Aylin Solmaz

30 Ağustos

Aylin Solmaz

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk ordusunun 26 Temmuz 1922'de başlayan ve 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin bu yıl 101. yılını kutluyoruz.

30 Ağustos Türk milletinin bağımsızlığından asla ödün vermeyeceğini, tüm dünyaya gösterdiği önemli bir zaferdir. Bu büyük zafer bağımsız olmak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Türk milleti tarihinden aldığı güçle, demokratik ve laik cumhuriyete ve milli egemenliğe her zaman sahip çıkmaya devam edecektir.

30 Ağustos 1922’de Yaşananlar

1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine dayanarak Anadolu'yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, zor durumda bırakılmaya çalışılıyordu. 15 Mayıs 1919'da İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir'e çıkarma yaptı. Bu durum karşısında Türk milleti, işgallere karşı Kuvayı millîye hareketini başlattı.

Sakarya'da 22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruzu başlatan harekât emrini verdi. Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve aynı gün Afyonkarahisar, 8'inci Tümen tarafından düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos'ta başarıyla sürdürülen taarruz, düşmanın 5'inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi.29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasında hemfikir oldu ve planın 30 Ağustos'ta aksamadan uygulanması için gerekli önlemler alındı. 27 Ağustos'ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos'ta Kütahya'nın kurtuluşunu 1 Eylül'de Gediz, 3 Eylül'de Emet ve Tavşanlı'nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül'de İzmir'de Yunan Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle büyük bir başarı elde etti.

Ya İstiklal Ya Ölüm

Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinin en önemli dönemeçlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bizlere armağan eden fikri hür vicdanı hür nesiller olarak gösterdiği yolda daima yürüyeceğimiz Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet, özlem ve minnetle anıyorum.

Bağımsızlık ve hürriyet mücadelemizin yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız 101. Yılı hepimize kutlu olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene.

Yazarın Diğer Yazıları