Adayların Yoğun Temposu

Yerel seçimler için siyasi partilerde aday adaylığı müracaatları başladı. Ak Parti ile MHP arasında geçeceği beklenen Elazığ'da Cumhur ittifakının ortak aday çıkarması beklenmiyor. Yarışta CHP, İyi Parti ve Yeniden Refah Partisi adaylarının da sonuçta etkili olabileceği ifade ediliyor.

Adayların Yoğun Temposu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için siyasi partiler aday adaylığı müracaat sürecini başlattılar.
Aday adayları parti genel merkezlerine müracaat yapacakları gibi İl Başkanlıklarına da müracaatta bulunabilecekler.

AK PARTİ TEMKİNLİ GİDİYOR
AK Parti, 17 Kasım'da bitecek olan aday adayı müracaat süresini beş gün daha öteleyerek 22 Kasım Çarşamba günü saat 19.00'a kadar uzattı.
Ak Parti, teşkilat temayül yoklaması ise 26 Kasım Pazar günü saat 10.00-16.00 arasında ve dijital sistem üzerinden yapacak.
Ak Parti’den resmi müracaatlar yapılmasa da aday adayları saha çalışmalarını yapıyorlar.
Mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, siyasi çalışmalar yapmak ve şahsi olarak kendini öne çıkarmak yerine hizmetleri ve hayata geçirdiği projeleriyle öne çıkmayı tercih ediyor. 
Beş yıl içinde şehrin geneline yayılan ve başta altyapı, yeni bulvarlar, yeraltı otoparkları ve kent meydanları, Fuar merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi, yeni terminal binası, çok sayıda park, Harput’ta yapılan çalışmalar ve hizmete açılan üç müze gibi hizmetleriyle halkın takdirini kazanan Başkan Şerifoğulları, en iddialı ve şanslı aday konumuyla öne çıkıyor.
Halka vaat ettiği projelerin yüzde 90’nını hayata geçiren Başkan Şerifoğuları’nın Genel Merkez tarafından yapılan memnuniyet anketlerinde de önemli bir başarı yakaladığı ifade ediliyor.

GÜRGÖZE KENTSEL DÖNÜŞÜM VAAT EDİYOR
Ak Parti’den aday adayı olan isimlerden Ak Parti eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, saha çalışmalarıyla birlikte şehirde gördüğü önemli eksiklikler üzerinden bir seçim kampanyası sürdürüyor. Saha çalışması ile birlikte açık hava reklamlarını iyi kullanan Gürgöze’nin şehirde önemli bir hava yakaladığı gözlemleniyor.

HAYDAR EVLİYAOĞLU “ELAZIĞ YÜZYILI” İLE ÖNE ÇIKIYOR
Ak Parti’de değişik görevlerde bulunmuş, İl Başkan yardımcılığı ve 2019 yerel seçimlerinde SKM Başkanlığı görevlilerinde bulunmuş, Ejder Açıkkapı ve Ramazan Gürgöze’nin İl Başkanlığı döneminde bu isimlerle yakın çalışmış olan Haydar Evliyaoğlu, “Türkiye Yüzyılı hedefini Elazığ’a da yansıtmayı vaat eden bir siyasetçi.
Ortaokul yıllarından bu yana siyasal çalışmalar ve bunlarla bağlantılı sosyal ve kültürel çalışmaların içinde olan, gençlerin ilgi gösterdiği ve kolay iletişim kurduğu Haydar Evliyaoğlu’nun bugüne kadar Elazığ’a yapılan hizmetleri daha ötelere taşıma heyecanı kamuoyunda takip ediliyor.

KARADAĞ’IN SEÇİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
AK Parti Elazığ Belediye Başkan aday adayı olarak seçim çalışmalarını sürdüren bir isim de Abdullah Karadağ.
Kamu Yönetimi mezunu olmasına rağmen yerel yönetim ve kentsel dönüşüm üzerinde yoğunlaşan ve bu konuda doktora yapan Karadağ, kentsel ve kırsal dönüşümü birlikte yapmayı vaat eden ve Elazığ halkının ismini yeni duyduğu bir isim.

ALİ TEKATEŞ MÜRACAAT EDECEK
Ak Parti Elazığ Belediye Başkan aday adaylığı için müracaat edecek isimlerden biri de TİSKİ Genel Müdürü  Ali Tekataş.
Geçmiş dönemde Elazığ’da İller Bankası Bölge Müdürü olan Tekataş, dönemin Elazığ Valisi olan Murat Zorluoğlu’nun dikkatini çekmiş, önce Van Valiliği ve Belediye Başkan kayyumu olduğu dönemde VASKİ Genel Müdürlüğüne atamış, ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Zorluoğlu, Tekataş’ı TİSKİ Genel Müdürlüğü görevine getirmişti.
Tekataş’ın bu hafta Ankara’da resmi müracaatını yaptıktan sonra ilimize gelerek çalışmalara başlaması bekleniyor.

AK PARTİ'DEN YENİ ADAY ADAYI ÇIKAR MI?
Elazığ Belediye Başkan adaylığı için bir iki ismin daha müracaatı olabilir ancak bunların asıl amacının müracaat sayısını artırmaya ve isim yapmaya yönelik olacağı tahmin ediliyor.

MHP, SIR KÜPÜ!
Yerel seçimlere genel seçimlerin rüzgârıyla girip Belediye Başkanlık sayısını artırmak hedefiyle giren MHP’nin Elazığ Belediye Başkan adayının kim olacağı sorusu siyasi kulislerin en çok merak ettiği bir soru olarak gizemini koruyor.
İl Başkanı Yunus Bal’ın adaylığı öne çıkartılırken Bal’ın hala istifa etmemesi ve müracaatta bulunmaması farklı bir isim aranışında olunduğu kanaatini güçlendiriyor.
MHP’den Doç. Dr. Murat Aygen, aday adaylığını açıkladı. Bununla birlikte MHP’den farklı isimlerin de aday adaylık müracaatında bulunacağı ancak asıl adayın, Ak Parti adayının açıklanmasından sonra ve MHP dışından da oy alabilecek bir isim olacağı siyasi kulislerde ifade ediliyor.

DİĞER PARTİLER BELİRLEYİCİ OLUR MU?
Ak Parti ve MHP’nin seçimlerdeki yarışına diğer siyasi partilerin adaylarının nasıl etki edeceği ve sonuçta etkili olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.
CHP ve İyi Parti kadar Yeniden Refah Partisi’nin göstereceği adayların alacağı oyların sonuçta etkili olabileceğini ifade eden siyasi gözlemciler, Ak Parti ile Yeniden Refah Partisi’nin ittifak yapabileceğini, buna karşın CHP ve İyi Parti’nin kendi adayıyla seçimlere gireceği dillendiriliyor.