. Dr. Kenan Peker, Rahman Kızılkaya, Dr. Cihan Telo, İrfan Yurten, Yavuz Akın, Selahattin Solmaz, Mahir Sönmez, Ahmet Vecihi Yüksek, Zeynel Abidin Koç, Hadi Turus, Ayşe Ayşin Işıkgece, Ahmet Balıbey, Nihat Büyükbaş, Hasan Murat Öz, Nusret Çoban, Mehmet Baş,Tugay Telçeken, Mehmet Karacadağ.

MHP
Semih Işıkver, Bilal Çoban, Vedat Demirbağ, Prof. Ahmet Bedri Özer, Oğuzhan Demir, Sami Selen, Turan Yıldız, Metin Akgün, Prof. Orhan Özbey,Bedri Bora Ertem

İYİ PARTİ

Cihan Paçacı,  Av. İrfan Sönmez, Yüksel Ercan, Mustafa Gül, Prof. Dr. Mustafa Kemal Atikeler,  Selahattin Çobanoğlu, Av. Veysel Esen, Fırat Ataşsalar, Ali Koç, Abdurrahman Bulut.

CHP
Gürsel Erol, Ali Özcan, Av. Coşkun Çağlar Duran,

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Ömer Ateş, Mehmet Gül, Av. İbrahim Gök, Mehmet Tan,Zülfü Kartakgül, Ahmet Akman,Fatih Öztek,Salih Satıcı.

DEVA PARTİSİ
Av.Mehmet Kangal,Ahmet Yıldız,M.Nuri Öz


SAADET PARTİSİ
Haluk Arslan, Abdullah Akın, Ahmet Özdemir, Bekir Kılıç,  İbrahim Öcal.


HDP
Nimetullah Erdoğmuş,Sırrı Süreyya Önder,Cevdet Konak, Mehmet Kılıçtepe, Nevzat Beritanlı, Selma Metin